Výluka zase o něco blíž. Vedení NHL se hráčský návrh nelíbí

ČTK Sport ČTK, Sport
16. 8. 2012 10:27
Generální komisionář NHL Gary Bettman prohlásil, že mezi návrhy hráčů a vedení NHL je veliká propast.
Gary Bettman, komisionář NHL.
Gary Bettman, komisionář NHL. | Foto: Reuters

Toronto - Komisionář NHL Gary Bettman reagoval nesouhlasně na úterní návrh hráčské asociace NHLPA při vyjednávání o podobě nové kolektivní smlouvy.

Šéf zámořské hokejové soutěže uvedl, že propast mezi oběma tábory je hodně široká, což zvýšilo hrozbu, že nastane výluka.

V úterý NHLPA předložila plán, v němž jsou hráči ochotni vzdát se části podílu z výnosů ligy, pokud ale majitelé rozdělí více procent mezi týmy, které mají ekonomické problémy.

"Stále je mezi námi široká propast. A není moc času," řekl Bettman ve středu novinářům poté, co se seznámil s návrhem unie. "Existuje spousta témat, u kterých se díváme na svět úplně jinak. Tenhle protinávrh příliš nereagoval na náš původní návrh," dodal Bettman.

Hráči se chtějí vzdát půl milardy dolarů

Aby odvrátili výluku, kvůli níž byla zrušena celá sezona 2004/05, se hráči byli ochotni vzdát 465 milionů dolarů z podílu na zisku. Tato částka by odpovídala průměrnému růstu, ovšem mohla by se zvýšit až na 800 milionů, pokud by se lize dařilo tak jako v předchozích dvou letech.

Výkonný šéf NHLPA Donald Fehr po středečním hodinovém jednání obvinil z vytvoření propasti NHL. "Nejsme v situaci, kdy hráči jen tak řeknou: 'OK, vezměte si od nás všechno.' A přesně o tohle jim jde: 'Minule jste souhlasili s redukcí 24 procent, takže teď bude další.' To byl přesně jejich návrh a to způsobilo tu propast," dodal Fehr.

Obě strany se sice shodnou v převážně neekonomických záležitostech, například v bezpečnosti hráčů, nicméně hlavním problémem zůstávají finance. NHL chce seškrtat podíl hráčů na zisku ze současných 57 procent na 46, ačkoli v minulé sezoně zaznamenala rekordní zisk 3,3 miliardy dolarů.

Jednání budou pokračovat dnes, nicméně šéfové Bettman s Fehrem se nesetkají dřív než ve středu. Kolektivní smlouva vyprší 15. září, den poté mají začít přípravné kempy klubů před novou sezonou, jejíž start je naplánován na 11. října.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy