17. 1. 2010 8:11
Průcha dal dva góly do sítě Minnesoty
Tomáš Vokoun se stal také hvězdou zápasu
Tomáš Vokoun se stal také hvězdou zápasu | Foto: Reuters

New York - Kapitán české hokejové reprezentace pro olympijské hry ve Vancouveru se zranil! Patrik Eliáš z New Jersey nedohrál sobotní utkání NHL na ledě Colorada.

Na začátku druhé třetiny jej srazil domácí obránce Ryan Wilson a zkušený útočník musel být odnesen na nosítkách do kabiny.

Situace vypadala hrozivě, neboť třiatřicetiletý útočník ležel na ledě asi pět minut, poté však zamával divákům. O konkrétní povaze zranění není dosud nic známo. Za tvrdý zákrok nebyl obránce Wilson ani vyloučen.

"Byl to čistý úder," hájil se bek Colorada.

Čtěte dále: Jágr odchylkou NHL. Jen fanoušci ho řadí mezi hvězdy

Zápas opustil Eliáš za nepříznivého stavu 0:2, hosté nakonec prohráli 1:3. "Nevím přesně, co se mu stalo a jak mu je. Ale co vím, tak nemůže hrát," řekl k tomu kouč Devils Jacques Lemaire.

"Rentgen krku v hale nic neprokázal, z preventivních důvodů jsme ale jeli do nemocnice na vyšetření CT. A všechno je v pořádku," konstatoval generální manažer Lou Lamoriello poté, co se i s hráčem vrátil sanitkou z nemocnice k autobusu týmu.

Průcha zářil u výhry Phoenixu

Čeští hokejisté se podepsali pod sedm z deseti branek jiného duelu mezi Phoenixem a Minnesotou, v němž zvítězili Coyotes 6:4. Petr Průcha, první hvězda zápasu, skóroval dvakrát, přičemž v obou případech mu přihrával krajan Martin Hanzal.

K výhře Phoenixu přispěl gólem i Radim Vrbata, který v předposlední minutě pečetil dvoubodový zisk domácích a zastavil závěrečný nápor hostí.

Wild totiž mohutně dotahovali čtyřgólový deficit, na čemž měl značnou zásluhu Guillaume Latendresse, autor hattricku, jemuž u všech tří branek asistoval Martin Havlát.

I u čtvrté trefy Minnesoty figurovalo české jméno, když si u gólu Owena Nolana připsal přihrávku Marek Židlický.

Hostující trenér Todd Richards byl velmi nespokojený. "Dostali jsme to, co jsme si zasloužili. Hrstka hráčů se snažila, další část týmu jejich úsilí degradovala. Nemůžeme vyhrát, když je sedm osm hráčů myšlenkami jinde," rozčiloval se Richards.

Vokoun byl skutečnou hvězdou

Podobný scénář měla odveta mezi Floridou a Tampou Bay. Mezi hvězdami utkání byl opět zařazen brankář Tomáš Vokoun, který zlikvidoval 47 pokusů soupeře a výrazně se podílel na výhře Panthers 5:2.

Znovu českého gólmana podpořil v útoku i Rostislav Olesz, který se v utkání trefil dvakrát a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Po utkání se pěly ódy zejména na českou brankářkou jedničku pro olympijské hry. V první a poslední části čelil více než dvaceti střelám soupeře, ale od 17. minuty, kdy hosté vyrovnali na 2:2, už neinkasoval.

"Dnes jsme Tampu pustili do řady příležitostí, ale Vokoun chytal úžasně. Zejména ve třetí třetině vykopl betonem hodně dorážek a předvedl další důležité zákroky," pochválil Vokouna obránce Floridy Keith Ballard.

"Byl to zápas, v němž byl ve skutečnosti hlavní hvězdou on," dodal Cory Stillman.

Polák pomohl k výhře St. Louis

Český obránce Roman Polák sehrál klíčovou úlohu při vítězství St. Louis 4:1 na New Yorkem Rangers.

Defenzivně laděný zadák, nasazovaný proti nejlepším útočníkům soupeře, dokázal nejen ubránit první řadu Rangers v čele s Prospalem a Gáboríkem, ale také v úvodu poslední třetí třetiny nasměroval Blues k dvoubodovému zisku.

Nejdříve zlomil nerozhodný stav 1:1, když jeho střelu od modré srazil bruslí do branky Dan Girardi. O pár minut později si připsal i asistenci u gólu Alexe Steena a byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Se svou střelou, jež znamenal pro Poláka třetí gól sezony, ale nebyl český obránce vůbec spokojený. "Vůbec bych tou střelou netrefil branku, ale naštěstí puk některý z obránců tečoval," uvedl Polák, který pomohl týmu ke čtvrté výhře v řadě.

Do kádru Rangers se nevešel Aleš Kotalík, přestože je zdravý.

Podívejte se na video:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Columbus - Chicago 5:6 (2:3, 2:0, 1:3)
19. a 28. R. Nash, 12. Huselius (Voráček), 24. Russell, 58. Torres - 45. a 56. Toews, 3. Ladd, 8. Brouwer, 13. Hossa, 49. Eager. Střely na branku: 26:31. Diváci: 18.738.

Dallas - Detroit 3:2 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
23. B. Richards, 44. Eriksson, rozh. nájezd Ott - 6. Zetterberg, 10. Rafalski. Střely na branku: 30:28. Diváci: 18.532

Colorado - New Jersey 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
4. Stewart, 19. Galiardi, 60. Wolski - 42. R. Niedermayer. Střely na branku: 28:38. Diváci: 17.816.

Los Angeles - Boston 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:2, 2:0 - 0:0)
53. a rozh. nájezd Kopitar, 12. Stoll, 51. D. Brown - 19. Šatan, 31. Wheeler (Krejčí), 32. Ryder. Střely na branku: 34:24. Diváci: 18.118.

San Jose - Edmonton 4:2 (2:1, 2:0, 0:1)
19. a 21. Setoguchi, 4. Marleau, 36. J. Thornton - 16. Grebeškov, 50. O'Sullivan. Střely na branku: 36:29. Diváci: 17.562.

Montreal - Ottawa 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
13. Pouliot, 23. Plekanec (Hamrlík, Špaček) - 12. Z. Smith, 24. Alfredsson, 26. Phillips, 60. Fisher. Střely na branku: 32:28. Diváci: 21.273.

NY Islanders - Buffalo 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
6. Tavares, 36. Bergenheim, rozh. nájezd Hunter - 36. Grier, 50. Stafford. Střely na branku: 38:33. Diváci: 13.635.

Florida - Tampa Bay 5:2 (3:2, 2:0, 0:0)
5. a 11. Stillman, 26. a 33. Olesz, 18. Allen (Dvořák) - 12. Tanguay, 17. Meszároš. Střely na branku: 23:49. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval dva góly ze 49 střel a úspěšnost zásahů měl 95,92 procenta. Diváci: 15.971.

Carolina - Atlanta 3:5 (1:1, 0:2, 2:2)
19. a 48. J. Jokinen, 50. Ray Whitney - 3. Bogosian, 35. Slater, 36. Peverley, 50. Kovalčuk, 60. Antropov. Střely na branku: 32:37. Brankář Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, inkasoval tři góly z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,63 procenta. Diváci: 14.812.

St. Louis - NY Rangers 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
15. Perron, 41. Polák, 49. Steen (Polák), 60. Backes - 28. B. Boyle. Střely na branku: 25:22. Diváci: 19.150.

Phoenix - Minnesota 6:4 (2:0, 0:1, 4:3)
8. a 49. Průcha (na obě Hanzal), 11. Doan, 42. Aucoin, 50. Fiddler, 59. Vrbata - 38., 51. a 55. Latendresse (na všechny Havlát), 52. Nolan (Židlický). Střely na branku: 33:22. Diváci: 12.631.

Vancouver - Pittsburgh 6:2 (2:1, 4:1, 0:0)
15. H. Sedin, 19. Burrows, 22. Samuelsson, 24. Hansen, 24. Mitchell, 34. Kesler - 8. Malkin, 32. Cooke. Střely na branku: 27:24. Diváci: 18.810.