Viník sázkařské aféry v hokeji promluvil. Měla to být sranda

Adam Sušovský Adam Sušovský
28. 9. 2014 7:15
Osmnáctieltý junior Pavel Samohejl rozpoutal na začátku sezony aféru, ze které bylo v českém hokeji dost dusno. Tehdy ještě nezletilý mladík vsázel na vlastní zápas. Teď kvůli tomu nesmí rok hrát.
Viník sázkařské aféry v českém hokeji poprvé promluvil. Ilustrační foto.
Viník sázkařské aféry v českém hokeji poprvé promluvil. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

České Budějovice – Je to přesně měsíc, kdy hokejový svaz smetl ze stolu sázkařský průšvih v juniorském hokeji. Tehdy ještě nezletilý útočník Českých Budějovic Pavel Samoheil přišel na to, že sázková kancelář Tipsport vypisuje kurzy i na juniorskou extraligu a napsal brankáři Litvínova, aby pustil pár laciných gólů.

Za pouhé dva tisíce se tehdy v případě vítězství jeho týmu dalo vyhrát rovných devět tisíc, jenže z hezkého výdělku byl nakonec jen průšvih.

Litvínov sms zprávy Samoiheila ukázal svazu a ten jednal rychle. Zápas okamžitě zrušil a jen týden na to udělil Samoheilovi exemplární zákaz startu na dlouhých dvanáct měsíců.

Nyní už osmnáctiletý viník celé aféry teď poprvé veřejně promluvil. Omlouvá se klubu i fanouškům a v otevřeném rozhovoru vysvětluje, co k takovému jednání vedlo.

Dělal si srandu, v Litvínově ani nehrál

„Ten den jsem k tomu zápasu ani nebyl nominovaný a šel jsem na led v Budějovicích se starším dorostem. Hned po příchodu do šatny se rozběhla debata o tom, jaký je na nás kurz. Proběhly různé vtípky a po chvíli nás napadlo, že bychom mohli zavolat do Litvínova,“ vypráví Samoheil v obsáhlém rozhovoru na klubovém webu Motoru, jak se celá aféra rozjela.

„Já mám v Litvínově kamaráda z reprezentace, takže jsem mu volal. Normálně jsme se o tom v žertu bavili, on se mi smál a řekl, že nehraje. Pak jsem jejich gólmanovi napsal, jestli to nechce pustit, že bychom si na nás vsadili, když tam je tak velký kurz. Prostě jsem to bral jako srandu. Litvínovský brankář na to reagoval nejdřív stejným tónem, když se mi vysmál a řekl mi, ať si radši vsadím na vodní pólo. Pak mi napsal, že mám v hlavě guláš a naše konverzace tím skončila. Já jsem potom šel na trénink a dál to neřešil. Vsadit na své vítězství jsem nepovažoval za něco špatného. Teď vím, že to byla chyba,“ říká.

„Vůbec mě v tu chvíli nenapadlo, že by to jejich gólman mohl myslet vážně. Já to bral jako legraci stejně jako mí spoluhráči, kteří u toho byli. Nečekali jsme, že z toho může být taková aféra, jaká se odehrála.“

Volali mu skauti ze zahraničí, ale trest prý obejít nechtěl

„Asi čtvrt hodiny před začátkem zápasu mi volal trenér Jan Trummer. Říkal, že se kvůli mně zápas zrušil. Prý to bylo kvůli tomu, že jsem ráno psal brankářovi a že to chce řešit policie. Taky mi řekl, že bych to měl říct doma. Já jsem si nejdřív myslel, že si dělá srandu, protože mi nepřišlo, že by to říkal vážně. Radši jsem ale čekal, jestli se začne hrát. Nakonec jsem se na onlajnech dočetl, že Český svaz ledního hokeje zápas zrušil. V tu chvíli jsem pochopil, že to není legrace.“

Legrace už nebyla ani to, jak draze za to Samoheil zaplatil. V Českých Budějovicích býval kapitánem staršího dorostu, hrával i za reprezentaci a měl slušně našlápnuto do dospělé kariéry. Jenže teď si hokej rok nezahraje, s Motorem ani netrénuje, a aby se bez hokeje uživil, musel po škole místo na trénink začít chodit do práce.

„Ani na chvilku jsem nepřemýšlel, že bych snad trest nějak chtěl obejít. Volalo mi pár skautů, že by mě chtěli do ciziny, ale nakonec z toho sešlo. Trénuju s klubem DDM České Budějovic,e který hraje krajskou ligu juniorů. Jsem teď na ledě každý den, ale samozřejmě mi chybí zápasy. Věřím, že dostanu druhou šanci. Jsem v kontaktu se šéfem Motoru, kterému musím pravidelně hlásit, co dělám, jak trénuju, co škola a tak dále,“ říká.

Jeho případ byl tehdy výjimečným. Do sázkařské aféry se tehdy totiž zapojil mladík, kterému ještě nebylo ani osmnáct a ze zákona tedy ani nesměl sázet. Ještě větší rozruch však vyvolalo, že se na juniorskou ligu vůbec sázet dá.

O sázení na vlastní zápasy se v kabině bavili všichni

Kurzovou nabídku na českou ligu juniorů vypisovala sázková kancelář Tipsport, která je zároveň hlavním partnerem hokejové extraligy. I potrestaný Samoheil tvrdí, že vypisovat kurzy na soutěž, kterou hrají často nezletilí kluci a hokejisté v ní berou jen minimální příjem, není dobrý nápad.

A popisuje, jak kabina v Českých Budějovicích sázení na vlastní zápasy dennodenně probírala.

„Výdělky hráčů v juniorské extralize nejsou velké a hráči v tom můžou vidět možnost si přivydělat. Byla trošku i smůla, že zrovna já jsem byl takto exemplární případ. Pro ostatním kluky by to mělo být velké poučení, aby se na sázení vykašlali. Mě to málem stálo hokejovou kariéru a zdaleka to ještě není za mnou. Budu muset ještě hodně makat a přesvědčit hodně lidí o tom, že stojí za to mi dát ještě šanci,“ říká.

„Že se na nás dá vsázet, jsem ještě před sezonou vůbec nevěděl. Dozvěděl jsem se to od spoluhráčů před druhým kolem juniorské extraligy, kdy jsme hráli se Zlínem. Dost nás to překvapilo, okamžitě se z toho stalo téma, dost jsme se o tom bavili a hecovali se,“ přiznává Samoheil.

Osmnáctiletý talentovaný hokejista teď žádá o druhou šanci. Až mu za rok trest vyprší, rád by se vrátil do kádru Motoru a zabojoval i o místo v prvním týmu. Prý by rád klubu vrátil, co mu letos svou klukovinou způsobil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy