VIDEO Hokejová válka! 4 bitky na úvod, kouč v šatně soupeře

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
19. 1. 2014 10:19
Zápas NHL mezi Vancouverem a Calgary se tak trochu zvrhl v něco jiného než hokejový souboj.
Hromadná bitka na úvodním střídání zápasu Vancouver vs. Calgary

Vancouver – Neskutečný hokejový zápas viděli fanoušci zámořské NHL v noci na neděli ve Vancouveru. Kanadské derby domácích „Kosatek“ s Calgary se totiž především v úvodních dvaceti minutách zvrhlo v pořádnou válku. A to nejen obrazně...

Už když se stavěl na úvodní buly za Vancouver obránce Kevin Bieksa, bylo jasné, že se něco bude dít. A také dělo. Kouč Calgary Bob Hartley totiž poslal na první střídání na led svojí čtvrtou formaci a tak musel jeho protějšek John Tortorella reagovat a nasadil „pětku“, ve které měl hned tři beky!

Kouč Vancouveru se svým hráčům omluvil...

„Musel jsem to udělat. Všem svým hráčům jsem se za to poté omluvil, ale nebylo zbytí. Přece tam nepošlu Sediny, když vidím, co se chystá. Musím chránit své hráče i za cenu toho, že jsme museli dohrávat zápas se čtyřmi beky,“ pronesl po zápase už relativně klidný Tortorella, známý to bouřlivák.

Až na jednu dvojičku se totiž zbylých osm hráčů dvě vteřiny po začátku zápasu do sebe pustilo v pěstních soubojích a zápas pro ně skončil. Do bitky se nakonec nezapojili oba brankáři, i když domácí gólman Robert Luongo po zápase přiznal, že o tom uvažoval.

„Víte, kdyby tohle nebyl můj první zápas po návratu do branky, tak bych se i popral, ale takhle jsem nechtěl riskovat zranění,“ vysvětlil své myšlenky zkušený kanadský gólman, který se nakonec stal hrdinou zápasu, když za svá záda pustil jen dva kotouče ze 33 střel soupeře.

...Ještě předtím ale navštívil také šatnu soupeře

Pod sprchy ale musel zamířit debutant Kella Lain, který si tak první start v lize příliš neužil. „Mrzí mě, že jeho první zápas v NHL trval jen dvě vteřiny,“ pokračoval Tortorella, který je známý jako přísný, ale férový trenér, který vždy stojí za svými hráči.

V zápase s Calgary to ukázal na plné čáře – ještě během bitky se totiž stačil zhádat se střídačkou soupeře, jelikož byl nastartovaný od okamžiku, kdy jeho protějšek poslal na led zmíněnou čtvrtou lajnu (kouč domácích má při střídání právo druhé volby).

Nejvíce slov si vyměnil s Jiřím Hudlerem, který stal na kraji střídačky hostí, jeden z hráčů Canucks navíc praštil holí do plexiskla mezi oběma lavičkami kousek od hlavy trenéra hostí. Druhý český hráč hostí - Ladislav Šmíd - pak byl mezi vyloučenými bitkaři.

To ale stále nebylo všechno – Tortorella totiž nestihl ani během první třetiny vychladnout a tak se po jejím skončení vydal ve stylu Radka Dudy do šatny soupeře. „Zvednu hlavu a on stojí ve dveřích, vůbec nechápu, kde se tam vzal. Neříkám to proto, aby jej vedení ligy potrestalo pokutou, o to mi nejde, jen to prostě nechápu,“ kroutil po zápase hlavou Hartley.

Závěr? Oba trenéři byli na své hráče hrdí

Jeho tým nakonec zápas, ve kterém rozhodčí rozdali 188 trestných minut (jen v první třetině 152), ale prohrál 2:3 po nájezdech, nakopnout by ale mohl oba týmy. Calgary, které prohrálo devět z posledních dvanácti soubojů totiž zápas dohrávalo se třemi beky a takový Denis Wideman tak odehrál na ledě neskutečných 38 minut.

Vancouver pak se čtyřmi, když nejvytíženější obránce – Dan Hamhuis strávil na ledové ploše jen o necelé dvě minuty méně času. Výsledkem tak bylo, že i přes všechny emoce, se nakonec oba trenéři v jedné větě v pozápasovém hodnocení vzácně shodli.

„Jsem na své kluky neskutečně pyšný,“ pronesli oba bouřliváci po divokém duelu, který okořenil kromě hromadné rvačky také přece jen úsměvnější moment, kdy útočník Calgary Lance Bouma po hitu protivníka nedobrovolně „zaparkoval“ po povedeném saltu na vlastní střídačce.