Vůjtek diskriminoval Šatana, zlobí se slovenští politici

Adam Sušovský Adam Sušovský
9. 1. 2014 13:21
Do Vladimíra Vůjtka, českého kouče tamní reprezentace, se tvrdě opřeli slovenští europoslanci.
Miroslav Šatan v dresu slovenské reprezentace.
Miroslav Šatan v dresu slovenské reprezentace. | Foto: Reuters

Bratislava - Rozruch kolem Hadamczikovy olympijské nominace, neúčasti Jiřího Hudlera či Jana Hejdy a naopak překvapivé povolání jeho zeťě Michala Barinky je ještě nic proti tomu, co se teď kolem reprezentačního hokeje děje na Slovensku.

Do Vladimíra Vůjtka, českého kouče tamní reprezentace, se tvrdě opřeli dokonce i slovenští europoslanci. Nelíbí se jim, že Vůjtek nevzal na olympiádu Miroslava Šatana a jeho jednání označili dokonce za diskriminaci.

Přesně tohle alespoň tvrdí europoslanci Anna Záborská a Peter Šťastný, mimo jiné bývalý vynikající slovenský hokejista.

Facka nejen pro Mira, ale pro celý hokej

"Je to facka nejen pro Mira, ale je to také urážka celé tradice a hodnot slovenského hokeje," uvedl Šťastný pro slovenskou tiskovou agenturu SITA.

Devětatřicetiletý Šatan vinou zdravotních potíží, které se s ním táhnou od loňského památného hitu slovenského Zdena Cháry (kdysi kamaráda a dnes velkého nepřítele) v utkání KHL v Praze, odehrál za Slovan Bratislava jen devět zápasů, ve kterých vstřelil dvě branky.

"Velmi si ho vážím, ale začal sezonu pozdě a jeho forma není taková jako u nominovaných," zdůvodnil Vůjtek v úterý na nominační tiskové konferenci absenci v současnosti největší hrající legendy slovenského hokeje.

Záborská: Je to diskriminace na základě věku

"Z vyjádření trenéra je zřejmé, že přednost dostali mladší, ne však lepší hráči. Kdyby takhle postupoval kterýkoliv zaměstnavatel, porušil by č. 21 Charty základních práv Evropské unie, který zakazuje diskriminaci na základě věku," tvrdí Záborská.

"Miroslav Šatan je velký hráč s bohatými zkušenostmi, které jsou rozhodující v klíčových momentech hry. Navzdory slabšímu začátku sezony trenér Vůjtek potvrdil, že jeho výkon je na stejné úrovni jako výkon jiných nominovaných hráčů. Šatan na olympiádu patří ne jako symbol, ale jako jeden z nejlepších hráčů, které Slovensko má," zlobí se Šťastný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

V Belgii se do Evropského parlamentu bude moci volit už od 16 let

Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou moci hlasovat nejen mladí Belgičané, ale také občané členských zemí EU nad 16 let s trvalým pobytem v Belgii. Rozhodnutí oznámila ministryně vnitra Annelies Verlindenová, informovala o něm agentura AFP.

Normu schválil ve čtvrtek večer belgický parlament. Belgie se stala po Rakousku, Řecku a Maltě teprve čtvrtou členskou zemí, která tento krok učinila. "Tím, že mladým lidem dáváme možnost aktivně se podílet na naší demokracii, jim umožňujeme, aby jejich hlas byl slyšet, a dále podněcujeme jejich zájem o politiku," řekl Verlindenová.

Opatření se týká přibližně 270 tisíc mladých lidí od 16 do 18 let v Belgii a asi 13 tisíc stejně starých Belgičanů žijících v zahraničí. Zájemci se budou muset zapsat na voličské seznamy. Potom už pro ně ale účast ve volbách bude povinná, stejně jako pro všechny Belgičany. Pokud nevolí, hrozí jim pokuta 40 až 80 eur (přibližně 1000 až 2000 korun).

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Pyrotechnika a výtržnosti. Disciplinárka po finále poháru zahájila řízení se Slováckem i Spartou

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace, která řídí profesionální soutěže, zahájila řízení se Slováckem i Spartou kvůli chování jejich fanoušků ve středečním finále domácího poháru v Uherském Hradišti. LFA o tom informovala v tiskové zprávě.

Fanoušci obou týmu se dopustili výtržností a použití pyrotechniky, ti sparťanští navíc vhazovali pyrotechniku a další předměty na hrací plochu v průběhu utkání a poškodili zařízení stadionu. Utkání poznamenal na necelých pět minut v druhé půli příchod těžkooděnců se psy k hrací ploše a střídačkám. Slovácko po výhře 3:1 nad Pražany získalo první velkou trofej v klubové historii.

Z podobných důvodů jako v Uherském Hradišti zahájila disciplinárka řízení i se Slavií a Spartou po nedělním vzájemném ligovém derby.

Tresty osmi prvoligových hráčů za kumulované žluté karty se přeměnily na peněžité pokuty. Naopak slávista Srdjan Plavšič si trest za vyloučení v derby odpyká až v nové sezoně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy