Výborný hvězdou zápasu proti Bostonu

ČTK
27. 12. 2006 8:36
Columbus - Český útočník David Výborný byl hlavním strůjcem vítězství hokejistů Columbusu v úterním utkání zámořské NHL proti Bostonu.
David Výborný ujíždí útočníkovi Calgary Chrisi Simonovi.
David Výborný ujíždí útočníkovi Calgary Chrisi Simonovi. | Foto: Reuters

Syn trenéra pražské Sparty vstřelil dva góly, včetně vítězného v prodloužení na 5:4. Výborný navíc přihrál na vyrovnávací branku v poslední minutě základní hrací doby a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

V krizi se dál potácejí New York Rangers. Tým pod vedením kapitána Jaromíra Jágra nedal v derby na ledě Islanders ani gól, podlehl 0:2 a připsal si již šestou porážku za sebou.

Oslabení tři proti šesti

Columbus poprvé v letošní sezoně vyhrál zápas, v němž prohrával po dvou třetinách. "Ve třetí třetině jsme se konečně ukázali," poznamenal Výborný, jehož tým v závěrečné dvacetiminutovce přestřílel Boston 20:4.

Vyrovnání se ale domácí hráči dočkali až 23 sekund před třetí sirénou, kdy se při přesilovce pět na tři, znásobené hrou bez brankáře, po Výborného přihrávce trefil Sergej Fjodorov. "David mě skvěle našel. Stačilo, abych nevymýšlel nic bláznivého a jenom solidně vystřelil," řekl Fjodorov. "Přežít oslabení ve třech proti šesti, to se povede málokdy," posteskl si kouč Bostonu Dave Lewis.

V prodloužení Výborný dokonal obrat poté, co využil chybného střídání Bruins a proměnil samostatný nájezd. "Hráči světového formátu tyhle šance využívají. Tušil jsem, že to bude gól," řekl trenér Columbusu Ken Hitchcock.

Kotalík i Buffalo na jedničku

Povedený večer prožil také další český útočník Aleš Kotalík. Jeho Buffalu stačilo na získání šestibrankového náskoku proti Washingtonu pouhých jedenáct minut první třetiny, Kotalík se o to přičinil gólem a dvěma přihrávkami a Sabres nakonec vyhráli 6:3.

Buffalo se tak pomstilo za minulý zápas, v němž začátkem prosince při porážce 4:7 útočník Washingtonu Alexander Ovečkin nešetrným faulem zranil Daniela Brierea. "Měli jsme velkou motivaci," přiznal Chris Drury, autor dvou branek a dvou gólových přihrávek.

Gólman Capitals Brent Johnson vydržel v brance jen sedm a půl minuty, během nichž z šesti střel čtyřikrát inkasoval. Jeho kolega Olaf Kölzig za tři a půl minuty od vystřídání kapituloval dvakrát. "Vystřelili, dali gól. Vystřelili, znovu dali gól. Jakoby čarovali," žasl Ovečkin nad produktivitou soupeře.

Rangers dál v krizi

Ani vánoční přestávka nepomohla hokejistům New Yorku Rangers k nalezení ztracené formy. Hrdinou derby se stal gólman Islanders Rick DiPietro, jenž potřetí za sebou na domácím ledě neinkasoval a připsal si čtvrté čisté konto v letošní sezoně. "Ricky byl klíčem k našemu úspěchu," konstatoval obránce Brendan Witt. "Zadáci odvedli skvělou práci," pochválil na oplátku své spoluhráče DiPietro, jenž čelil 28 střelám.

Pět z nich na něho vyslal Jágr, jehož si domácí po celý zápas pečlivě hlídali. "Nedali mi moc prostoru," přiznal Jágr. "Dali si záležet, aby u mě pořád byl jeden obránce nebo útočník." Na první gól vítězů přihrál obránce Radek Martínek.

Islanders díky výhře o jeden bod přeskočili Rangers v tabulce Atlantické divize, na druhém místě ztrácejí dva body na vedoucí New Jersey. "Myslím, že nikdo nečekal, že bychom mohli být takhle vysoko. Ale pořád máme co zlepšovat," uvedl DiPietro.

Ubráněný Crosby

Vedoucí Devils v úterý rovněž nedovolili Pittsburghu ani gól a vyhráli 3:0. Martin Brodeur zlikvidoval všech 26 střel Penguins a vychytal 85. čisté konto v kariéře. "Hráli jsme opravdu dobře," podotkl Brodeur.

Hráči New Jersey skvěle ubránili vedoucího muže kanadského bodování Sidneyho Crosbyho, jenž za celý zápas vypálil jen dvakrát na branku. "V útoku jsme nepředvedli zhola nic," konstatoval kouč Pittsburghu Michel Therrien. "Navíc nám chybělo nasazení a soupeř nám nic nedovolil," dodal trenér, jehož svěřenci prohráli počtvrté za sebou.

Na vítězné vlně se nesou hokejisté Caroliny. Obhájci Stanley Cupu porazili Floridu 4:2 a připsali si páté vítězství po sobě. Podobnou šňůru výher zažili naposledy při úspěšném tažení loňským play off. Dařit se nepřestává ani Chicagu, které zvítězilo nad Dallasem 2:1 a vyhrálo podeváté z patnácti zápasů pod vedením nového kouče Denise Savarda.

Martin Erat přispěl dvěma přihrávkami k vítězství Nashvillu nad St. Louis 3:2 po samostatných nájezdech. Jediným úspěšným střelcem v penaltové loterii byl Alexander Radulov. Brankář Chris Mason, náhradník zraněného Tomáše Vokouna, zlikvidoval všechny čtyři nájezdy Blues, včetně pokusu Martina Ručinského.

Statistika úterních zápasů NHL:

Buffalo - Washington 6:3 (6:1, 0:1, 0:1)
Branky: 4. a 8. Drury (na obě Kotalík), 2. Campbell, 8. Kotalík, 10. Afinogenov, 11. Vanek - 19. Beech, 35. Ovečkin, 44. Clark. Střely na branku: 39:26. Diváci. 18.690.

Carolina - Florida 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
Branky: 36. Justin Williams, 41. Brind'Amour, 53. Walker, 60. Stillman - 12. a 56. Horton. Střely na branku: 30:27. Diváci. 18.639.

Atlanta - Tampa Bay 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky: 27. Vjačeslav Kozlov, 60. Slater (Holík) - 16. St. Louis. Střely na branku: 29:25. Diváci: 16.356.

Columbus - Boston 5:4 v prodl. (2:2, 1:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 38. a 64. Výborný, 14. a 60. S. Fjodorov (na druhou Výborný), 13. Chimera (Klesla) - 7. Boyes, 16. W. Primeau, 28. Čistov, 32. Bergeron. Střely na branku: 42:26. Diváci. 17.376.

Chicago - Dallas 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 19. Archipov (Havlát), 35. Lapointe - 23. Barnes. Střely na branku: 24:21. Diváci: 14.278.

New Jersey - Pittsburgh 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky: 22. Zajac, 56. Pandolfo, 58. Gionta (Eliáš). Střely na branku: 29:26. Diváci: 16.156.

NY Islanders - NY Rangers 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 37. Asham (Martínek), 42. J. Blake. Střely na branku: 38:28. Diváci: 16.234.

Nashville - St. Louis 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 22. P. Kariya (Erat), 49. Hartnell (Erat), rozhodující sam. nájezd Radulov - 42. Dvořák (Čajánek), 51. Guerin (Ručinský). Střely na branku: 29:32. Diváci: 14.807.

Calgary - Vancouver 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky: 60. Moss - 39. a 51. D. Sedin, 26. Linden. Střely na branku: 27:28. Diváci: 19.289.

Toronto - Minnesota 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
Branky: 19. M. Sundin (T. Kaberle), 33. Pohl z trest. střílení, 44. Steen (Kubina), 58. O'Neill - 3. Foster, 32. Walz, 50. Rolston. Střely na branku: 36:21. Diváci: 19.355.

Los Angeles - Phoenix 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 3:2 - 0:0)
Branky: 45. Armstrong, 50. R. Blake, 60. Avery, rozhodující sam. nájezd Kopitar - 28. Perreault, 53. Sjöström (Z. Michálek), 54. Saprykin. Střely na branku: 37:30. Diváci: 18.118.

San Jose - Anaheim 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)
Branky: 12. Ehrhoff, 19. Marleau, 37. Bernier (M. Michálek) - 3. Green, 23. Kunitz, 34. Penner, 51. Perry. Střely na branku: 21:30. Diváci: 17.496.