Vitásek: Snová sezona. Kdo by ale nechtěl hrát na domácím MS

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
26. 5. 2014 17:10
Do Minsku jel jako největší překvapení v nominaci Vladimíra Růžičky, a proto se počítalo, že liberecký obránce Ondřej Vitásek bude plnit v kádru české reprezentace na šampionátu roli osmého obránce.
Ondřeje Vitáska chválil za důraznou hru před bránou jak Jaroslav Špaček, tak Vladimír Růžička. I proto se přesunul do první obrany a byl nejpozitivnějším překvapením v českém týmu.
Ondřeje Vitáska chválil za důraznou hru před bránou jak Jaroslav Špaček, tak Vladimír Růžička. I proto se přesunul do první obrany a byl nejpozitivnějším překvapením v českém týmu. | Foto: Reuters

Praha - Do Minsku jel jako největší překvapení v nominaci Vladimíra Růžičky, a proto se počítalo, že liberecký obránce Ondřej Vitásek bude plnit v kádru české reprezentace na šampionátu roli osmého obránce.

Po zranění Romana Poláka v úvodním zápase MS se Slovenskem však naskočil do druhé obrany, navíc před šestým zápasem na turnaji byl poslán do první obrany, protože trenéři Růžička s Jaroslavem Špačkem si pochvalovali jeho důraz před brankou a vysokou úspěšnost v osobních soubojích.

Odchovanec prostějovského hokeje si svůj první velký turnaj v národním týmu podle svých slov velmi užíval, přiznal však, že mu radost kazí fakt, že s týmem nedosáhl na medaili.

"Bohužel to nevyšlo, byli jsme po postupu přes Američany v euforii, bohužel jsme se pak nedokázali během dvou zápasů prosadit, takže jsme nesplnili cíl a vracíme se domů bohužel bez medaile," smutnil čtyřiadvacetiletý bek.

Ondro, jaké to pro Vás bylo slyšet chválu od bývalého vynikajícího obránce Jaroslava Špačka či Vladimíra Růžičky?
Vždycky rád slyšíte, když se o Vás mluví dobře, potěšilo mě, že se o mně v dobrém vyjadřoval i náš trenér z Liberce pan (Pavel) Hynek. Samozřejmě Vás ale pak dvojnásobně těší chvála od takového obránce, jakým byl Špágr, má zkušeností na rozdávání, takže jsem vlastně jen poslouchal, co mi radil. Hodně mi dalo hrát v jedné obraně s Ondrou Němcem, byl jsem za to strašně rád, že jsem s ním mohl hrát.

Kouč Růžička se o Vás při nominaci vyjádřil, že jste jeden z mála beků, který se nebojí, jste důrazný a dokážete to před brankou mydlit, a proto Vás posunul po polovině šampionátu do první obrany. Jak jste na to reagoval?
Vždycky jsem byl spíš defenzivní bek, takže jsem měl na tom hru postavenou. Musím ale přiznat, že jsem za ten měsíc zažil hned několik skoků o patro výš, takže mi bude ještě chvíli bude trvat, než to vstřebám. Bylo to o dva stupně rychlejší než v extralize, ale přizpůsobil jsem se.

Co Vám taková zkušenost přinese do Vaší kariéry?
Určitě mi to dalo hodně zkušeností do budoucna. Budu jen rád, když mě to výkonnostně posune ještě výš. Pořád mi to ale připadá jako sen. Ještě pořád tomu nemůžu uvěřit. Prostě snová sezona.

Je dost možné, že jste byl u posledních zápasů Jaromíra Jágra v reprezentaci. Jak na Vás působil?
Ze začátku tam z mé strany byl trochu ostych, ale pak už jsem ho bral jako jakéhokoliv spoluhráče z týmu, k čemuž přispělo i to, že jsme spolu hráli často v jedné lajně. Je škoda, že se rozhodl v nároďáku skončit, ale třeba si to ještě rozmyslí.

Svými výkony jste zaujal mnoho expertů. Kdybyste dostal nabídku ze zahraničí, asi byste se jí nebránil, že?
Asi bych se nebránil, ale nemá cenu to teď vůbec řešit, jelikož mám smlouvu s Libercem. 

Plánujete ještě před přípravou nějakou dovolenou?
Určitě na dovolenou ještě pojedu, ale na nějakou krátkou. Pak se totiž chystám připravovat už na další sezonu. Sice ještě nevím, jak dlouhé volno mi v Liberci dají, ale doufám, že aspoň týden by mohli.

Už nad další sezonou přemýšlíte? Příští rok se hraje mistrovství světa v Česku, takže to pro Vás musí být asi velká motivace si tam zahrát, že?
Ještě o tom moc nepřemýšlím, protože jsem teď poznal, že se všechno hodně rychle mění. Ale kdo by si nechtěl zahrát na mistrovství před vlastními fanoušky. Zvlášť potom, co předvedli fanoušci v Minsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy