Marek Janoš Marek Janoš
29. 12. 2017 8:12
Do konce utkání MS mezi USA a Slovenskem zbývaly necelé tři minuty. Slovenský útočník Samuel Buček našlápl k sebevědomému sólu přes celé hřiště a rozhodl o velmi nečekané výhře Slováků 3:2.
Radost slovenských hokejistů po vítězství nad Spojenými státy na MS do 20 let 2018 v Buffalu. | Foto: ČTK

Buffalo - Slovenský útočník Samuel Buček rozhodl nádhernou brankou o vítězství Slovenska nad USA v základní skupině A mistrovství světa do 20 let.

Domácí Spojené státy ve druhém zápase na juniorském mistrovství světa celý zápas dotahovaly. Po hladkém vítězství 9:0 nad Dánskem podlehly Slovensku 2:3.

O překvapivém vítězství svěřenců trenéra Ernesta Bokroše rozhodl dvě minuty a osm vteřin před koncem útočník Samuel Buček. Po dvou gólových asistencích v zápase rozhodl odchovanec Nitry utkání nádherným sólem od poloviny hřiště, behem kterého vymíchal obranu soupeře, obkroužil bránu a nadvakrát překonal brankáře Josepha Wolla.

Po bezbrankové první třetině vyzval Buček přihrávkou Filipa Krivošíka k brejku tří na jednoho a Slovensko se v 25. minutě ujalo překvapivého vedení. Na to odpověděl Brady Tkachuk a druhá třetina skončila výsledkem 1:1.

Utkání rozhodla poslední pětiminutovka. Nejdříve se bekhendem trefil opět Krivošík, když Buček vybojoval puk za bránou. Za necelé dvě minuty ale srovnal Casey Mittelstadt. Pak přišlo už popisované sólo Samuela Bučka.

Slovensko po úvodní prohře na turnaji 0:6 s Kanadou překvapivě zvítězilo nad jedním z favoritů celého turnaje. Díky vítězství se Slováci výrazně posunuli k postupu do čtvrtfinále. V základní skupině A je čekají ještě zápasy s Finskem a Dánskem.

Skupina A

USA - Slovensko 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 32. B. Tkachuk (Poehling, J. Anderson), 57. Mittelstadt - 25. Krivošík (Buček), 56. Krivošík (Buček), 58. Buček. Rozhodčí: Kulev (Rus.), Sjöqvist - Yletyinen (oba Švéd.), Hageström (Fin.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 8188.