Z play out až na vrchol. Jen díky Francouzovi, říká Rulík

Adam Sušovský Adam Sušovský
22. 9. 2014 13:10
Trenér překvapivého lídra hokejové extraligy Radim Rulík v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o tom, co stojí za tím, že Litvínov válcuje své soupeře.
Martin Ručinský vede produktivitu extraligy, Pavel Francouz zase vládne gólmanům. I proto je "Cheza" na čele extraligy
Martin Ručinský vede produktivitu extraligy, Pavel Francouz zase vládne gólmanům. I proto je "Cheza" na čele extraligy | Foto: Tomáš Liška

Praha - Martin Ručinský má už 43 let a do poslední chvíle nevěděl, jestli letos ještě bude hrát. Tři týdny po klíčovém rozhodnutí vede kanadské bodování soutěže a jeho Litvínov překvapivě kraluje extralize

Verva je největším překvapením soutěže. Po pěti kolech je jako jediná neporažena a její včerejší debakl 6:1 Brna už začíná vzbuzovat pocit, že to nemůže být náhoda.

"Zažil jsem ale i sezonu, kdy hrálo Brno na čele soutěže do listopadu a pak spadlo do play out," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz trenér Vervy Radim Rulík.

To on stojí za vzestupem týmu, který přebral loni v říjnu, když byl Litvínov beznadějně poslední. Nakonec s ním bezpečně udržel extraligu a letos myslí mnohem výš.

Začali jste výborně. Po pěti kolech vedete extraligu, jako jediní jste ještě neprohráli. Takhle jste si to plánovali?
Já bych to nezveličoval. Tohle je téma pro média, ale ne pro nás. Ještě jsme nehráli s každým soupeřem, takže je začátek zkreslený. Samozřejmě jsme za to ale rádi, protože loni se Litvínovu vstup do soutěže vůbec nepovedl. Tým si to letos uvědomoval a nechtěl, aby se to opakovalo. Všichni zabrali, ale je třeba říct, že nemít Pavla Francouze, bodově by to vypadalo jinak. To je jeho obrovská zásluha, především jeho zásluha.

Co se s Litvínovem přes léto stalo, že najednou takhle válcuje soupeře?
My jsme už loni neměli špatnou bilanci, když jsme tým přebrali, ale byla tam ztráta. My jsme přicházeli do Litvínova v době, kdy se ztrácely čtyři body na předposledního a dostali jsme se z toho. Nepřijde mi, že by to byla taková změna.

Přesto se něco změnit muselo. Vždyť i Martin Ručinský říká, že kariéru si prodloužil hlavně kvůli vám. Co jste v Litvínově udělal?
Já tohle vůbec nemůžu posoudit. Nicméně s ním i s dalšími staršími hráči máme dobré vztahy. To je podle mě základ toho, aby věci fungovaly i na ledě.

Cítíte z výsledků Litvínova ve městě euforii?
Takhle bych to nenazval, ale výhry nám hodně pomohly v sebevědomí. To jednoznačně.

Přitom to mohlo vypadat úplně jinak. Třeba kdyby zrovna Martin Ručinský na konci přípravy řekl, že už se na extraligu necítí a hrát nebude. Jak jste to jeho dlouhé rozhodování, zda bude či nebude pokračovat, vlastně ještě tři týdny zpátky vnímali?
Čekali jsme. Vyřešilo se to až dva dny před prvním kolem, ale tím, že Martin chodil na tréninky a hrál všechny přípravné zápasy, do kterých byl nominován, jsem počítal s tím, že pokračovat bude.

A teď je to nejstarší a zároveň nejproduktivnější hráč celé extraligy. Co na to říkáte?
Je to zatím jen začátek soutěže, ale pro jeho sebevědomí i celé působení v týmu je to jen dobře. On vždycky mluvil o tom, že kariéru ukončí, aby se jednou nestalo, že nebude platný týmu. My věděli, že vždycky platný je, tak teď to alespoň vidí i on.

Po pěti kolech vedete ligu, ale sám říkáte, že na soudy je ještě brzo. Kdy si budeme moct objektivně říct, na co tenhle Litvínov má?
Já si pamatuji třeba sezonu, kdy Brno bylo nahoře v listopadu, a pak se propadlo do play out. Je třeba držet  stabilitu ve výkonech a to nás všechno teprve čeká. Sezona je před námi a stejně jako další týmy pracujeme na tom, abychom se dostali do desítky.

Vladimír Kýhos z Brna a Jiří Kalous z Třince o vás řekl, že jste černými koňmi soutěže…
Tohle jsem nezaregistroval. Poslouchá se to pěkně, ale bývá to někdy jinak. Asi k tomu neumím nic říct, tyhle prognózy dělají a píši novináři. Těm to patří, je to jejich práce. My se musíme soustředit jen na sebe.

Na co podle vás váš tým má?
Já teď věřím tomu, že je mužstvo zkušené, dobře poskládané a může se opřít o gólmana. Věřím v postup do play off.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

EU a USA uvalily sankce na ruské činitele kvůli uvěznění Navalného

Evropská unie uvalila sankce na čtyři ruské představitele za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného a potlačování pokojných protestů. Mezi vysoce postavenými činiteli, k jejichž potrestání unie vůbec poprvé využila nový globální sankční režim, je i generální prokurátor Igor Krasnov či hlavní vyšetřovatel Alexandr Bastrykin.

Sankce v úterý uvalily na několik Rusů a podniků i Spojené státy. Jedná se o první protiruské sankce vlády prezidenta Bidena, který slíbil zaujmout k Rusku tvrdší postoj než jeho předchůdce Donald Trump. Republikánský exprezident se často vyjadřoval o svém ruském protějšku Vladimiru Putinovi obdivně a dlouhodobě se stavěl proti návrhům na potrestání Moskvy.

Americká vláda plánovala sankce vůči Rusku několik týdnů. Zatím není jasné, na které činitele konkrétně míří. Zacíleny jsou však kromě jedinců také na 14 společností, jež se většinou specializují na výrobu biologických a chemických látek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy