Vítkovice po devíti porážkách vyhrály, Liberec zdolal Slavii

23. 10. 2014 20:37
Vítkovice v předehrávce 15. kola extraligy porazily Karlovy Vary 2:1 po samostatných nájezdech, Liberec zdolal Slavii 4:1.
O vítezný nájezd Vítkovic se postaral Ondřej Roman
O vítezný nájezd Vítkovic se postaral Ondřej Roman | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Teprve po devíti porážkách v řadě dokázali hokejisté Vítkovic v extralize znovu zvítězit. V předehrávce 15. kola porazili po samostatných nájezdech 2:1 Karlovy Vary.

Strůjcem vytouženého vítězství byl Ondřej Roman, který byl jediným úspěšným střelcem v penaltách.

Naopak v krizi se nadále zmítá Slavia, která prohrála pošesté za sebou, tentokrát na ledě Liberce 4:1.

Vítkovicím chyběly ke třem bodům sekundy

Karlovy Vary chtěly prohrami decimovaného soupeře otrávit důslednou defenzívou a dařilo se jim to tak, že Vítkovice se přes ní v prvním dějství neprokousaly do jediné gólové šance. Domácím nervozitou občas uskakovaly puky už v rozehrávce, hosté se po jejich chybách dvakrát zjevili před Dolejšem, ale z obou akcí se dalo vytěžit mnohem víc než slabé či nepřesné zakončení.

Ostravané pořádně zabrali až v závěru první dvacetiminutovky při Redlihsově vyloučení a v kratičké přesilovce pět na tři. Při dorážce Szturce už skoro zvedali ruce nad hlavu, ale v posledním okamžiku ho před odkrytou bránou povalil na zem jeden z protihráčů a zabránil jistému gólu.

Energie úpornou obranou dále brnkala na vítkovické nervy. Své šance do roztažené obrany soupeře se dočkala ve 25. minutě, ale Kverka po nájezdu z pravého křídla nenašel místo nad Dolejšovou lapačkou. Přetaktizovaná partie se stala čekáním na jediný a klíčový gól. Dát ho mohl Kovář, před nímž se na moment rozestoupila hostující obrana, ale bombou z mezikruží trefil jen Závorku.

I v herním trápení Vítkovicím zkraje poslední části vyšla jedna kombinace až do koncovky, ale Vandas z brankoviště možná i s lehkou Závorkovou tečí přestřelil prázdnou branku a mohl se jen chytit za hlavu. Jinak se už oba týmy při hře pět na pět k ničemu nedostaly. Během karlovarské přesilovky mohl dát Ostravanům knokaut Radim Hruška, ale zblízka mezeru mezi tyčkou a Dolejšovou vyrážečkou netrefil.

Početní výhody v závěru urputného souboje klíčovou roli také sehrály. Deylovo vyloučení potrestal tři minuty před koncem Burger, který z voleje zametl za Závorku Němcovu pohotovou přihrávku. Ale vítězná trefa to nebyla. Opět Burger už v karlovarské power play ze středního pásma minul prázdnou bránu, vzápětí se nechal vyloučit Vandas a 18 sekund před koncem Harant při hře šest na čtyři dělovkou od modré čáry srovnal.

I v prodloužení měly Vítkovice výhru na dosah. Závorka lapil sólo Svačiny a domácí pak propásli i přesilu čtyř proti třem, byť v ní Závorku ostřelovali ze všech pozic. Dvoubodové vítězství jim tak zajistil až Roman v nájezdech.

Liberec prodloužil trápení Slavie

Začátek utkání v Liberci patřil domácím, kteří si vynutili díky převaze i přesilovou hru. V ní nebezpečně pálil Radivojevič, ale brankář Svoboda, který tentokrát dostal přednost před jedničkou Furchem, byl připraven. O minutu později zasáhl Svoboda hokejkou při rozehrávce do obličeje Bulíře, ale ani druhou přesilovku domácí nevyužili. Hosté se v útoku výrazněji připomněli až v 16. minutě, Klhůfek ale na Valachovu přihrávku nedosáhl.

Bezbrankový stav se změnil ve 25. minutě, kdy po spolupráci Radivojeviče s Bakošem dostal Liberec do vedení Urban. Vzápětí hráli hosté přesilovku po Lašákově faulu, slovenský gólman ale svůj prohřešek nahradil a zlikvidoval Mickovu příležitost. Ve 34. minutě se už Slavii podařilo vyrovnat, když střelu Antonína Růžičky tečoval Školiak a připsal si první extraligovou branku ve třetím zápase po příchodu ze Skalice.

Severočechy ale inkasovaná branka nepoznamenala, zvýšili aktivitu a dostali se zpět do vedení. Vitásek si v útočné třetině vyměnil puk s Urbanem a střelou nad ledem překonal Svobodu. Slavia poté nevyužila přesilovku a na začátku třetí části sama v početní nevýhodě inkasovala. Vyloučení Kolaříka potrestal Šimek, který z otočky zvýšil vedení domácích na 3:1.

Tlak Liberce nadále pokračoval. Další přesilovku jim nabídl svým faulem Klhůfek. Svoboda sice překonán nebyl, ale Tygři diktovali tempo hry. Z rychlého protiútoku mohl duel zdramatizovat Sklenář, Lašák ale svůj tým podržel. Definitivně tak o výhře domácích rozhodl v 53. minutě Bulíř, který vydařenou individuální akcí oslavil návrat do sestavy.

15. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Steel - HC Energie Karlovy Vary 2:1 po sam. náj. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 57. Burger (E. Němec, Šenkeřík), rozhodující nájezd Roman - 60. Harant (Skuhravý). Rozhodčí: Pešina, R. Polák - Charvát, Frodl. Vyloučení: 4:6, navíc Skuhravý (Karlovy Vary) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 3755.

Vítkovice: Dolejš - Zíb, Kovář, Čerešňák, Šenkeřík, Stehlík, Pastor - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Burger, E. Němec - Šedivý, Húževka, Szturc - J. Káňa, Kolouch, Kucsera. Trenéři: Oremus a Šimíček.
Karlovy Vary: Závorka - Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Šmach, Deyl, T. Dvořák - Duda, J. Kverka ml., Vachovec - D. Hruška, Skuhravý, Heizer - V. Tomeček, Balán, Pšurný - Koblasa, R. Hruška, Štals. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

Bílí Tygři Liberec - HC Slavia Praha 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 25. T. Urban (Bakoš, Radivojevič), 38. Vitásek (T. Urban), 42. Šimek (T. Urban), 53. Bulíř (Ulrych, Lašák) - 34. Školiak (A. Růžička, Bednář). Rozhodčí: Lacina, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 3317.

Liberec: Lašák - Vitásek, Kajínek, Šimek, Výtisk, Ulrych, Voráček - Bakoš, Vampola, Bulík - Bartek, T. Urban, Radivojevič - Bulíř, P. Jelínek, Kica - A. Dlouhý, Filippi, Víšek. Trenéři: Čada, M. Černý a Láska.
Slavia: A. Svoboda - Kolařík, Knot, Valach, Beňovič, Novák, Štich, od 21. navíc A. Růžička - Bednář, Školiak, Tomica - Klhůfek, Vas, Sklenář - Stránský, T. Doležal, J. Doležal - J. Veselý, Micka. Trenéři: Lubina a J. Beránek.

1. Třinec 14 11 0 1 2 50:18 34
2. Litvínov 13 8 2 0 3 39:23 28
3. Hradec Králové 14 8 2 0 4 37:30 28
4. Sparta Praha 14 9 0 0 5 45:29 27
5. Pardubice 14 8 1 1 4 39:33 27
6. Karlovy Vary 15 6 0 2 7 31:39 20