59:13 Hagelin (Backström, Oshie)
34:47 Hornqvist (Letang, Malkin)
35:13 Crosby (Zucker, Pettersson)
48:50 Malkin (Rust)

Hezký nedělní podvečer, vítejte u online přenosu z hokejového utkání zámořské NHL mezi Washingtonem a Pittsburghem. Duel začíná po 18. hodině.

Zámořská NHL si pro evropské fanoušky připravila na nedělní podvečer skvělý dáreček. Již tradičně se hrají o víkendech vybrané zápasy v dopoledních hodinách tak, aby si je užili i fandové v Evropě. Je fakt, že ne vždy se dá zavděčit všem fandům. Často jsou slyšet narážky, proč hraje ten a ten tým. Dnes ale nemůže namítat nikdo, NHL totiž na 18:10 naplánovala zápas obrovsky atraktivní. Utkají se v něm totiž dva rivalové posledních patnácti let. Dva velikáni východní konference a později metropolitní divize. Washington Capitals s Alexandrem Ovečkinem přivítá na svém ledě Pittsburgh Penguins se Sidneym Crosbym a Jevgenijem Malkinem. Kromě rivality zde půjdu i o první místo v divizní tabulce. Máme se tedy na co těšit.

Vzájemná rivalita se začala datovat do startu sezóny 2005/2006. Do ligy totiž vstoupili dva nováčci, kteří měli být novými hvězdami ligy. Zázračné kanadské dítě Sidney Crosby a ruský střelec Alexander Ovečkin. Oba v nováčkovské sezoně překonali hranici sta bodů a od té doby si ligu naprosto podmanili a okořenili ji mnoha skvělými souboji. Dlouho byl úspěšnější Crosby, který měl na kontě tři Stanley Cupy a několik play-off výher proti svému soupeři. Před dvěma lety ale i Capitals zlomili své prokletí, vyřadili Pittsburgh a došli si až pro nejcennější hokejovou trofej. Ať už je člověk fanouškem jedné či druhé strany, musí uznat, že NHL bez těchto dvou celebrit by posledních patnáct let nebyla tím, čím je. Diváci se mohou těšit na každý vzájemný zápas. A tak se budeme těšit i my dnes.

NHL, Washington-Pittsburgh: Alexandr Ovečkin (18) a Jakub Vrána (13) - Matt Murray (30) | Foto: Reuters

Navíc sezona se blíží pomalu do své poslední části. Zbývá zhruba dvacet utkání do konce základní části, krystalizují se vyhlídky všech týmů. Navíc zítra je uzávěrka trejdů, favorité tak posilují. A Capitals s Penguins jsou společně na čele metropolitní divize. Oba celky mají shodně 80 bodů, Tučňáci však mají o zápas méně. Více bodů už mají v celé lize jen Tampa (85) a Boston (90). Na toto duo však nepříjemně dotírá Philadelphia s 76 body. Oba celky hrají dnes druhý zápas v řadě, takzvaný back-to-back. Nemají si ale co vyčítat, oba hráli ve stejný čas, Washington prohrál na ledě New Jersey 2:3 a Pittsburgh doma překvapivě podlehl Buffalu 2:5.

Těžko hledat favorita. Doma sice hraje Washington, jenže ten jako mávnutím kouzelného proutku ztratil svou formu. Tým z hlavního města USA totiž prohrál už čtyřikrát v řadě a celkově šest z posledních sedmi zápasů. Po neuvěřitelném lednu se navíc střelecky mírně zasekl i kanonýr Ovečkin. Včera si i přes porážku kapitán Capitals spravil chuť. Na své konto totiž přidal branku už s pořadovým číslem 700. 101 gólů chybí "Great8", jak se Ovečkinovi přezdívá, na Gordieho Howa a 194 branek na rekord Wayna Gretzkyho. To vše ještě bude chtít "Ovie" stihnout. A začal by rád už dnes.

Nečeká ho však nic lehkého. Pittsburgh má formu lepší, i když včerejší duel s Buffalem to moc nepotvrdil. Přesto tým z Pensylvánie ještě pár týdnů zpět na svého rivala ztrácel. Navíc jej během sezony kosí zranění, mimo hru byli Crosby, Malkin, stále zraněn je kanonýr Guentzel nebo klíčový obránce Dumoulin. Chybí i Bjugstad nebo Kahun. Jenže jak Crosby, tak Malkin mají v sobě obrovskou sílu. Jakmile ten druhý z hvězdného dua chybí, přepnou svou úroveň hry na ještě vyšší úroveň a táhnou svůj tým. Proto i přes množství absencí Pens figurují stále takto vysoko. A také skvěle chytají brankáři, Tristan Jarry dlouho přehrával do té doby jedničku Matta Murrayho. Jenže zkušenější z dua se nedal a momentálně se střádají v dobrých výkonech.

NHL nyní hýbe příběh z dnešní noci. Po zranění obou brankářů Caroliny musel do brány rolbař Toronta Marlies David Ayres. A ve 42 letech a po transplantaci ledviny si připsal dokonce i vítězný debut. Pohádkou žijí všechna zámořská média.

Takto vypadá sestava Pittsburghu. V bráně se dnes představí Matt Murray, jelikož Tristay Jarry chytal včera a příliš mu to nešlo. V první formaci se po boku Sidneyho Crosbyho a Jasona Zuckera představuje český útočník Dominik Simon. Hodně nebezpečná bude i druhá formace, kde hraje Jevgenij Malkin s Bryanem Rustem, který prožívá nejlepší sezonu v kariéře.

V této sestavě dnes nastoupí do utkání domácí Capitals. V bráně dnes naskočí zkušenější z brankářského tandemu Braden Holtby. Ten sice pomalu ztrácí svou pozici jedničky na úkor mladého Rusa Samsonova, ale dnes dostává šanci. Samsonov totiž chytal včera proti New Jersey. V třetí obranné dvojici vidíme pár Kempný - Gudas, na levém křídle druhé formace bude už tradičně létat Jakub Vrána.

Jak je v NHL tradicí, zápas začne zhruba s desetiminutovým zpožděním v 18:10.

Utkání právě začalo.

1:49

První zákrok v utkání pro Holtbyho, nahození Trootmana od modré čáry mu však nenadělo žádné problémy.

2:17

Kempného střela trefila jen spoluhráče Hathawaye.

2:33

Kempný přihrál na modré Gudasovi, který měl čas i prostor, svou ránou ale jen vyprášil Murrayho betony.

3:24

Oshie se tlačil před bránu po sraženém nahození Backströma.

3:49

Capitals začali skvěle, Jakub Vrána střílel také nebezpečně na Murrayho, před odpískáním ještě prověřil Murrayho obránce Nick Jensen.

5:59

Letang nahazoval od modré čáry, ale Holtby měl čistý výhled a puk s přehledem vyrazil.

6:12

Washington se dostává do vedení. A střelcem branky je český rychlík Jakub Vrána. Ten po levém křídle unikl svému strážci Petterssonovi, nedal mu šanci a natlačil se před Murrayho. Brankář Pittsburghu sice puk vyrazil, jenže švédský obránce Pettersson si jej potom nešťastně v pádu srazil do vlastní brány.

6:52

Washington pokračuje ve skvělém výkonu, tentokrát Johnson sice zablkkoval Ovečkina, jenže Malkin ztratil puk a v dobré šanci byl Tom Wilson. Matt Murray ale chytil jeho střelu.

7:28

Pánik našel na levém kruhu Ellera, jenže dánský centr bekhendem nedokázal trefit puk přesně. Capitals ale hrají skvěle.

8:33

Washignton ztratil puk ve vlastním pásmu, ale po Simonově přihrávce Zucker z dobré pozice minul Holtbyho bránu.

10:00

Domácí měli další velký tlak, ale Pittsburgh jej ustál. Především formace Ovečkin - Kuzněcov - Wilson si vytvořila velmi dobrý tlak.

11:09

Velká šance pro Penguins. Puk odražený zpoza brány se dostal ke Crosbymu, ten ale z bezprostřední blízkosti bekhendem Holtbyho nepřekonal.

14:20

Simon chtěl rychlou přihrávkou mezi obránce vybídnout Crosbyho do pásma, jenže kapitán Penguins byl příliš rychlý a hru tak zastavil ofsajd.

15:27

Tlak Pittsburghu vyústil v první vyloučení. Dvakrát se snažil zakončit v brankovišti Hornqvist, napodruhé už mu ale krosčekem zabránil lépe zakončit Tom Wilson.

16:18

Malkin zkouše střílet z levého kruhu, ale na Holtbyho si nepřišel.

16:52

Zatím velmi dobré oslabení od Washingtonu.

17:27

Wilson je zpět, domácí první oslabení zvládli výborně.

19:06

Vrána nahazoval na teč Pánikovi, Jack Johnson ale zablokoval puk mířící na bránu.

19:39

Sidney Crosby si skvělou hrou u mantinelu vynutil vyloučení ještě v poslední minutě 1. třetiny. John Carlson si počínal proti kapitánovi Penguins nedovoleně.

19:59

Tak to je opravdu zajímavé. Pittsburgh nahazoval puk do brankoviště v posledních vteřinách, Capitals si poradili a vyhodili. Nelíbilo se jim však chování hráčů Penguins. A Malkinovo troufalé chování na brankovišti si s ním přijel vyřešit Brenden Dillon a nová posila Capitals si to s ruskou hvězdou vyřídila ručně.

Máme za sebou první třetinu odehranou ve skvělém tempu. První část třetina byli lepší domácí a o jedinou trefu se po šesti minutách hry postaral český střelec Jakub Vrána. Ten ukázal svou pověstnou rychlost, ujel obraně a pak se štěstím slavil gól, který si sám vstřelil obránce Pettersson. Šance poté byly na obou stranách, stav už ale zůstal 1:0.

20:00

Dodatečně teda přidávám, že jak Dillon, tak Malkin obdrželi 2+2 minuty na hrubost.

Začíná druhá třetina, Pittsburgh bude hrát ještě víc než minutu a půl přesilovou hru.

20:30

Crosby našel křížnou přihrávkou v útočném pásmu McCanna, jeho pokus ale trefil jen zevní stranu tyčky.

21:11

Rust hledal na brankovišti Hornqvista. Švéd byl úplně sám a podařilo se mu zakončit směrem do odkryté brány. Tam ale skvěle zasáhl betonem Braden Holtby. Udržel tak svůj tým ve vedení.

23:56

Capitals si také poprvé zahrají v početní výhodě. Marcus Pettersson sekl Toma Wilsona. Pro domácí dobrá šance dostat se zpět do hry. Posledních 10 střel v zápase šlo z hokejek hostů.

24:13

Ovečkin neváhal a pálil z první, bránu ale minul.

24:21

Carlsonovo nahození tečoval Oshie, Murray ale zasáhl velmi dobře.

25:56

Ani Washingtonu přesilovka vůbec nevyšla, Pittsburgh se v pohodě ubránil.

26:50

Kuzněcov nabil Carlsonovi, produktivní zadák ale bránu soupeře přestřelil.

26:50

29:10

Carlsonovu ránu tečoval Hathaway, před bránou Murrayho bylo rušno. Přímé ohrožení z toho však nebylo.

29:16

Angello a Hathaway jdou oba na trestnou lavici za vzájemné postrkování. A stále si ještě spolu něco vysvětlují. Hrát se bude ve 4 na obou stranách.

29:40

Capitals propadli a Pittsburgh mohl do přečíslení. Malkin vybídl k sólu Rusta, tomu ale při blafáku utekl puk a nedokázal tak pořádně zakončit.

31:20

Na jedné straně Holtby skvěle zasáhl proti Zuckerovi, na té druhé jsme viděli zazvonit tyč za Murraym po pokusu Ellera.

33:32

Dillon vypálil pumelici od modré čáry, Murraymu sice puk vypadl, ale ihned jej pak ukryl do bezpečí.

34:47

A Pittsburgh z ničeho nic srovnává. Domácí nedokázali vyhodit, Malkin od pravého mantinelu našel na modré čáře Letanga. Jeho rána sice trefila jen Gudasovu nohu, ale na brankovišti je jako doma Patrik Hornqvist, který jej zametl do prázdné brány.

35:13

To je zvrat. Penguins po 26 vteřinách přidávají druhý gól a otáčí. Zucker krásnou žabkou vybídl do velké šance Crosbyho, jeho bekhendový pokus Holtby sice vyrazil, ale TJ Oshie si puk srazil do vlastní brány stejně jako v 1. třetině Pettersson na druhé straně.

36:28

A špatné období Capitals pokračuje. Ovečkin se dopustil sekání a byl odeslán na trestnou lavici. Početní výhoda pro Pittsburgh.

36:43

Carl Hagelin málem srovnal v oslabení, přihrávku Dowda poslal z první do brankové konstrukce za Murraym.

37:45

Crosby vybídl na ránu z první Malkina, jeho pokus Holtby vyrážečkou dostal do rohu kluziště.

38:10

Letangovu ránu Holtby nepokryl úplně přesvědčivě, ale Hornqvist ani Rust se k dorážce nedostali.

Druhá třetina skončila, Pittsburgh otočil a vede 2:1.

Druhá třetina začala přesilovkou Pittsburghu, ten si vypracoval šance, hlavně Hornqvist měl jasnou gólovku, skvěle ho však vychytal Holtby. Domácí Washignton se pak sice vrátil do hry, jenže svou přesilovku nevyužil. A Penguins trestali, nejprve Gudas na brankovišti neubránil Horqvista a za necelou půlminutu si po Crosbyho střele dovezl puk do vlastní brány Oshie. Hosté chtěli využít svého momenta, další branka už ale nepadla a před třetí částí je vše otevřené.

Začala třetí třetina zápasu.

40:57

Vyloučení na obou stranách. Kuzněcov a Letang byli oba vyloučeni za vzájemné roztržky. Hraje se ve čtyřech na obou stranách.

41:16

Washington využil hru ve čtyřech lépe. Pettersson na útočné modré ztratil puk, Backström jej posunul k Wilsonovi a ten se řítil sám na Murrayho. Důrazný útočník zvolil blafák do bekhendu a byl úspěšný.

41:53

Na druhé straně ujížděl sám Rust a ještě dorážel Malkin, Holtby svůj tým podržel.

42:55

Ruhwedel v dobré pozici nad kruhy, Holtbyho ale lapil puk do své rukavice.

44:41

Washington otáčí vývoj zápasu. Carlson nahodil puk před bránu, kde jej zkoušel tečovat Hagelin. Po něm ještě dorážel Lars Eller, Murray odolal. Jenže švédský útočník, který prošel Pittsaburghem se dostal k další dorážce a dotlačil puk za záda Murrayho.

48:50

Tak to byla hokejová nádhera. Pittsburgh se dostal do brejku, ale Malkin byl na levém křídle sám. Ruský šikula se rozhodl jít sám do brány, prohodil puk mezi nohami Carlsona a překonal i Holtbyho. Nádherná individuální akce.

50:40

Ve třetí třetině se spustily střelecké hody. Po nahození za bránu se puk odrazil před Murrayho, tam jej promáchl Vrána i Letang, ale bekhend TJ Oshieho už kotouč trefil a protlačil jej do brány. Capitals opět vedou.

53:00

Zbývá 7 minut, během kterých by Penguins rádi srovnali. Tempo zápasu je úchvatné a třetí třetina baví všechny fanoušky hokeje.

53:51

Washington se musel osvobodit jen za cenu zakázaného uvolnění.

54:23

Crosby zkusil překvapit Holtbyho vyjetím zpoza brány zasunutím za tyčku, Holtbyho beton však byl připraven.

55:57

Tanev se prosmýkl z pravého křídla až před bránu, Holtby byl ale opět připraven.

58:20

Hosté hrají v 6 a bez brankáře. Vrána minul odkrytou bránu z velké dálky.

59:13

Pittsburgh do toho dal vše, ale nakonec se raduje z branky Washington. Skvěle získaný puk, výměna mezi Backströmem a Oshiem a Carl Hagelin poté dovezl puk od odkryté brány.

Je konec. Washington vítězí nad Pittsburghem 5:3.

Čekali jsme skvělý zápas a dočkali jsme se. NHL zápas té nejvyšší kvality, především první a třetí třetina. Do zápasu lépe vstoupili domácí, když se trefil v 7. minutě Vrána. V druhé části ale během půl minuty Penguins otočili i zásluhou šťastné trefy Crosbyho. V úvodu třetí části ale při hřech ve čtyřech srovnal Wilson a za pár minut se trefil i Hagelin. Během chvíle bylo ale znovu srovnáno, když se krásnou individuální akcí prosadil Malkin. Capitals ale byli šťastnější, když puk dotlačil do brány i TJ Oshie. Při tlaku hostů se trefil Hagelin do odkryté brány. Duel o čelo metropolitní divize tak lépe zvládl Washington.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek víkendu.