Hertl v NHL dál září, nahrávkou a vítězným gólem srazil Dallas

Aktualizováno 17. 1. 2016 10:10
Útočník San Jose Tomáš Hertl rozhodl o výhře 4:3 nad Dallasem a potvrdil výtečnou formu. V nočním programu NHL se prosadili i další Češi.
Tomáš Hertl potvrdil v NHL výtečnou formu.
Tomáš Hertl potvrdil v NHL výtečnou formu. | Foto: ČTK

New York - Skvělou formu potvrdil v sobotním utkání NHL český útočník Tomáš Hertl, který gólem v prodloužení rozhodl o výhře San Jose 4:3 nad Dallasem. Za hosty jednou skóroval Aleš Hemský. Hertl si připsal i asistenci a byl vyhlášen první hvězdou večera. Stejnou bilanci zaznamenal Tomáš Plekanec, jehož Montreal ale získal v St. Louis jen bod za prohru 3:4 v prodloužení.

Hemský v San Jose otevřel skóre, když se k němu ve 12. minutě odrazil puk před branku a on zakončil pohotovou kličkou do bekhendu. Ve druhé třetině Žraloci dvěma góly zvrátili vedení na svou stranu, hned v první minutě třetího dějství ale vyrovnal svou 25. brankou v sezoně Tyler Seguin.

Hertl: 6 bodů v posledních 5 duelech

Ve 48. minutě vrátil domácím náskok v přesilové hře Marc-Edouard Vlasic, jenže za pouhých dvanáct sekund Jason Spezza opět srovnal. V nastaveném čase přišla velká chvíle Hertla, který si v útočném pásmu vyměnil puk s Vlasicem a střelou švihem z kruhu pro vhazování překonal brankáře Anttiho Niemiho, který ještě v minulé sezoně sdílel kabinu Sharks.

"Byl to pořádně šťastný gól a můžete to Hertlovi vyřídit," řekl s úsměvem finský gólman novinářům. "Ten puk se otřel o nějakou část výstroje našeho obránce a změnil směr," dodal Niemi ke střele odchovance pražské Slavie, který si vylepšil bilanci v posledních pěti zápasech na tři góly a tři asistence.

V prodloužení rozhodl i Lehterä

Tomáš Plekanec byl nejprve ve 31. minutě u zrodu akce, po níž se Canadiens dostali do vedení 2:1. Český hokejista vyhrál vhazování v útočném pásmu, Nathan Beaulieu zajel podél mantinelu až za branku, odkud se puk dostal na hůl Maxe Paciorettyho a ten zblízka překonal Briana Elliotta.

Jenže domácí Blues už za pouhých 67 sekund vyrovnali zásluhou Paula Stastného a podobný scénář se opakoval i ve třetí třetině. V 54. minutě Plekanec devátou brankou v sezoně zajistil hostům znovu vedení, hned za 44 sekund však kontroval Ty Rattie. Ve třetí minutě prodloužení zařídil výhru St. Louis Jori Lehterä.

Elliot si 46 zákroky vytvořil osobní rekord

Hlavním hrdinou večera byl ale brankář domácích Brian Elliott, který si 46 povedenými zákroky vytvořil nový osobní rekord v NHL. Symbolicky zrovna v utkání, které klub věnoval svým legendárním gólmanům Miku Liutovi, Grantu Fuhrovi a Curtisi Josephovi, kteří byli před zápasem při vzpomínkovém ceremoniálu uvítáni na ledě.

"Když se na vás koukají tihle velikáni, chcete podat sakra dobrý výkon," řekl Elliott, který chytal ve speciální retro masce a modrých betonech, připomínající Josephovo období z 90. let. "Považuji za čest, že chytám v klubu po takových skvělých gólmanech, na které jsem si jako malý hrál, když jsme to s klukama mrskali na ulici. V televizi jsem viděl spoustu jejich zápasů. Jsem rád, že jsme před nimi dotáhli zápas k vítězství," dodal třicetiletý rodák z kanadského Newmarketu.

Plekanec figuroval ve dvou potyčkách

Vedle sedmi gólů a svižného hokeje přinesl zápas také několik potyček a ve dvou figuroval Plekanec, který se jinak nepere. Nejdříve jel do bitky bránit spoluhráče Gallaghera, na něhož se vrhli hned tři hráči, pak hájil sám sebe poté, co ho po přerušení bez varování praštil do obličeje obránce Parayko.

"Nemohu hráčům nic vytknout, kromě proměňování šancí. Hráli s velkým nasazením. Myslím, že jsme si zasloužili získat víc než jen jeden bod," pochválil mužstvo trenér Montrealu Michel Therrien, jehož svěřenci prohráli potřetí v řadě. "Z každého gólmana soupeře teď děláme hvězdu," posteskl si Max Pacioretty. "Ale aspoň jsme dnes dali tři góly. Škoda, že jsme po třetím gólu tak brzy inkasovali a neudrželi to až do konce."

Frolík po návratu asistoval

Po měsíční přestávce vynucené zraněním se vrátil do sestavy Calgary útočník Michael Frolík a připsal si asistenci u jediného gólu Flames, kteří prohráli 1:2 po nájezdech v Edmontonu.

Jednu gólovou přihrávku zaznamenal také Jakub Voráček, po jehož přesném pasu v přesilové hře v 51. minutě vyrovnal Wayne Simmonds skóre zápasu Philadelphie s New York Rangers na 2:2. Pak ale Voráček neuspěl v penaltovém rozstřelu a Flyers padli 2:3 po nájezdech.

Švéd Lundqvist přepsal historii

Brankář Rangers Henrik Lundqvist vychytal jubilejní dvacáté vítězství v sezoně a stal se prvním gólmanem v historii, který dosáhl na nejméně dvacet výher v každé z prvních jedenácti sezon v NHL.

Naopak o velkolepou sérii přišel brankář Braden Holtby, jehož Washington prohrál 1:4 v Buffalu. Pro Holtbyho to byla první porážka v základní hrací době po 22 zápasech, v nichž vychytal 20 výher a dvakrát odešel poražený až po prodloužení nebo nájezdech.

Výsledky NHL

Philadelphia - NY Rangers 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 4. Schenn, 51. Simmonds (Voráček) - 17. Miller, 25. Kreider, rozh. nájezd Zuccarello. Střely na branku: 36:31. Diváci: 19.843. Hvězdy zápasu: 1. Zuccarello, 2. Miller, 3. Lundqvist (všichni Rangers).

Los Angeles - Ottawa 3:5 (1:0, 1:1, 1:4)

Branky: 19. Carter, 28. Lecavalier, 44. Toffoli - 32. Chiasson, 49. Ryan, 49. Pageau, 54. Zibanejad, 60. Borowiecki. Střely na branku: 33:23. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad (Ottawa), 2. Toffoli (Los Angeles), 3. Karlsson (Ottawa).

Boston - Toronto 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky: 1. a 21. Bergeron, 60. Marchand - 5. Komarov, 38. Matthias. Střely na branku: 45:29. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Marchand, 3. Krug (všichni Boston).

Buffalo - Washington 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)

Branky: 11. Varone, 17. Schaller, 28. E. Kane, 36. Franson - 43. Johansson. Střely na branku: 29:34. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Varone, 3. Schaller (všichni Buffalo).

St. Louis - Montreal 4:3 v prodl. (1:0, 1:2, 1:1 - 1:0)

Branky: 1. Fabbri, 32. Stastny, 55. Rattie, 63. Lehterä - 24. Subban, 31. Pacioretty (Plekanec), 54. Plekanec. Střely na branku: 22:49. Diváci: 19.501. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Lehterä (oba St. Louis), 3. Plekanec (Montreal).

Nashville - Minnesota 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 2. Nystrom, 47. Josi, 59. Forsberg. Střely na branku: 25:29. Diváci: 17.302. Hvězdy zápasu: 1. Hutton, 2. Josi, 3. Nystrom (všichni Nashville).

Arizona - New Jersey 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky: 4. Boucher, 41. Palmieri. Střely na branku: 38:16. Diváci: 11.745. Hvězdy zápasu: 1. Schneider, 2. Boucher, 3. Stempniak (všichni New Jersey).

Edmonton - Calgary 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky: 51. Fayne, rozh. nájezd Purcell - 11. Bennett (Frolík). Střely na branku: 37:32. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Hiller (Calgary), 2. Talbot (Edmonton), 3. Brodie (Calgary).

Columbus - Colorado 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Branky: 1. Dubinsky, 59. Johnson - 27. Wagner. Střely na branku: 21:30. Diváci: 17.776. Hvězdy zápasu: 1. Korpisalo, 2. Johnson, 3. Dubinsky.

San Jose - Dallas 4:3 v prodl. (0:1, 2:0, 1:2 - 1:0)

Branky: 24. a 48. Vlasic (na první Hertl), 32. Tierney, 62. Hertl - 12. Hemský, 41. Seguin, 49. Speza. Střely na branku: 39:35. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Hertl, 2. Vlasic (oba San Jose), 3. Spezza (Dallas).