Winter Classic v Pittsburghu vyhráli Ovečkin a spol

2. 1. 2011 8:30
Pittsburgh - Washington 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)

Pittsburgh - Hokejisté Washingtonu zvítězili v utkání NHL pod širým nebem na ledě Pittsburghu 3:1. Pátý venkovní zápas v historii zámořské soutěže, který na stadionu Heinz Field pro americký fotbal provázel déšť, sledovalo v hledišti 68.111 diváků.

Hvězdou sobotního večera se stal útočník Capitals Eric Fehr, který duel rozhodl dvěma góly. Po bezbrankové první třetině se v 23. minutě ujali vedení 1:0 domácí zásluhou Jevgenije Malkina.

Brankář hostů Semjon Varlamov, který chytal po zranění stehna Michala Neuvirtha už třetí zápas za sebou, byl ale jinak bezchybný a zneškodnil 32 z 33 střel.

Voráček zařídil výhru Columbusu a stal se hráčem utkání

O vyrovnání skóre se postaral v 27. minutě v přesilové hře Mike Knuble, v 35. minutě pak šli Capitals po prvním gólu Fehra do vedení, které stejný hráč navýšil osm minut před koncem třetí třetiny.

Z českých hokejistů zasáhl do hry pouze obránce Pittsburghu Zbyněk Michálek.

Kvůli předpovědi počasí byl začátek utkání už na Silvestra posunut o sedm hodin, déšť a vítr, jimž se organizátoři chtěli vyhnout, přesto zápas zkomplikovaly.

Ovečkin: Chtěl bych venku hrát pořád

Nikdo z aktérů si ale nestěžoval. "Byl to jeden z největších zážitků v mém životě," prohlásil kapitán Washingtonu Alexandr Ovečkin, který stejně jako jeho protějšek Sidney Crosby vyšel v utkání bodově naprázdno.

Alex Ovečkin se raduje se spoluhráči z gólu
Alex Ovečkin se raduje se spoluhráči z gólu | Foto: Reuters

"Je neuvěřitelné, že fotbalisté tohle zažívají v každém zápase. Chtěl bych venku hrát pořád," dodal Ovečkin.

Pořadatelé věnovali zvýšenou pozornost kvalitě ledu. Viceprezident NHL pro hokejové operace Colin Campbell seděl při utkání hned vedle kluziště a při každé přestávce konzultoval situaci s rozhodčími i manažerem projektu Danem Craigem.

Dešťové kapky skrápěly hřiště po většinu zápasu, nejvíce pak na přelomu první a druhé třetiny. Nejhůř vypadal led podle zámořských novinářů v prvních deseti minutách třetí třetiny, kdy se místy tvořily kaluže a za pukem zůstávala na ledě viditelná stopa.

Crosby: Už chápu, proč mají fotbalisté tolik energie

V polovině poslední dvacetiminutovky si oba týmy netradičně ještě jednou vyměnily strany, aby v sílícím větru byly podmínky vyrovnané. "Nikdo si nestěžoval," poznamenal komisař NHL Gary Bettman.

Spíš než déšť a vítr vyděsil domácí fanoušky i hráče okamžik ze závěru druhé třetiny, kdy Crosbyho sestřelil ramenem David Steckel a kapitán Penguins odjížděl do kabin viditelně otřesený. V třetí třetině se však vrátil na led a zápas dohrál.

"Beru to jako velké privilegium, že jsem mohl v tomto utkání nastoupit. Už mnohem lépe chápu, proč jsou hráči amerického fotbalu každý týden tak napumpovaní energií. Vycházet na stadion z tunelu a hrát hokej před tolika lidmi byl fantastický zážitek, o kterém možná nikdo z nás ani nesnil," uvedl Crosby, který hrál zápas pod širým nebem už před třemi roky.

Tehdy v Buffalu rozhodl utkání v nájezdech.

Utkání se blížilo finále Stanley Cupu

"Pro každého z nás to bylo víc než jen další zápas NHL," prohlásil trenér Washingtonu Bruce Boudreau.

"Atmosférou, nasazením a vším okolo se utkání hodně blížilo finále Stanley Cupu. Radost hráčů, když dali gól, byla unikátní. Také jsme chtěli ukázat lidem, kteří hokej moc nesledují, jak skvělá a atraktivní podívaná to může být," dodal Boudreau.

Další venkovní zápas je v NHL na programu už 20. února, kdy Calgary přivítá na McMahon stadium Montreal.

Na ledě by se tak mohli objevit hned čtyři čeští hokejisté - útočník Flames Aleš Kotalík a trojice Tomáš Plekanec, Roman Hamrlík a Jaroslav Špaček v dresu Canadiens.

Eliášovy dva body k výhře nepomohly

V šesti zbývajících sobotních zápasech NHL o sobě dal z českých hráčů nejvíc vědět útočník Patrik Eliáš, jeho gól a asistence však nebyly New Jersey nic platné a Devils podlehli Carolině 3:6.

Ďáblové, kteří v minulém utkání zastavili sérii šesti porážek, ztratili zápas už v první třetině, kterou prohráli 1:4. Gólman Martin Brodeur vydržel v brance přesně osm minut, než ho potřetí překonal v přesilové hře Sergej Samsonov.

Devils tak potvrdili roli nejhoršího týmu celé NHL. Prohráli třináct z posledních šestnácti zápasů a podesáté za sebou na hřišti soupeře.

Obránce Tomáš Kaberle pomohl dvěma asistencemi k výhře Toronta 5:1 na ledě Ottawy. Úspěšný debut v NHL prožil v brance Maple Leafs James Reimer, který zlikvidoval 32 z 33 střel a překonal ho až po 33 minutách za stavu 5:0 Sergej Gončar.

Divokou přestřelku si užili fanoušci v Buffalu, které udolalo Boston 7:6 po samostatných nájezdech. Domácí Sabres nejprve prohrávali 1:3 a 2:4, následně otočili skóre na 5:4, jenže v závěru zase museli dohánět ztrátu.

Vyrovnat na 6:6 se jim podařilo až 28 sekund před koncem třetí třetiny při power play. Góly padaly i v penaltovém rozstřelu, když se trefilo prvních pět střelců. Teprve šestý v pořadí Zdeno Chára neuspěl.

Výsledky NHL:

Buffalo - Boston 7:6 po sam. nájezdech (3:4, 2:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 20., 27. a 60. Stafford, 3. a 38. Pominville, 14. Vanek, rozhodující nájezd Ennis - 2. Ference, 3. Seidenberg, 6. Marchand, 15. Chára, 44. Seguin, 48. Kampfer. Střely na branku: 35:40. Diváci: 18.690.

Ottawa - Toronto 1:5 (0:3, 1:2, 0:0)
Branky: 34. Gončar - 13. a 16. Bozak, 2. MacArthur (T. Kaberle), 24. Boyce, 26. Schenn (T. Kaberle). Střely na branku: 33:21. Diváci: 20.027.

Edmonton - Calgary 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 31. Jones - 13. Jackman, 35. Giordano. Střely na branku: 17:30. Diváci: 16.839.

Tampa Bay - NY Rangers 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 14. Tyrell, 61. Thompson - 60. Gáborík. Střely na branku: 33:35. Diváci: 18.242.

Los Angeles - San Jose 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 39. Setoguchi. Střely na branku: 29:19. Diváci: 18.118.

Carolina - New Jersey 6:3 (4:1, 1:1, 1:1)
Branky: 5. a 58. Skinner, 9. a 29. Samsonov, 2. T. Ruutu, 14. Dalpe - 17. Pelley, 21. Zajac (Eliáš), 43. Eliáš. Střely na branku: 25:28. Diváci: 16.107.

Branky: 23. Malkin - 35. a 52. Fehr, 27. Knuble. Střely na branku: 33:32. Diváci. 68.111.

13. Calgary 39 18 3 18 105:110 39
14. Minnesota 37 17 5 15 92:107 39
15. Edmonton 37 12 7 18 95:126 31