9. 5. 2006 17:35
Riga - Hokejisté Slovinska, trénovaní českým koučem Františkem Výborným, budou na MS v Rize hrát o záchranu.
Arvids Rekis (Lotyšsko) u mantinelu podráží Anze Kopitara (Slovinsko).
Arvids Rekis (Lotyšsko) u mantinelu podráží Anze Kopitara (Slovinsko). | Foto: Reuters

Rozhodla o tom jejich porážka s Lotyšskem 1:5. Domácí tým v Areně Riga sice po úvodní části prohrával, ale díky čtyřbrankové smršti v druhém dějství slavil postup do osmifinálové skupiny E.

Lotyši začali aktivně a velkou možnost spálil Cipulis, ale v 6. minutě inkasovali. Šivic zakončil drzý průnik před branku, a když další možnosti neproměnili Blinovs a Vasiljevs, odcházeli opět mohutně povzbuzovaní Lotyši do kabin za nepříznivého stavu. Druhou část zahájili domácí téměř čtyřminutovým oslabením, které přečkali, a vzápětí Semjonovs vyrovnal.

I lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freibergaová v národním dresu pak v hledišti oslavovala dvě rychlé branky v polovině utkání, které rozhodly. Na Cipulisovu trefu navázal za minut a půl v přesilové hře Jerofejevs. Na konci druhého dějství ještě zvýšil Tambijevs a výsledek dovršil v přesilovce pěti proti třem v 51. minutě Vasiljevs.

Lotyši si tak zajistili účast v osmifinálové skupině s Českou republikou, Finskem, Kanadou, Spojenými státy americkými a Norskem, kam si přenesou bod za remízu s českou reprezentací. Slovinci budou hrát ve čtyřčlenné skupině o udržení, z níž dva celky sestoupí.

Trenér Výborný litoval, že Slovincům nešla hra v přesilovkách tak jako v předešlých zápasech, kdy proti Finsku a České republice využili čtyři a další dva góly z výhody vyplynuly. V úvodu druhé části totiž měli možnost zvýšit svůj náskok.

"Je to škoda. Odehráli jsme dobře první třetinu, ale pak jsme udělali chyby a za stavu 1:3 bylo těžké se proti domácímu týmu v takové atmosféře vracet do zápasu," řekl Výborný na tiskové konferenci. Doufá, že v boji o udržení opět Slovinsko uspěje. "V mužstvu je optimismus. Musíme hrát jako proti Finsku a Česku. Doufám, že mezi elitou zůstaneme," dodal.

Výsledek - skupina A:
Lotyšsko - Slovinsko 5:1 (0:1, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
25. Semjonovs (Niživijs, Redlihs), 29. Cipulis (Sprukts), 30. Jerofejevs (Tambijevs, Niživijs), 38. Tambijevs (Niživijs), 51. Vasiljevs (Širokovs, Tribuncovs) - 6. Šivic (Žagar). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.) - Ross (USA), Novák (SR). Vyloučení: 8:12. Využití: 2:0. Diváci: 9539.