Vrbata dal devatenáctý gól, pečetil vítězství Vancouveru

31. 1. 2015 7:04
Radim Vrbata
Radim Vrbata | Foto: Reuters

New York - Hokejový útočník Radim Vrbata, nejlepší český střelec v soutěži, si připsal devatenáctou branku v sezoně NHL.

V poslední minutě nočního zápasu NHL při hře Buffala bez brankáře zpečetil vítězství Vancouveru 5:2. Canucks, kteří balancují v Západní konferenci na hraně postupu do play off, rozhodli o výhře nad nejhorším týmem NHL v rozmezí 20. až 25. minuty, kdy otočili z 0:1 na 3:1.

Buffalo utrpělo čtrnáctou prohru v řadě. Během série porážek, která je nejdelší od roku 2003, nezískali Sabres ani bod. Na to, aby odvrátili vyrovnání negativního rekordu, mají už jen tři pokusy.

"Samozřejmě nás to bolí a trápí. Je to nechutné, když na sérii pomyslíte. Není ale dána nedostatkem úsilí. Týmy si do vás kopnou, když ležíte, nikdo vám to neusnadní. Mají motivaci. Žádný tým nechce být tím, který by prohrál s mužstvem, jež má takovou sérii," řekl Chris Stewart, autor obou branek Buffala.

Mazanec porážce Predators nezabránil

Gólman Marek Mazanec nastoupil poprvé v letošní sezoně v brance Nashvillu od úvodní minuty, ale neodvrátil prohru týmu 0:3 v Coloradu. Třiadvacetiletý brankář inkasoval první gól v úvodní třetině z dorážky Maxima Talbota, druhý zásah přidal v přesilové hře střelou z mezikruží Jarome Iginla a třetí padl při závěrečné power play. Celkově kryl Mazanec 25 z 27 střel.

New Jersey se čtyřčlennou českou skupinou podlehlo doma Pittsburgu 1:2 v prodloužení. Mezi oběma týmy byl propastný rozdíl ve střelecké aktivitě (poměr střel 14:43), přesto Penguins nemohli dlouho vyzrát na skvělého Coryho Schneidera v brance Devils.

Vyrovnat se hostům povedlo až v 57. minutě v početní výhodě a vítězný gól vstřelil v čase 62:21 Simon Despres, který se prosadil střelou od modré čáry přes bránícího Jaromíra Jágra.

"Dal nám šanci vyhrát, dokonce více než to. Je ostudou, že si nepřipsal výhru, zasloužil si lepší výsledek," řekl k Schneiderovu výkonu generální manažer Devils Lou Lamoriello.

New Jersey ale opět doplatilo na neschopnost vypracovat si více šancí. "Nejsme nabuzení, nebruslíme dobře. Nehrajeme a jen čekáme, co bude. Musíme být příští zápas hladovější po výhře," uvedl Patrik Eliáš.

Vedoucí tým soutěže Anaheim si připsal druhou porážku za sebou, když doma podlehl Chicagu 1:4. U všech branek vítězů si připsal asistenci Patrick Sharp. Zaváhání Ducks využili hokejisté St. Louis, kteří uspěli na ledě Caroliny 3:2 po nájezdech a ztrácejí na ně ze třetího místa v konferenci už jen čtyři body. Navíc mají Blues dva zápasy k dobru.

NHL:

New Jersey - Pittsburgh 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 47. Bernier - 57. Kunitz, 63. Despres. Střely na branku: 14:43. Diváci: 16.592. Hvězdy zápasu: 1. Schneider (New Jersey), 2. Despres, 3. Kunitz (oba Pittsburgh).

Carolina - St. Louis 2:3 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 11. Faulk, 35. Murphy - 2. Reaves, 4. Backes, rozhodující sam. nájezd Shattenkirk. Střely na branku: 28:32. Diváci: 13.287. Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo (St. Louis), 2. Ward (Carolina), 3. Oshie (St. Louis).

Colorado - Nashville 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 14. Talbot, 46. Iginla, 59. Landeskog. Střely na branku: 28:23. Marek Mazanec odchytal za Nashville 58:44 minuty, inkasoval dvě branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,59 procenta. Diváci: 18.064. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Iginla, 3. O'Reilly (všichni Colorado).

Vancouver - Buffalo 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Branky: 20. Horvat, 22. Weber, 25. Bonino, 46. Higgins, 60. Vrbata - 4. a 35. Stewart. Střely na branku: 38:22. Diváci: 18.570. Hvězdy zápasu: 1. Bonino, 2. Higgins (oba Vancouver), 3. Stewart (Buffalo).

Anaheim - Chicago 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Branky: 51. Rakell - 36. a 54. P. Kane, 6. Toews, 30. Keith. Střely na branku: 22:33. Diváci: 17.497. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Sharp (oba Chicago), 3. Rakell (Anaheim).

před 4 hodinami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

před 5 hodinami

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.