Vokoun sklidil ostrou kritiku. Židlický byl u tří gólů

26. 3. 2009 7:04
NY Islanders - Minnesota 2:6
Tomáš Vokoun
Tomáš Vokoun | Foto: Reuters

New York - Čeští obránci Martin Škoula a Marek Židlický přispěli ve středečním utkání NHL k vítězství Minnesoty 6:2 na ledě New Yorku Islanders.

Škoula svým druhým gólem v sezoně v úvodu třetí třetiny zvýšil vedení týmu Wild na 4:1, Židlický si připsal tři asistence.

Hlavní hvězdou večera se stal slovenský útočník Marián Gáborík. Ve svém teprve třetím utkání po tříměsíční pauze zaviněné zraněním zaznamenal čtyři body za dva góly a dvě přihrávky.

Minnesota i díky němu znovu posílila šanci na postup do play off, v tabulce Západní konference ztrácí na desátém místě jediný bod na osmý Edmonton.

Zápas poznamenala řada vyloučení, zejména domácí hokejisté, kterým už o nic nejde, nevynechali jedinou příležitost k tvrdému dohrání osobního souboje.

"Chtěli nás vyhnat z haly. Ale naši hráči se nedali," pochvaloval si trenér Minnesoty Jacques Lemaire.

V třetí třetině ze střídačky sledoval kuriózní situaci, když obě mužstva hrála nějakou dobu jen se třemi hráči v poli.

"To jsem naposledy zažil ještě jako hráč někdy před čtyřiceti lety," řekl Lemaire, desetinásobný vítěz Stanley Cupu. "Nevěděl jsem, co mám hráčům poradit, nikdy jsme ve třech proti třem nehráli."

Florida ztratila důležité body

Důležité dva body v bitvě o účast ve vyřazovacích bojích ztratili hokejisté Floridy, kteří podlehli v Buffalu 3:5 a prodloužili sérii porážek na tři zápasy.

Panteři i zásluhou gólu Michaela Frolíka vedli ještě v 45. minutě 3:1, pak však Tomáš Vokoun během dvou minut třikrát kapituloval a obrat dokonal trefou do prázdné branky v poslední minutě Maxim Afinogenov.

Jevgenij Malkin
Jevgenij Malkin | Foto: Reuters

Florida tak ve Východní konferenci stále ztrácí dva body na osmý Montreal, Buffalo je o tři body zpět.

Trenér Floridy Peter DeBoer se po zápase otřel o brankáře Vokouna. "V kritických situacích ve třetí třetině jsme potřebovali aspoň jeden výjimečný zákrok. Bohužel si nemyslím, že nějaký přišel," prohlásil DeBoer.

"Takhle si nemůžeme dovolit prohrát. Brankář prostě musí v takových chvílích zavřít branku. Víte co? Jemu se to nepovedlo," nebral si DeBoer servítky.

Vokoun, který si nakonec připsal 40 úspěšných zákroků, po utkání jen těžko hledal slova.

"Je to pro nás těžká porážka. Stále se snažím přijít na to, jak se to mohlo stát," litoval český gólman, jenž odchytal jedenáctý zápas v řadě. V sedmi z nich přitom musel čelit více než třiceti střelám.

Malkin: Bod číslo 107

Naopak povedený večer prožil brankář Pittsburghu Marc-Andre Fleury, který při výhře 2:0 nad Calgary zlikvidoval všech 31 střel a počtvrté v sezoně udržel čisté konto.

Martin Havlát
Martin Havlát | Foto: Reuters

Na jeden gól Tučňáků přihrál nejproduktivnější hráč NHL Jevgenij Malkin, jenž si připsal již 106. bod v sezoně a vyrovnal své loňské osobní maximum.

Gólovou přestřelku si užilo více než 21 tisíc fanoušků v Chicagu, kde domácí Blackhawks porazili lídra ligy ze San Jose 6:5 po samostatných nájezdech. Domácí hokejisté v základní hrací době přišli o tříbrankový náskok, ale v penaltovém rozstřelu vše napravili a vyhráli ho 2:0.

"Udělali jsme si to dneska těžší, než jsme chtěli. Ale důležité je, že máme dva body," radoval se po zápase Martin Havlát, který se na vítězství Chicaga podílel gólem a asistencí. Český útočník tak v posledních čtyřech zápasech zaznamenal sedm bodů za čtyři góly a tři asistence a v tabulce produktivity českých hráčů v NHL vystřídal na druhém místě Davida Krejčího z Bostonu.

Jak se bojuje o play off, předvedli hokejisté Anaheimu, kteří rozstříleli Colorado na jeho ledě 7:2 a díky páté výhře v řadě poskočili v tabulce Západní konference už na sedmé místo, s náskokem jednoho bodu před osmým Edmontonem. Jeden gól v dresu Avalanche zaznamenal Milan Hejduk.

Buffalo - Florida 5:3 (1:1, 0:1, 4:1)
20. Rivet, 47. Pominville, 48. MacArthur, 49. Connolly (Špaček), 60. Afinogenov - 10. McLean (Kreps), 35. Zedník, 44. Frolík. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 59 minut, z 44 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 90,9 procenta. Střely na branku: 45:33. Diváci: 18.690.

NY Islanders - Minnesota 2:6 (1:2, 0:1, 1:3)
8. Gervais, 47. Hilbert - 12. a 59. Gáborík (na obě Židlický), 20. Miettinen, 37. Nolan, 42. Škoula, 57. Brunette (Židlický). Střely na branku: 34:28. Diváci: 13.332.

Colorado - Anaheim 2:7 (0:3, 1:4, 1:0)
Branky: 32. Hejduk,
49. McLeod - 20. a 23. Perry, 3. Christensen, 16. Selänne, 25. Ebbett, 29. R. Niedermayer, 34. Nokelainen. Střely na branku: 36:29. Diváci: 16.279.

Pittsburgh - Calgary 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
9. Letang, 47. Gill. Střely na branku: 28:31. Diváci: 17.083.

Chicago - San Jose 6:5 po sam. nájezdech (3:1, 1:2, 1:2 - 0:0)
10. a 46. Ladd (na první Havlát), 2. Havlát, 9. Byfuglien, 29. Toews, rozh. nájezd Kane - 5. a 55. Setoguchi (na druhou M. Michálek), 29. McGinn, 32. Vlasic, 58. J. Thornton. Střely na branku: 32:28. Diváci: 21.812.

Carolina - Ottawa 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
44. Brind'Amour, 54. Babčuk - 42. Shannon (Kuba). Střely na branku: 30:22. Diváci: 17.146.