Holíkův vnuk řekl Čechům ne. Hokej bude hrát za Kanadu

Adam Sušovský Adam Sušovský
31. 7. 2014 6:00
Sedmnáctiletý Adam Musil je obrovský talent. Zazářit by měl příští rok v draftu NHL, jenže Češi o něj přijdou. Vnuk legendy Jaroslava Holíka raději bude reprezentovat Kanadu.
Kanada se raduje. Její juniorská reprezentace vyfoukla Čechům velký hokejový talent: Adam Musil se rozhodl jako první ze slavné české rodiny nereprezentovat Českou republiku, ale právě Kanadu.
Kanada se raduje. Její juniorská reprezentace vyfoukla Čechům velký hokejový talent: Adam Musil se rozhodl jako první ze slavné české rodiny nereprezentovat Českou republiku, ale právě Kanadu. | Foto: Reuters

Praha - Český hokej se loučí s velkým talentem a možná i budoucí hvězdou NHL. Syn Františka Musila (ještě v Soči asistenta Aloise Hadamczika u reprezentačního týmu) a vnuk legendárního Jaroslava Holíka Adam nechce obléknout český dres.

Sedmnáctiletý Adam Musil se tak rozhodl minulý týden. Reprezentovat bude Kanadu, kde se narodil a teď i se slavnou českou sportovní rodinou žije.

Musil si přitom mohl vybrat. Má český i kanadský pas, v mládežnických kategoriích hrál za Jihlavu, kde s hokejem začínal.

"Že bych byl proti, aby hrál za Kanadu? Ježišmarja, to ne! Já jsem za to šťastný. Dostal se tam do osmnáctky, já mu to strašně přeju. Je to Kanada, je to hokejová země, kde to všechno funguje. Na rozdíl od nás," řekl Aktuálně.cz jeho dědeček Jaroslav Holík.

Vrána a Pastrňák? Musil je prý lepší

O co tím Češi přišli?

"V rovnici vedle Vrány a Pastrňáka (letošních českých es draftu NHL, pozn. autora) je lepší," tvrdí děda Holík. Ale to se teprve ukáže. Zatímco zmínění Češi letos prošli prvním kolem draftu a už mají v kapse nováčkovské smlouvy s Bostonem a Washingtonem, Musil přijde na řadu až příští rok.

"Je dobře, že bude hrát za Kanadu. Alespoň tady všem těm Lenerům a jim podobným ukáže, že za vším stojí tvrdá práce. Tady v Česku je to furt samé školení, samá knížka, samé semináře. Vymysleli hokejové akademie a já ani nevím, co to jako je. Svět nám utekl o dvacet let, tak jako fotbalu. Jenom proto, že se pořád kecá a nic nedělá," opírá se tvrdě Holík do práce českého hokeje s mládeží.

"Ale Kanada? Jó, tam to funguje. Tam to umí..."

Sám Holík přitom stál jako hlavní trenér na lavičce reprezentace do dvaceti let, která v roce 2001 přivezla poslední zlatou medaili. Tu Holík vyhrál pro český hokej i rok předtím.

Od té doby už Češi přivezli jen jedno stříbro. 

Rozhodl se sám. "Měl na to právo," říká František

Adam Musil má teprve sedmnáct let a do draftu NHL půjde až za rok, mohl by skončit vysoko.

Jeho otec František je skaut Edmontonu a ještě na jaře působil jako asistent bývalého trenéra reprezentace Aloise Hadamczika, maminka Andrea československou republiku reprezentovala v tenisu a bratr David (obránce) ještě loni hrál za Českou republiku na juniorském mistrovství - byl její kapitán.

Jediný Adam se rozhodl, že český dres přes hlavu nepřetáhne.

"Já to nechal na něm. Rozhodl se tak a měl na tu volbu právo," cituje hokej.cz jeho otce Františka.

"Já mám sedmdesát let, všechny ty podvody a protekce v českém hokeji jsem zažil. Už se těším, až Adama uvidím hrát za Kanadu," dodává pro Aktuálně.cz jeho dědeček Jaroslav Holík.

Musil v kanadském dresu v Česku. Za týden v Břeclavi

Adam Musil bude od soboty bojovat o místo v prvním týmu Kanady na reprezentačním srazu v Calgary. Na první kemp sezony přijede 44 hokejistů.

Týden na to by pak mohl Musil dorazit do České republiky na Memoriál Ivana Hlinky. První opravdu prestižní hokejový turnaj nové sezony, kde se poprvé představí nově složené výběry do osmnácti let, ze kterých budou za rok v červnu vybírat kluby NHL ve vstupním draftu.

"Strašně si přeju, aby se Adam do sestavy Kanady dostal. Do Břeclavi bych se na něj jel hrozně rád podívat," říká Holík starší.

Adam má šanci velikou. Už druhým rokem válí za Red Deer Rebels v kanadské WHL (ještě loni ve stejném týmu chytal český talent Patrik Bartošák). V minulé sezoně si tam připsal v šedesáti zápasech jedenáct gólů a osmnáct asistencí. To je na sedmnáctiletého kluka slušná vizitka.

 

Právě se děje

Další zprávy