Vokoun při svém návratu na led vychytal v AHL výhru

ČTK Sport ČTK, Sport
12. 4. 2014 11:00
Tomáš Vokoun při své premiéře v této sezoně po problémech s krevními sraženinami vychytal na farmě Pittsburghu v celku Wilkes-Barre/Scranton v pátečním utkání nižší AHL na ledě Syracuse Crunch
Vokoun si připsal 23 úspěšných zákroků a v rozstřelu jej nepřekonal ani jeden ze čtyř exekutorů v dresu Crunch.
Vokoun si připsal 23 úspěšných zákroků a v rozstřelu jej nepřekonal ani jeden ze čtyř exekutorů v dresu Crunch. | Foto: Reuters

Syracuse - Tomáš Vokoun při své premiéře v této sezoně po problémech s krevními sraženinami vychytal na farmě Pittsburghu v celku Wilkes-Barre/Scranton v pátečním utkání nižší AHL na ledě Syracuse Crunch výhru 3:2 po samostatných nájezdech.

Sedmatřicetiletý dvojnásobný mistr světa, který byl na konci září v ohrožení života, byl především šťastný, že znovu chytá.

Vokoun si připsal 23 úspěšných zákroků a v rozstřelu jej nepřekonal ani jeden ze čtyř exekutorů v dresu Crunch. "Hrál jsem první zápas za jedenáct měsíců. Už jen proto, že jsem tady a chytám, jsem šťastný. Když nehrajete zápasy, hokej není zábava," řekl Vokoun deníku The Times Leader.

"Doufejme, že je vše za mnou"

Jeho potíže se projevily 21. září loňského roku na začátku přípravného kempu Pittsburghu. Vokounovi natekla noha a podle svých slov byl během hodiny a půl na operačním sále. Měl krevní sraženiny od půlky stehna skoro až k srdci. V té době šel hokej stranou a Vokoun si připouštěl i konec kariéry.

Obdobné problémy trápily Vokouna v roce 2006 při působení v Nashvillu. Tehdy v dubnu ukončil sezonu.

Po třech měsících pak ale přestal brát léky na ředění krve, následně dostal od lékařů povolení k plnému tréninku a do sezony 2006/07 bez potíží naskočil. Tentokrát se vrátil do přípravy na led v druhé polovině ledna, ale na zápas si musel ještě dva a půl měsíce počkat.

"Fyzicky jsem se cítil dobře. Doufejme, že všechny ty zdravotní potíže jsou vyřešené. Necítil jsem se tak dobře herně, ale to je úplně jiný příběh. Člověk není tak sebevědomý, jak by byl normálně. Ale s přibývajícím časem v zápase jsme se cítil trošku lépe," doplnil Vokoun, který v minulé sezoně dochytal play off v dresu Pittsburghu jako jednička, když předčil Marca-Andrého Fleuryho.

"Jen trénink vám moc nepomůže"

Oba góly inkasoval Vokoun v první třetině, v přesilovkách v deváté a v 17. minutě otočili stav na 2:1 Vladislav Namestnikov a Jon DiSalvatore. Pak se ale zkušený gólman dostal do rytmu a už žádný puk za záda nepustil.

"Proto mě sem poslal Pittsburgh chytat. Můžete trénovat pět měsíců celé dny, ale nikdy se nedostanete do takových situací v tréninku," pochvaloval si Vokoun zápasovou praxi.

V nižší soutěži se objevil poprvé od sezony 1999/2000, kdy při působení v Nashvillu chytal krátce v IHL za Milwaukee. Mistr světa z let 2005 z Vídně a 2010 z Kolína nad Rýnem uzavřel s Pittsburghem v roce 2012 jako volný hráč smlouvu na dva roky celkem na čtyři miliony dolarů.

V minulé sezoně odchytal Vokoun 20 utkání základní části s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas a úspěšností zákroků 91,9 procenta.

V play off v 11 duelech udržel průměr 2,01 gólu na utkání a úspěšnost 93,3 procenta. Celkem má na kontě v NHL za Montreal, Nashville, Floridu, Washington a Pittsburgh 700 utkání, dalších 22 odchytal v play off.

 

Právě se děje

Další zprávy