Záruba bude mít konkurenci, české zápasy z OH nabídne i Nova

Adam Sušovský Adam Sušovský
15. 1. 2014 9:00
Všechny zápasy českých hokejistů v Soči paralelně poběží v živém přenosu také na stanicích Nova Sport a Voyo.cz.
Takhle se bude Jaromír Jágr radovat i na obrazovkách televizní skupiny Nova. Pokud dá v Soči gól.
Takhle se bude Jaromír Jágr radovat i na obrazovkách televizní skupiny Nova. Pokud dá v Soči gól. | Foto: Reuters

Praha - Když televizní skupina Nova v půlce listopadu přepustila České televizi exkluzivní vysílací práva na olympijský hokej, vznikl u veřejnosti docela klamný pocit, že hokejové boje z výjimečného turnaje v Soči přinese v přímém přenosu jen Česká televize.

Nebyla to úplná pravda a teď už je dokonce i jisté, že hokejový expert a komentátor Robert Záruba bude mít v Soči přece jen konkurenci. Všechny zápasy české hokejové reprezentace totiž živě poběží také na placeném kanálu Nova Sport a videoportálu Voyo.cz.

Jak je to možné? Nova se v listopadu vzdala pouze terestrického vysílání, tedy vysílání volně šiřitelného pozemním signálem. O přenosy na placených kanálech prostřednictvím kabelové televize nebo satelitu ale nepřišla a s živými přenosy z olympiády nadále počítala, byť už ne v tak velkolepém podání. 

Sledovanost bude nízká, komentátoři se chtějí očistit

"Exkluzivní olympijská práva na šíření satelitní a kabelové pay TV vlastníme pro Českou i Slovenskou republiku,“ zdůraznil už v pátek deníku Insider Marek Kindernay, šéf "nováckých" kanálů Nova Sport a Fanda - více o televizních právech na olympiádu čtěte ZDE.

Teď už má skupina Nova na papíře i definitivní podobu svého placeného vysílacího programu. To nejatraktivnější, co hry v Soči z pohledu tuzemských diváků  nabídnou - tedy zápasy českých hokejistů -, na něm nechybí. Na Nova Sport a Voyo.cz budeme moct sledovat jak zápasy Čechů v základní skupině, tak boje ve vyřazovací části turnaje.

Nova dopředu tuší, že Češi u obrazovek dají v drtivé většině přednost České televizi a hlasu oblíbeného komentátora Roberta Záruby, ale zároveň bere možnost vysílat české zápasy i jako příležitost očistit u diváků svou ne zrovna dobrou hokejovou pověst.

Už dávno neplatí, že Nova hokej dělat neumí

"Jsme zvědaví, kolik diváků bude hokej ze Soči na obrazovkách Nova Sportu a Voyo.cz sledovat. Může se stát, že bude některý z diváků sledovat olympiádu na obou stanicích a bude chtít srovnávat kvalitu. Už dlouhá léta koluje fáma, kterou lidé i na různých diskusních fórech přebírají a sami si neumějí udělat obrázek. Dávno už přitom neplatí, že Nova neumí dělat sport, že neumí dělat hokej. Naši komentátoři jsou na špičkové úrovni," říká Aktuálně.cz jeden z hokejových komentátorů Nova Sportu Jan Velart.

"Z olympiády samozřejmě nebudeme vysílat jen hokej, ale nabídneme divákům i jiné sporty. Snažili jsme se sestavit program tak, aby naši diváci nepřišli o to nejdůležitější s českými sportovci, ale zároveň jsme jim nabídli co nejvíce sportovních událostí, které se nevejdou na obrazovky kanálů České televize," doplňuje Velart.

"Jediný rozdíl oproti původním plánům je, že jsme zastavili projekt velkého olympijského studia s předzápasovým programem a experty. Budeme to dělat klasicky, jak jsou na to naši diváci zvyklí třeba z přímých přenosů NHL. Hokej bude komentovat dvojice komentátorů, u ostatních sportů doplní komentátora vždy jeden z expertů, které jsme už oslovili," říká Velart. Komentátoři navíc nebudou přímo v dějišti her, všechny události, včetně zápasů Jágra a spol., budou komentářem doprovázet z pražského studia. "I v Soči ale budeme mít reportéry, takže i my budeme mít čerstvé informace přímo z místa," dodává.

Česká televize bude olympiádu koncesionářům zdarma přenášet prostřednictvím ČT Sport, hokejový turnaj pak poběží na kanálu ČT2. Několik variant paralelně vysílaných live-streamů ze Soči pak přinese i web České televize. Vše bude řízeno z olympijského studia přímo v dějišti turnaje, kde budou také jejich hokejoví komentátoři a experti.

Sledujte autora článku i na Facebooku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy