Vrbata rozhodl duel sporným gólem. Možná ho ani nedal

5. 2. 2008 7:30
Dařilo se i Eliášovi a Hemskému
Radim Vrbata poslouchá instrukce svého kouče Wayna Gretzkyho.
Radim Vrbata poslouchá instrukce svého kouče Wayna Gretzkyho. | Foto: Reuters

Denver - Domácí tým Colorada Avalanche v pondělním zápase zámořské NHL smolně prohrál s Kojoty z Phoenixu.

Ještě tři minuty a jedenáct vteřin před koncem třetí třetiny Laviny vedly. Jenže pak vyrovnal bývalý hráč Colorada Radim Vrbata a poslal duel do prodloužení.

V něm došlo v čase 63:23 k nepřehledné skrumáži před slovenským brankářem Avalanche Peterem Budajem. Na ledě se vytvořila valná hromada hráčů, domácí tým dokonce myslel, že rozhodčí přerušuje hru, a polevil v koncentraci.

Radim Vrbata a Shane Doan se v té chvíli naopak úporně snažili propasírovat puk za gólmana. Nakonec se jim to povedlo, autorství bylo přiznáno Vrbatovi, ale kotouče se možná dotknul jako poslední Doan, ačkoliv měl zlomenou hůl.

Doanovi nakonec byla přiznána jen první asistence, Zbyňku Michálkovi druhá.

Trenér Phoenixu Wayne Gretzky zářil po zápase spokojeností a hovořil o "legračním vítězném gólu". Kouči Colorada Joelu Quennevillovi závěr zdaleka tak vtipný nepřipadal a zlobil se, že sudí měl hru přerušit.

Duel nedohrál Martin Hanzal. Po úderu Codyho McCormicka odstoupil ještě v první třetině kvůli zraněnému ramenu.

Utkání sledoval i šéf NHL Gary Bettman. Novinářům oznámil, že by se již ve čtvrtek mohl vrátit na pozici asistenta trenéra Phoenixu Rick Tocchet. Vyprší mu totiž dvouletý zákaz činnosti poté, co se ukázalo, že sázel na zápasy.

Skóre obracel také Eliáš

Podobně jako Vrbatovi se v závěru utkání dařilo i Patriku Eliášovi z New Jersey. V domácím střetnutí proti Tučňákům z Pittsburghu prohrávali Ďáblové na začátku třetí třetiny 1:3.

V 50. minutě snížil Eliáš na 2:3 a o necelé dvě minuty později už bylo vyrovnáno, když se trefil David Clarkson. Český hokejista měl prsty i v rozhodujícím gólu v prodloužení.

Hned na jeho počátku převzal rozehrávku od brankáře Martina Brodeura a nahrával na vítěznou trefu Zachu Parisovi. Forvard si tak v zápase připsal už druhou asistenci. New Jersey vyhrálo 4:3, Pittsburghu nepomohl ani gól Petra Sýkory.

Velmi povedený večer zažil také Aleš Hemský. Jeho Edmonton si poradil doma s Calgary jasně 5:0.

Český útočník třetí gól dal a na pátý nahrával. I on tak notně pokazil premiéru čtyřicetiletého veterána Curtise Josepha v brance Calgary. Jeho protějšek Mathieu Garon se naopak radoval ze čtvrté nuly v sezoně.

New Jersey - Pittsburgh 4:3 PP (0:0, 1:2, 2:1 - 1:0)
Branky: 40. Langenbrunner (Eliáš), 50. Eliáš, 52. Clarkson, 61. Parise (Eliáš) - 23. Malone, 32. Sýkora, 45. Jordan Staal

Colorado - Phoenix 3:4 PP (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 18. a 50. Hensick (na druhou Hlinka), 35. Laperriere - 57. a 64. Vrbata (na druhou Zbyněk Michálek), 20. Mueller, 25. Winnick

Edmonton - Calgary 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
Branky: 7. Pisani, 20. Penner, 26. Hemský, 52. Staios, 53. Gagner (Hemský)