Žně pokračují. Jágr má další gól, Florida desátou výhru v řadě

Aktualizováno 6. 1. 2016 7:21
Český útočník Jaromír Jágr se gólově prosadil ve třetím z posledních čtyř zápasů a nastartoval výhru Floridy 5:1 na ledě Buffala.
Podívejte se na Jágrův 736. gól v NHL... | Video: NHL.com

New York - Hokejisté Floridy i díky gólu Jaromíra Jágra porazili v úterním utkání NHL Buffalo na jeho ledě 5:1 a prodloužili vítěznou sérii na deset zápasů. Český veterán skóroval ve třetím z posledních čtyř duelů, připsal si čtrnáctý zásah v sezoně a v historické tabulce střelců ztrácí s celkovým počtem 736 branek už jen pět gólů na třetího Bretta Hulla.

Jágr se prosadil střelou z kruhu

Jágr v 10. minutě otevřel skóre po útočné akci Jonathana Huberdeaua. Ten pronikl do útočného pásma, nalákal na sebe oba obránce a následně přihrál Jágrovi, jenž se prosadil pohotovou střelou z pravého kruhu pro vhazování.

"Nádherná přihrávka," rozplýval se trenér vítězů Gerard Gallant. "Jonathan předvedl krásný průnik ze středního pásma a pak takhle předložil puk Jágrovi. Prostě parádní gól. Odehrál skvělý zápas," pochválil Gallant Huberdeaua, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

A Huberdeau zase pro změnu pěl další ódy na Jágra. "Všichni mluví o tom, jak je neuvěřitelné, že ve 43 letech takhle válí. Ale když ho trochu znáte, není zase tak těžké tomu uvěřit. Vždyť si vezměte to jeho neskutečné pracovní nasazení," prohlásil dvaadvacetiletý Kanaďan. "Jsme šťastní, že ho máme v týmu a můžeme se od něho tolik naučit. Je nejstarší ze všech, ale taky jedním z nejlepších v celé lize."

Domácí sice na začátku druhé třetiny vyrovnali v přesilové hře, jenže pak začala úřadovat čtvrtá útočná formace Panterů. V 29. minutě dostal hosty znovu do vedení Derek MacKenzie po asistenci Corbana Knighta, v 46. minutě si role vyměnili a Knight zvýšil na 3:1. "Čtvrtý útok má na vítězství obrovskou zásluhu. Pokud chcete sbírat výhry, jako se to v poslední době daří nám, potřebujete, aby se prosazovali všichni hráči. A tahle lajna dnes dala dva góly a hrála opravdu skvěle," nešetřil pochvalami kouč Gallant.

V 57. minutě definitivně zlomil odpor Sabres čtvrtým gólem Huberdeau, jenž precizně proměnil samostatný nájezd. Výhru pak ještě zpečetil trefou do prázdné branky při power play Brandon Pirri.

Panteři nejenže desátým triumfem v řadě vylepšili klubový rekord, ale zároveň vyhráli šestnáctý z posledních devatenácti zápasů a upevnili si první místo v tabulce Atlantické divize. "Snažíme se na tu sérii moc nemyslet. Máme deset výher, ale jde o to, že my chceme vyhrát pokaždé," poznamenal Huberdeau.

Neuvirth slavil vítězství

Michal Neuvirth dostal podruhé za sebou příležitost v brance Philadelphie a 21 zákroky pomohl k výhře 4:3 nad Montrealem. Letci tak ukončili sérii tří porážek.

Jakub Voráček, který vytvořil nově poskládanou první formaci s Claudem Girouxem a Waynem Simmondsem, se tentokrát do statistik nezapsal a byl na ledě u jednoho vstřeleného i inkasovaného gólu.

V dresu Letců úřadoval hlavně druhý útok ve složení Brayden Schenn, Sean Couturier, Michael Raffl. Schenn dal gól a na další dva přihrál, Couturier přispěl gólem a asistencí. "Druhá lajna dnes hrála neuvěřitelně," konstatoval Simmonds. "Ale i my jsme si vytvářeli šance a dobře hráli také ostatní kluci. Je hezké tohle vidět."

Dva góly za dvě sekundy

Novou útočnou formaci poskládal také trenér New Yorku Rangers. Trio Derek Stepan, Rick Nash a Jayson Megna zařídilo výhru 6:2 nad Dallasem, když dohromady posbíralo tři góly a čtyři asistence.

Zaváhání Stars znovu využil Washington, jenž zvítězil 3:2 v Bostonu a vyhoupl se zpět do čela NHL. Na čtyři zápasy prodloužilo vítěznou sérii Chicago, které uspělo 3:2 v prodloužení na ledě Pittsburghu.

Hokejisté Columbusu a Minnesoty se postarali o vyrovnání zřejmě nepřekonatelného rekordu NHL, když vstřelili dva góly v rozmezí pouhých dvou sekund.

Nejprve domácí Boone Jenner v čase 59:44 snížil na 2:3, vzápětí Mikael Granlund hned z vhazování poslal puk do prázdné branky Blue Jackets, kteří pokračovali v power play, a v čase 59:46 uzavřel skóre na konečných 2:4.

Všechny tři předchozí góly Divočáků vstřelil Zach Parise a připsal si čtvrtý hattrick v NHL.

"Nikdy jsem nic takového neviděl," prohlásil kapitán Columbusu Nick Foligno. "Jenom je škoda, že jsme ten druhý gól taky nedali my a nevyrovnali na 3:3," zalitoval. Dva góly během dvou sekund padly v NHL naposledy, když Folignovi byly dva měsíce - v roce 1987 v zápase mezi St. Louis a Bostonem.

Výsledky NHL:

Boston - Washington 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky: 36. Eriksson, 52. Bergeron - 16. Burakovsky, 33. Kuzněcov, 51. Johansson. Střely na branku: 27:29. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Johansson (oba Washington), 3. Bergeron (Boston).

Buffalo - Florida 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)

Branky: 23. O'Reilly - 10. Jágr, 29. MacKenzie, 46. Knight, 57. Huberdeau, 59. Pirri. Střely na branku: 32:27. Diváci: 18.560. Hvězdy zápasu: 1. Huberdeau, 2. Luongo, 3. Knight (všichni Florida).

NY Rangers - Dallas 6:2 (2:1, 1:0, 3:1)

Branky: 2.a 45. Stepan, 15. Yandle, 38. Brassard, 48. Stalberg, 54. Megna - 14. Klingberg, 49. Roussel. Střely na branku: 29:23. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Stepan, 2. Nash, 3. Megna (všichni Rangers).

Calgary - Tampa Bay 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 4. Stajan, 36. Jones, 60. Bouma - 59. Stamkos. Střely na branku: 24:31. Diváci: 18.966. Hvězdy zápasu: 1. Rämö, 2. Brodie, 3. Jones (všichni Calgary).

Pittsburgh - Chicago 2:3 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 0:1)

Branky: 46. Crosby, 58. Letang - 29. a 64. Panarin, 39. Toews. Střely na branku: 36:30. Diváci: 18.658. Hvězdy zápasu: 1. Panarin (Chicago), 2. Letang (Pittsburgh), 3. Toews (Chicago).

Columbus - Minnesota 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Branky: 24. Atkinson, 60. Foligno - 18., 33. a 60. Parise, 60. Granlund. Střely na branku: 31:33. Diváci: 12.411. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Suter (oba Minnesota), 3. A. Forsberg (Columbus).

Nashville - Winnipeg 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 54. Wilson - 11. a 29. Stafford, 46. Chiarot, 60. Burmistrov. Střely na branku: 44:18. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Stafford, 2. Hellebuyck (oba Winnipeg), 3. Wilson (Nashville).

Philadelphia - Montreal 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Branky: 6. Schenn, 24. Gostisbehere, 29. Simmonds, 46. Couturier - 15. Galchenyuk, 38. Gallagher, 60. Carr. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, z 24 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 31:24. Diváci: 19.163. Hvězdy zápasu: 1. Gostisbehere, 2. Schenn, 3. Couturier (všichni Philadelphia).