17. 1. 2014 20:00
Vítkovice pošesté v řadě vyhrály, když porazily 6:3 Třinec.
Vítkovice se v novém roce zatím pyšní perfektní formou
Vítkovice se v novém roce zatím pyšní perfektní formou | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Už pošesté v řadě zvítězili hokejisté Vítkovic, kteří ve 39. kole extraligy přestříleli Třinec 6:3.

Šesti góly se blýskla také Sparta, která potvrdila roli favorita a porazila Pardubice 6:2. Východočeši prohráli počtvrté za sebou a vypadli z elitní desítky.

Bitvu o druhé místo opanoval Hradec Králové, když porazil Plzeň 3:0.

Až pátá série samostatných nájezdů rozhodla gólově chudé utkání dvou nejhorších celků soutěže. Kladno v něm díky trefě Rudovského porazilo Chomutov 2:1.

Ani tři proměněné přesilovky nestačily Zlínu, který doma podlehl 3:4 Liberci. Před vlastními fanoušky se nedařilo ani Brnu, Kometa prohrála 2:3 s Karlovými Vary.

Podesáté za sebou doma bodoval Litvínov, který porazil 4:2 Slavii.

Strhující představení pro Vítkovice

Ve vyprodané ČEZ aréně se hrál parádní hokej, jak se na derby sluší. A góly padaly od samého úvodu. Domácí dostaly do euforie dvě slepené branky v 6. minutě, které od sebe dělilo pouhých 14 sekund. Nejprve po nejisté zákroku Hamerlíka otevřel skóre Kolouch, vzápěti se prosadil i Šedivý.

Třinecká odpověď na sebe nedala dlouho čekat, v přesilovce snížil Orsava a tentýž hráč se zasloužil také o vyrovnání ve 28. minutě. Vítkovice tak musely znovu přišlápnout plyn, což vedlo k dalšímu těsnému vedení, když přesně šibenici trefil Szturc.

Oceláři ale znovu kontrovali v přesilové hře, kterou využil střelou od modré Roth. Ve třetí třetině strhující utkání gradovalo, trefovali se však už jen domácí. Hrdinou zápasu se stal Húževka, jehož dvě branky prakticky rozhodly. Šestý gól přidal při power play hostů Roman.

Jasná záležitost Sparty a bitky

Do tradičního souboje Pardubic a Sparty poslali trenéři místo brankářských jedniček náhradníky, ovšem domácím tento tah příliš neprospěl. Už v 9. minutě přenechal Salfický své místo Hudáčkovi poté, co potřetí lovil puk ze své sítě.

Východočechy načala druhá formace, když se trefili Pech a Buchtele, třetí gól přidal Hlinka. Hudáček se držel, ale přetížené spoluhráče, kteří museli odolávat převaze Pražanů nakonec v obratu nenakopl. V polovině utkání jej překonal Krejčík a bylo definitivně rozhodnuto.

Domácí se díky Sýkorovi přece jen také dvakrát prosadili, ovšem další branky přidali i hosté, takže drama se nekonalo. Diváky tak víc zvedly ze sedadel bitky, které ještě navýšily už tak dost velký počet vyloučených.

První nula hradeckého Kacetla

Hradeckým se z marodky vrátili do sestavy Ptáček, Šimánek a Kudrna a na jejich hře to bylo poznat. O úvodní nápor se sice postarala Plzeň, ovšem v 16. minutě se prosadili domácí. Při přesilovce pět na tři vybídl Kudrna ke skórování Šimánka a ten si připsal dvacátou trefu v sezoně.

Také druhá branka Mountfieldu padla v početní výhodě. Od modré prostřelil Machovského Květoň. Hradec ve druhé třetině výrazně podržel gólman Kacetl, který vychytal svou první nulu v nejvyšší soutěži. Sedm minut před koncem přidal pojistku Knotek.

Góly pouze v přeslovkách

V Chomutově padaly góly pouze z přesilových her. Kladenské poslal do vedení v 7. minutě Treille a domácím trvalo až do 51. minuty, než Bartečkem odpověděli.

Rytíři měli skvělou možnost odvézt si všechny body, jenže pohrdli 107 sekund dlouhou přesilovkou pět na tři. Rozhodnuly tak až nájezdy, v nichž se jako jediný trefil Rudovský.

Zlínu góly z přesilovek nestačily

Zlínu se v novém roce nedaří a sérii porážek nezlomil ani doma, kde prohrál už popáté za sebou. Také proti Liberci začal rozpačitě. Nejprve sudí neuznali kvůli posunuté brance gól Čechovi a poté domácí inkasovali v oslabení z hokejky Vlacha.

Další přesilovky se už Zlínu povedly mnohem lépe. Matějíček a Řezníček v nich záhy otočili stav na 2:1, ovšem gólově bohatý úvod utkání uzavřel až hostující Valský.

Také do druhé třetiny vstoupili Bílí Tygři dobře, když se trefil Urban. Liberecký rozlet brzdila častá vyloučení, přesto hosté odskočili na rozdíl dvou branek. Po ubráněných oslabeních přidal čtvrtou branku Vlach.

Moravanům se podařilo dostat na dostřel až v závěrečné power play, ovšem víc než na snížení Veselého už nedosáhli.

Vary otočily v Brně

V domácím prostředí se v poslední době nedaří ani Brnu. Také proti Karlovým Varům se Kometa dlouho hledala, problémy jí dělal především přechod středního pásma. Přesto mohla ve 12. minutě otevřít skóre, Tomáš Svoboda však trefil pouze břevno.

Do vedení tak Moravané šli až v závěru třetiny, kdy chybu hostů potrestal po přihrávce Káni volný Němec. Kometu vstřelený gól viditelně povzbudil, ovšem ve 28. minutě vyrovnal z brejku Zucker. Obrat pak ve 45. minutě dokonal Micka, jemuž se podařilo nahozeným pukem překvapit Čiliaka.

O tři minuty později přidal ve vlastním oslabení třeti gól Vachovec, domácí už stihli Jakubem Svobodou jen snížit.

Nevídaný gól v Litvínově

Litvínov na Slavii vletěl s elánem a v 9. minutě byl odměněn první brankou. Po skončení přesilovky využil pobídky Ručinského Jánský. Povzbuzená Verva přidala záhy další dva góly. Od modré se trefil Kousalík a svůj únik využil Martynek. Svobodu v bráně Pražanů následně vystřídal Furch.

Slávisté se dostali zpátky do zápasu hodně kuriózně. Brankář Francouz si myslel, že rozhodčí signalizují výhodu a zamířil na střídačku, což střelou z půlky hřiště využil Sklenář.

Hosté ožili, ale ve 44. minutě dodal Litvínovu klid čtvrtým gólem Trávníček. Slavia už jen zkorigovala výsledek 51 sekund před koncem po Bednářově trefě.

39. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Steel - HC Oceláři Třinec 6:3 (2:1, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 6. Kolouch (E. Němec, Kudělka), 6. Šedivý (Burger, Barinka), 36. Szturc (Kucsera, Stehlík), 47. Húževka (Burger), 49. Húževka (Barinka, Burger), 60. Roman - 8. Orsava (Bonk), 28. Orsava (Foltýn, Bonk), 39. Roth (Adamský, Martin Růžička). Rozhodčí: Minář, Horák - Charvát, Frodl. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:2. Diváci: 9655.

Vítkovice: Šindelář - M. Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Kovář, Stehlík, Bail - Šedivý, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, M. Hlinka, Szturc - Kucsera, Kolouch, E. Němec. Trenéři: Oremus a Šimíček.
Třinec: Hamerlík - Roth, Galvas, Trončinský, Linhart, D. Nosek, Krejčí, od 21. navíc Foltýn - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, V. Polák - D. Květoň, Peterek, Rákos - Hrňa, Matuš, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.

HC Verva Litvínov - HC Slavia Praha 4:2 (3:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Jánský (Ručinský, Piroš), 12. Kousalík (Chaloupka, Lukeš), 16. Martynek (Trávníček, Jurčík), 44. Trávníček (Jurčík) - 25. Sklenář (Tomica), 60. Bednář (Krenželok, Kadlec). Rozhodčí: Pešina, Hradil - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 5124.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Posmyk, Šlégr, Pavlík, Stříteský, Chaloupka - Jánský, Piroš, Ručinský - J. Černý, Gerhát, Lukeš - Martynek, Jurčík, Trávníček - Rapáč, Smolka, R. Pšurný. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.
Slavia: A. Svoboda (16. Furch) - Kadlec, Wharton, Knot, Kolařík, Valach, Štich, Holub - Bednář, Langhammer, Krenželok - Žejdl, P. Jelínek, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., Sklenář - Stránský, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

PSG Zlín - Bílí Tygři Liberec 3:4 (2:2, 0:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Matějíček (F. Čech), 8. Řezníček (Čajánek), 59. O. Veselý (F. Čech, Leška) - 5. J. Vlach, 17. Valský (Urban), 22. Urban (Vitásek, Valský), 36. J. Vlach (Urban, Vampola). Rozhodčí: Hribik, Šír - Bryška, Štofa. Vyloučení: 9:11. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3984.

Zlín: Horčička - Marušák, Kotvan, Řezníček, Valenta, Matějíček, Urbanec - Balaštík, Leška, O. Veselý - Holík, Čajánek, Kubiš - Honejsek, Melenovský, F. Čech - Ondráček, Okál, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Liberec: Schwarz - Čakajík, Derner, Vitásek, Gřegořek, Voráček, Výtisk, od 21. navíc J. Říha - Zacha, Vampola, Bulíř - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, T. Urban, J. Vlach - Jass, Filippi, Kica. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Piráti Chomutov - Rytíři Kladno 1:2 po sam. náj. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branka a nahrávky: 51. Bartečko (D. Hruška, Bomersback) - 7. S. Treille (Patera, T. Kaberle), rozhodující nájezd Rudovský. Rozhodčí: Polák, Wagner - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 7:6, navíc Hřebejk, Lojek - S. Treille všichni 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3418.

Chomutov: Martin Růžička - Malec, J. Mrázek, Pulpán, Lojek, Krstev, Havel, Bartejs - Balej, J. Straka, Hřebejk - D. Hruška, Bartečko, Bomersback - Chlouba, Sikora, Šagát - O. Kaše, Kämpf, Kubinčák. Trenéři: Beck, Martínek a R. Kaše.
Kladno: Cikánek - T. Kaberle, David Růžička, Doudera, Černošek, P. Hořava, Jankovič - Bílek, Dragoun, M. Hořava - Tenkrát, Patera, Kuchler - S. Treille, Zagrapan, Rudovský - Havlíček, Lukáč, Strnad. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Sparta Praha 2:6 (0:3, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 34. P. Sýkora (Somík), 47. P. Sýkora - 2. Pech (Kumstát), 8. Buchtele (Pech, Kumstát), 9. J. Hlinka (T. Rachůnek), 31. Krejčík (Buchtele, Kumstát), 43. P. Ton (T. Rachůnek, J. Hlinka), 48. Sičák (P. Ton). Rozhodčí: R. Čech, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 15:14, navíc T. Zohorna, Vašíček, Píša - Švrček, Krejčík, Forman všichni 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 9032.

Pardubice: Salfický (9. Hudáček) - Ďaloga, Benák, Korím, Píša, Gregorc, Vašíček - Radil, T. Zohorna, T. Nosek - P. Sýkora, Cetkovský, Somík - Kolář, Nahodil, Tybor - Endál, Moučka, Semorád. Trenéři: Venera a Říha ml.
Sparta: F. Novotný - Pilař, Krejčík, Sičák, Švrček, Kubát, Philipp, Polášek - P. Ton, J. Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Bahenský, Simon, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 20. V. Němec (Jan Káňa II), 60. Jakub Svoboda (Jan Káňa II) - 28. Zucker (J. Kverka ml.), 45. Micka (Dresler), 49. Vachovec (Micka). Rozhodčí: Husička, Mikula - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:6, navíc Balán (K. Vary) 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 7015.

Brno: Čiliak - Dujsík, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Žižka, Kuboš - Š. Novotný, J. Hruška, Jakub Svoboda - T. Svoboda, V. Němec, Jan Káňa II - Dočekal, H. Zohorna, Burian - Jenyš, Koreis, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.
Karlovy Vary: Závorka - Rýgl, Bičánek, Kubka, J. Drtina, Dresler, Gulaši - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Vachovec, Dlouhý - Zucker, J. Kverka ml., Kytnár - Tomeček, R. Hruška, Micka. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Šimánek (Kudrna, Frühauf), 29. L. Květoň (Ptáček, Marha), 53. Knotek (Pospíšil, Škoda). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. Diváci: 5117.

Hradec: Kacetl - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Marha, L. Květoň - Pospíšil, Knotek, Škoda - Švihálek, Červený, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Plzeň: Machovský - Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Slovák, Marcel, Mozík, Boháč - Holec, Lev, J. Sýkora - Duda, Vlasák, Pletka - Indrák, Kašpařík, Schleiss - M. Dvořák, T. Sýkora, Pitule. Trenéři: Razým a Michal Straka.

1. Sparta Praha 39 28 1 3 7 162:75 89
2. Hradec Králové 39 17 9 3 10 97:82 72
3. Plzeň 39 20 3 3 13 99:91 69
4. Vítkovice 39 18 4 3 14 124:108 65
5. Brno 39 19 3 2 15 98:86 65
6. Třinec 39 18 3 2 16 99:103 62