Kometa dál prohrává, Liberec kraluje. Na Spartu přišlo 12 tisíc lidí

Podívejte se na střípky z utkání Vítkovic, kterým se po marném boji s Hradcem vzdaluje play off.
Fanoušci Vítkovic nemůžou mít radost. Jejich tým tentokrát prohrál s Hradcem 1:2 a z jedenáctého místa se mu vzdaluje předkolo play off.
To Hradečtí můžou mít radost. Mountfield je ve formě a momentálně mu patří třetí příčka.
Úternímu extraligovému klání přihlíželi i ti nejmenší.
Jedním ze strůjců hradeckého úspěchu byl brankář Ondřej Kacetl, který chytil 29 ze 30 střel.
Aktualizováno 26. 1. 2016 21:44
Hokejové extralize suverénně vládne Liberec. Severočeši si tentokrát vyšlápli na trápící se Kometu a doma zvítězili pojedenácté v řadě.

Praha - Hokejisté vedoucího Liberce porazili ve 40. extraligovém kole na svém ledě Kometu Brno 2:0 a i nadále vedou tabulku s výrazným náskokem před druhou Spartou. Bílí Tygři si připsali již jedenáctou domácí výhru v řadě, když naposledy před svým publikem padli loni 1. listopadu, navíc potřetí za sebou pod Ještědem neinkasovali.

Naopak Brno je i nadále v krizi, prohrálo popáté za sebou a vzdaluje se mu šestka, v tabulce je až deváté. Bezbrankový stav zlomil až ve 45. minutě liberecký útočník Jan Stránský, jehož trefa byla nakonec vítěznou. Brankář Ján Lašák vychytal čtvrté čisté konto v sezoně.

Liberečtí dokázali svůj nápor přetavit ve vedoucí gól až ve 45. minutě, kdy usměrnil Krenželokovu střílenou přihrávku za Čiliakova záda Stránský. Za necelé tři minuty bylo v liberecké aréně ještě veseleji: Bakoš krásně uvolnil Radivojeviče a ten tvrdou ranou nedal brankáři hostí sebemenší šanci. A Severočeši byli i nadále při chuti, Bulíř ani Vampola však třetí branku nepřidali.

Pět minut před koncem mohl snížit Ton, jeho střela ale orazítkovala pouze Lašákovu pravou tyč. To bylo ze strany Brněnských vše, domácí Liberec si poté závěr zkušeně pohlídal.

Na Spartu přišlo přes 12 tisíc diváků

Sparťané porazili Olomouc 2:1 po samostatných nájezdech a připsali si tak šestou výhru v řadě. Utkání, které bylo součástí akce Sparta vzdává hold a sledovalo jej 12.355 diváků, rozhodl v osmé sérii nájezdů útočník Tomáš Netík.

Lépe začali hosté. Poté, co byl vyloučen Sabolič, dokázala Olomouc využít přesilovku, když Novotného překonal Laš.

Vyrovnat mohl Buchtele, ale neprosadil se. Stejně dopadl po přečíslení Forman. Ve druhé třetině byla Sparta výrazně aktivnější a hned zkraje si vynutila i přesilové hry. Krátkou výhodu pět na tři sice nezužitkovala, ale v pokračující klasické výhodě překvapil Konráda zakončením zpoza branky Sabolič a připsal si jubilejní dvacátou trefu v sezoně.

Sparťané byli aktivnější, jenže vyložené šance si nevytvářeli. Když poté ani jeden z týmů nedokázal přidat druhou branku v přesilových hrách, muselo se prodlužovat.

O vítězi nakonec rozhodly až samostatné nájezdy, v nichž byli úspěšnější domácí a vylepšili tak svoji nepříznivou bilanci v této činnosti. O druhé výhře na nájezdy ze sedmi pokusů rozhodl v osmé sérii Netík, jenž se prosadil podruhé. Olomouc i přes prohru bodovala počtvrté za sebou.

Vítkovicím se vzdaluje předkolo play off

Hokejisté Hradce Králové potvrdili v Ostravě roli favorita a vítězstvím 2:1 Vítkovicím znovu vzdálili účast v předkole play off. Hosté o čtvrté výhře z posledních pěti zápasů rozhodli ve druhém dějství po gólech Jiřího Šimánka a Rastislava Deje. Domácí stačili čtyři minuty před koncem Markem Hovorkou snížit, ale třetí porážku v řadě ve vzájemných zápasech už neodvrátili.

Východočeši udeřili v momentu, kdy se to zrovna moc nečekalo. Šimánek vystartoval v 33. minutě po vyhození do středního pásma a pak Dolejše znehybnil milimetrově přesným příklepem do horního růžku. Vítkovice nedokázaly zareagovat ani v přesilové hře pět na tři a gólovou převahu hokejovějších hostů zvýraznil Dej, který v početní výhodě ranou bez přípravy skóroval podruhé.

Pak už byl Hradec pro domácí příliš tučným soustem. Hosté navíc i v závěru kontrolovali průběh aktivní hrou, ale převahu, přesilovky ani možnosti Kukumberga či Ihnacaka nezužitkovali. Vítkovický Hovorka tak z nenápadně vyhlížející akce čtyři minuty před koncem snížil a Olesz mohl dokonce vyrovnat, ale zblízka puk za Kacetla neprotlačil. I přes dlouhou domácí power play už Kacetl neměl těžký zákrok a Hradec tak Vítkovice porazil počtvrté z posledních pěti utkání.

Obhájci titulu padli počtvrté v řadě

Hokejisté Zlína porazili Litvínov 4:1. Obhájce titulu vedl, ale Berani rozhodli ve třetí třetině a naplno bodovali již počtvrté za sebou. Verva naopak počtvrté v řadě prohrála a na ledě svého dnešního soka neuspěla podvanácté po sobě.

Souboj dvou posledních mistrů začal bez jiskry, nebezpečnější byla snad jen možnost Hořavy, který byl sám před Kašíkem, ale nedokázal pořádně zakončit.

Úvod prostředního dějství vyšel Vervě na výbornou: Reichel ještě z dobré pozice pálil mimo branku, poté však sporně poslal k zemi domácího obránce, díky čemuž se dostal ke gólové střele Hořava a otevřel skóre. Za chvilku mohl zvýšit Trávníček, avšak zcela odkrytou branku Kašíka trefil jen zvenčí. A tak Zlínští vyrovnali, když pokus bez přípravy z hole Kotvana zastavila až síť.

I třetí třetina mohla začít brankou Litvínova, jenže puk si po několika odrazech nakonec cestu do branky nenašel. Když Zlínští nevyužili početní výhodu, hosté se pustili zase do útoku - pokus obránce černožlutých zastavil domácí brankář bravurně lapačkou.

Následovala černá minuta pro Litvínov. Nejprve pokus Řezníčka v 52. minutě pohotově dorazil Říčka, načež ani ne za minutu na 3:1 zvyšoval po asistenci Bukartse, jenž tak bodoval již ve dvanáctém zápase v řadě, Petr Holík, když doslova dotlačil puk pár centimetrů za brankovou čáru.

Odevzdaní Severočeši se už na nic nezmohli, v závěru ani nesáhli k power play a nevybrali si oddechový čas. Domácí se ale přesto prosadili, sedm sekund před koncem si pohrál s Janusem a gólově zakončil Říčka.

Draisaitl s Pardubicemi poprvé prohrál

Hokejisté Mladé Boleslavi vyhráli na ledě Pardubic 5:0 a připravili novému trenérovi Dynama Peteru Draisaitlovi první porážku. Boleslav vedla od 18. minuty, ale zápas dlouho nebyl rozhodnutý. Až dva slepené góly ve třetí třetině nasměrovaly hosty k výhře. Dvěma brankami se na ní podílel útočník Tomáš Urban, čisté konto vychytal gólman David Rittich.

Diváci dlouho čekali na první trefu. Bezbrankový stav vydržel i přes dvě pardubické přesilovky, ve kterých se do pořádné střelecké pozice dostal jen Sýkora, proti jehož ráně zasáhl Rittich lapačkou. K prvnímu gólu utkání pomohla hrubá chyba v defenzívě Dynama, kterou vystihl Musil a potrestal střelou z první Klimenta.

Boj s minimem šancí pokračoval i po pauze. Největší možnost na srovnání stavu promarnil domácí Redenbach, který se v závěru druhé části protáhl před branku, jenže zakončil jen do Ritticha.

Když se Redenbach neprosadil ani později, naděje Dynama na bodový zisk skončily. V 50. minutě totiž Pacovský blafákem využil vůbec první kompletní přesilovku hostů a za 51 vteřin proměnil samostatný únik Urban.

Dynamo, které hrálo celý zápas pouze na tři útočné formace, těžko hledalo na zvrat síly. Více než pět minut před koncem třetí třetiny odvolali domácí trenéři brankáře a zkusili hru se šesti hráči v poli. Orsava ale v největší šanci pálil jen do tyče, a tak Mladá Boleslav ještě navýšila své vedení. Prázdnou branku trefil Urban a o chvíli později Musil zakončil únik mezi Maxwellovy betony.

Piráti poprvé v sezoně přelstili Oceláře

Hráči Chomutova porazili Třinec 4:2. Oceláři sice otočili v průběhu duelu z 0:1 na 2:1, jenže Piráti kontrovali ve třetí třetině a zdolali Třinec poprvé v sezoně. V součtu se sezonou 2013/14 vyhrál Třinec předchozích sedm bitev mezi oběma soky. Pod výhru domácích se gólem a asistencí podepsal nejproduktivnější hráč soutěže útočník Roman Červenka.

V sedmé minutě prověřil Hrubce v třinecké brance Červenka, ke gólu však vedla až střela Rutty od modré čáry. O tři minuty později vyrovnal po rychlé akci Irgl. K puku se dostal v útočném pásmu Polanský, z první ho poslal před branku a třinecký útočník zvedl kotouč nad beton přesouvajícího se Kristana.

Druhá třetina začala dvěma gólovými příležitostmi Třince. Už ve 23. minutě se ocitl sám před domácím brankářem Marek Růžička, ale tak dlouho míchal pukem, až mu ho Kristan vypíchl. Vzápětí v následující akci ohrozil domácího brankáře Svačina, ten jeho bekhendový pokus kryl.

V 29. minutě se Třinec dostal do vedení, když Svačinovu střelu Kristan vyrazil nad sebe a Marek Růžička dopravil puk ze vzduchu za jeho záda.

Tlak Chomutova v závěrečném dějství vyústil v další přesilovku, jíž po 22 sekundách využil Tomica. Skinner nahodil puk před branku, Hrubec ho vyrazil pouze před sebe a chomutovský útočník doklepl pohotově do branky.

V pokračujícím tlaku dostal Chomutov do vedení Ölvecký, když tečoval Růžičkovu přihrávku od pravého mantinelu. Třinec odvolal 61 sekund před koncem brankáře, ale po ztrátě puku na obranné modré čáre upravil Červenka v samém závěru na konečných 4:2.

Plzeň zlomila šňůru nezdarů

Plzeň ovládla západočeské derby v Karlových Varech poměrem 3:0. Hosté utnuli čtyřzápasový bodový půst, Energie naopak potřetí za sebou nebodovala a zůstává poslední. O góly vítězů, kteří si v extralize odvezli z lázeňského města potřetí za sebou všechny tři body, se podělili Michal Moravčík, Jaroslav Kracík a Tomáš Svoboda, nulu vychytal gólman Matěj Machovský.

Po náhlém odchodu kouče Petera Oremuse vládl karlovarské střídačce opět Karel Mlejnek, jenž však musel poskládat sestavu bez zraněných obránců Benáka a Redlihse. Od úvodního vhazování byla znát nepohoda domácích, hostující Škoda byla v úvodním dějství důraznější a agresivnější.

Plzeň se ujala zaslouženého vedení v 11. minutě, když nedůrazný Gulaši nechal projet Hrňu až na mezikruží, odkud našel u branky zcela nepokrytého Moravčíka.

Rozháraný hokej pokračoval i po přestávce. První minuty sice patřily domácím, ale když Vachovcovu šanci z bezprostřední blízkosti opět zmařil výborným zákrokem plzeňský gólman, byli to hosté, kdo se opět radoval. Ve 25. minutě uplynulo z vyloučení Baránka pouhých 13 vteřin, když po akci na jeden dotek a nezištné nahrávce Jeřábka navýšil skóre Kracík.

Závěrečnou dvacetiminutovku rozkouskovala častá vyloučení z obou stran, což vyhovovalo modrobílým. Hosté se dočkali v 53. minutě, kdy Tomáš Svoboda bombou od modré čáry využil 41 vteřin dlouhou přesilovku čtyř proti třem. Karlovy Vary po matné a neurovnané hře nevstřelily před svými fanoušky Plzni znovu ani jediný gól.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport

40. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Steel - Mountfield Hradec Králové 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 56. Hovorka (Štencel) - 33. Šimánek (Pilař, T. Knotek), 36. Dej (Bednář). Rozhodčí: Hodek, Hrubý - Tošenovjan, Zavřel. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3625.

Vítkovice: Dolejš - Čerešňák, Kudělka, Štencel, Philipp, Sloboda, Štich - Olesz, M. Hlinka, Szturc - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Balán, Burger - Tomi, Strapáč, Hovorka. Trenéři: Svozil a Petr.

Hradec Králové: Kacetl - Pilař, Plášil, Pláněk, Frühauf, Dietz, Vašíček - Bednář, Kukumberg, Dej - Honejsek, Ihnacak, Červený - Bulík, Šimánek, Courchaine - R. Pavlík, Vantuch, T. Knotek. Trenéři: Kýhos, T. Martinec a Tvrdík.

PSG Zlín - HC Verva Litvínov 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 27. Kotvan (F. Čech), 52. Říčka (Roman Vlach, Řezníček), 53. P. Holík (Bukarts), 60. Říčka (P. Holík) - 22. M. Hořava (Piroš). Rozhodčí: Hradil, R. Čech - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 4480.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Urbanec - Bukarts, P. Holík, Říčka - Ondráček, Cibák, Maruna - Štumpf, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Litvínov: Janus - F. Pavlík, Kubát, Gula, T. Pavelka, Z. Sklenička, Frolo - Duda, Gerhát, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Trávníček - M. Hořava, Reichel, Piroš - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Piráti Chomutov - HC Oceláři Třinec 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 12. Rutta (Sklenář), 46. Tomica (Skinner, Červenka), 49. Ölvecký (V. Růžička ml., Jánošík), 60. Červenka - 15. Irgl (Polanský, Dravecký), 30. Marek Růžička (Svačina, Plíhal). Rozhodčí: Šindler, Horák - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Diváci: 3977.

Chomutov: Kristan - Rutta, Skinner, Valach, Jánošík, Dlapa, Pereťagin, J. Mrázek - D. Kaše, Červenka, Tomica - D. Květoň, Dušek, Vondrka - Ölvecký, V. Růžička ml., Sklenář - Chlouba, Kämpf, Hřebejk. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

Třinec: Hrubec - Nosek, Linhart, Hrabal, Galvas, Slovák, Klesla - Irgl, Polanský, Dravecký - Tybor, Kopecký, Rákos - Marek Růžička, Plíhal, Svačina - Meidl, Rufer, Adamský. Trenéři: Dopita a Mucha.

HC Energie Karlovy Vary - HC Škoda Plzeň 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Moravčík (Hrňa), 25. Kracík (Jeřábek, Pulpán), 53. T. Svoboda (Kadlec, Hrňa). Rozhodčí: Šír, Pavlovič - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 8:10. Využití: 0:2. Diváci: 3483.

Karlovy Vary: Závorka - T. Dvořák, Bičánek, M. Rohan, Gulaši, J. Tomeček, Sičák, Baránek, Weinhold - J. Svoboda, Marosz, T. Rachůnek - Bartek, Kůs, T. Rohan - V. Tomeček, Vachovec, Huna - Flek, Osmík, Gorčík. Trenéři: Mlejnek a Kněžický.

Plzeň: Machovský - Jeřábek, Moravčík, Kadlec, D. Sklenička, Kudroč, Pulpán, Kubka - Indrák, Kracík, Lev - Kratěna, Přikryl, Johnson - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - Suchý, Poletín, M. Beran. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Bílí Tygři Liberec - HC Kometa Brno 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 45. Stránský (Krenželok, Výtisk), 47. Radivojevič (Bakoš, Bulíř). Rozhodčí: Hribik, R. Svoboda - Lučan, Kis. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 5643.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk, Plutnar - Zachar (21. A. Dlouhý), Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Ordoš, Stránský, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Brno: Čiliak - Koch, Kaberle, Kuboš, Trška, Malec, Dujsík, Štindl - Vondráček, Koreis, Burian - Ton, J. Hruška, H. Zohorna - Dostálek, Špirko, J. Káňa II - Raška, Dočekal, F. Dvořák. Trenéři: Hadamczik, K. Beran a Pokorný.

HC Dynamo Pardubice - BK Mladá Boleslav 0:5 (0:1, 0:0, 0:4)

Branka a nahrávky: 18. Klimenta (Musil, Hyka), 50. Pacovský (Jarůšek, Trončinský), 51. Urban (Klimenta, Bárta), 59. Urban, 59. Musil (Lenc). Rozhodčí: Pešina, Úlehla - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 2:6, navíc Kučný (Mladá Boleslav) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 7269.

Pardubice: Maxwell - Čáslava, Štajnoch, Gregorc, Bokroš, Ščotka, M. Šeda, L. Havlík - Orsava, Nahodil, Poulíček - P. Sýkora, Redenbach, Marcinko - Moučka, Kaut, Voženílek. Trenéři: Draisaitl a R. Král.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Voráček, Trončinský, Rýgl, Ovčačík, Kučný - Pacovský, D. Výborný, Klepiš - Hyka, Musil, Lenc - Klimenta, Urban, Bárta - Kubica, R. Hruška, Jarůšek. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC Sparta Praha - HC Olomouc 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Sabolič (Čajkovský), rozhodující nájezd Netík - 9. Laš (Skrbek). Rozhodčí: Lacina, Hejduk - Hynek, Belko. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 12.355.

Sparta Praha: Novotný - Polášek, Eminger, Čajkovský, Švrček, Hrbas, J. Mikuš, Kalina - Buchtele, Přibyl, Netík - Sabolič, Klimek, Hamilton - Kumstát, J. Hlinka, Forman - Dragoun, Pech, A. Kudrna. Trenéři: Jandač a Moták.

Olomouc: Konrád - Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - Buc, Herman, Laš - Eberle, Řípa, Vodný - Skladaný, Húževka, T. Mikúš - Pekr, Rác, Holec. Trenéři: Venera a Tomajko.