Vervo pozor, Kometa je katem legend. A Třinec musí přidat

Adam Sušovský Adam Sušovský
24. 3. 2015 13:23
Kometa Brno končí kariéry legendám a teď má na mušce Martina Ručinského s Jiřím Šlégrem. Třinec se Spartou jdou do předčasného finále s velkými otazníky o své formě.
Martin Ručinský touží ve své poslední sezoně dovést Litvínov k titulu, jenže v semifinále mu stojí v cestě Kometa. A ta umí končit kariéry legend, loni Martina Straky, letos Petra Čajánka.
Martin Ručinský touží ve své poslední sezoně dovést Litvínov k titulu, jenže v semifinále mu stojí v cestě Kometa. A ta umí končit kariéry legend, loni Martina Straky, letos Petra Čajánka. | Foto: Milan Kammermayer

Analýza - Už aby se hvězdy českého hokeje proti Brnu pomalu bály hrát. Loni Kometa ukončila kariéru Martina Straky, letos do hokejového důchodu vyprovodila Petra Čajánka.

Vždy se tak stalo v úspěšném čtvrtfinále, Brno je díky tomu podruhé za sebou zaslouženě mezi nejlepšími čtyřmi týmy extraligy a pokračuje v tažení za Masarykovým pohárem.

O to pikantnější jeho další cesta těžkým pavoukem play off bude, majitel klubu Libor Zábranský touží po titulu, jenže to by teď musel jeho tým nelítostně ukončit kariéry i dalším legendám. Kometa v semifinále narazí na Litvínov v čele s tahounem Martinem Ručinským a Jiřím Šlégrem, který ale kvůli bolestem zad do play off dosud nenastoupil.

Pro oba je to poslední sezona kariéry a oba sní o tom, že se na jejím konci podepíší pod historicky prvním titulem v sedmdesátileté historii Litvínova.

Teprve podruhé od roku 2008 mezi nejlepší čtyři týmy extraligy postoupili všichni papíroví favorité, kteří se na prvních čtyřech příčkách tlačili i na konci základní části. 

To slibuje mimořádně atraktivní série: Brno po sedmizápasové bitvě se Zlínem čeká jen dvoudenní odpočinek a už ve čtvrtek zahájí očekávanou sérii na ledě Litvínova. A i druhé semifinále, které začne až v sobotu, bude superatraktivní. Na cestě do finále se střetnou dva nejbohatší kluby a zároveň největší favorité extraligy. Bitvu kdo s koho obstará souboj Třince se Spartou.

Třinec - Sparta. Takhle brzy?

Pro mnohé to bude předčasné finále, možná ani samotné týmy na sebe takhle brzy narazit nechtěly. Pro oba znamená úspěch pouze titul a oba jsou před vzájemným soubojem pravdy ve značně jiném rozpoložení. A také si s sebou do sobotního startu téhle velké bitvy nesou velké otazníky.

Sparta prolétla čtvrtfinále jako tryskáč. Možná až příliš přemotivovaný Hradec přejela ve čtyřech zápasech naprosto ve všem: bruslením, agresivitou i kombinací a ze všech čtyř semifinalistů ukázala na startu play off největší sílu. Jistota, s jakou Sparta v nejkratší možné chvíli smetla Hradec, budila hrůzu v nejednom potenciálním soupeři. 

Jenže v sobotu, kdy bude v třinecké Werk aréně série rozehraná, to bude již dvanáct dnů od postupu. Od chvíle, co Sparta nehrála ostrý zápas. To je dost dlouhá doba na to, aby se lauf i lehkost ze sparťanské hry vytratily. Stačí třeba jedna nepovedená třetina, špatný vstup do zápasu. Forma je vrtkavá a její načasování o to těžší, na Spartě o tom taky moc dobře vědí.

Byl to totiž Patrik Martinec (sportovní manažer), který před začátkem play off kritizoval systém předkola. V Deníku Sport mluvil o tom, že je pro první dva týmy obrovskou nevýhodou nastoupit proti rozehranému soupeři, když musejí na play off necelé dva týdny po konci základní části čekat. A teď se Spartě, paradoxně vinou její suverenity, stalo něco podobného, a to před sérií s mnohem kvalitnějším soupeřem.

Jenže i Třinec, který na úskalí soupeře z předkola ve čtvrtfinále málem ostře narazil, s sebou do série nese velké nejistoty. Jeho suverenita, jakou prošel celou základní částí, byla v play off i díky rozsáhlé marodce týmu rázem pryč. Troufám si říct, že ze všech čtyř semifinalistů Třinec předváděl ve čtvrtfinále nejméně přesvědčivé, asi opravdu nejslabší výkony (dlužno dodat, že Třinci na začátku série kvůli zranění či disciplinárnímu trestu chybělo až devět hráčů základní sestavy, a to na to mělo zásadní vliv).

Třinec musí přidat. Jinak to neskončí dobře

Oceláři se proti Mladé Boleslavi i proto nečekaně trápili, měli velké problémy s bruslením a v řadě zápasů tahali za kratší konec, rozhodly maličkosti, možná i více štěstí a nejspíš zkušenosti, které na rozdíl od Mladé Boleslavi v Třinci s play off mají. I statistiky totiž hovoří o tom, že série měla být delší, než jak ji Třinec výsledkem 4:1 dokázal ukončit. 

Všechna čtyři vítězství Třinec urval jen o gól, celkově na góly outsidera play off přehrál jen 13:12, přičemž jej Mladá Boleslav dokonce dokázala přestřílet v poměru 163:152. Od největšího favorita letošní extraligy se zkrátka čekalo mnohem víc. 

"Musíme se v semifinále zvednout, jinak to neskončí dobře," potvrdil i obránce Tomáš Linhart, že v Třinci si jsou toho všeho vědomi. Na silnou Spartu, která by na rozdíl od Boleslavi opravdu měla prověřit jejich papírovou sílu, jdou navíc Oceláři s nepříznivou bilancí: Sparta byla soupeř, se kterým měli v sezoně velké problémy a prohráli tři ze čtyř vzájemných zápasů.

V play off se oba TOP týmy české extraligy potkaly naposledy před dvěma lety. Tehdy se radoval Třinec z postupu do semifinále až po sedmi zápasech.

Kýhos jede na Litvínov. Pomstít svůj vyhazov

Litvínov s Brnem na sebe v play off v historii nenarazily ještě nikdy, přesto se účty vyřizovat budou. A ne ledajaké. Sen Litvínova o titulu bude chtít rozmetat v koutu duše ze všech nejvíc trenér Komety Vladimír Kýhos, který byl před třemi lety z Litvínova v dost drsné atmosféře vyhozen, čímž se v celém klubu odstartovaly velké změny, které vedly až k letošnímu semifinále.

Psala se sezona 2010/11, když Vladimír Kýhos převzal svůj rodný Litvínov namočený v bryndě a tým nakonec zázračně dostal až do čtvrtfinále, kde v šesti zápasech trápil pozdější šampióny z Třince. O rok později už si Kýhos balil kufry. 

Od týmu ho odvolal manažer Jiří Bubla, kterého Kýhos poté v médiích ostře kritizoval. Prý proti němu štval hráče, neposlouchal jeho přání ohledně posil. Za Kýhose se poté postavili i fanoušci a klubová legenda Robert Reichel, a tak byl o pár týdnů později nakonec vyhozen i Bubla.

Kýhos se do Litvínova od té doby nevrátil a usadil se přes krátkou zastávku v Karlových Varech v Brně. Kometu loni dovedl do finále, letos už je na půl cesty. V Brně na něj nedají dopustit, tým šlape a to bylo znát i v klíčových chvílích čtvrtfinálové série se Zlínem. 

Kometa ji dokázala ukončit až včera v sedmém zápase, klíčovou bitvu ale vyhrála 5:0. A hned po zápase začala myslet na Litvínov. I když čas na odpočinek Kometa nebude mít žádný, její práce prý postupem přes Zlín rozhodně neskončila.

"V úterý budeme hodně odpočívat, ve středu si zatrénujeme a vyrazíme do Litvínova. Bude to těžký soupeř," tuší Kýhos. Kometa se natěšené Vervě v Litvínově, který letos sklátila hokejová horečka, postaví poprvé ve čtvrtek. 

Ručinský a Francouz. Litvínov s nimi žije sen

Litvínov žije hokejový sen. Po již zmíněném odchodu Bubly začal klub fungovat úplně jinak. A poté, co tým loni přebral trenér Radim Rulík, začala Verva také vyhrávat. Litvínov má za sebou nejlepší sezonu v historii klubu, v základní části skončil druhý těsně za Třincem a jako jediný ze všech se dokázal vyhnout velkým výkyvům. 

Prý za to může především trenérská dvojice, která vnesla do kabiny řád podpořený velmi profesionálním přístupem. Radima Rulíka s Miloslavem Hořavou chválí i Martin Ručinský. Kdyby prý oni dva tým nevedli, on by do hokeje neměl chuť už dávno a kariéru ukončil někdy před dvěma lety.

Před čtrnácti dny Ručinský oslavil 44. narozeniny a hokej ho baví možná jako nikdy předtím. Zdá se, že snad ani nestárne, a podle mnohých je nejlepším hráčem Litvínova. A mužem, který má vedle trenérů skvělé výkony Vervy na starost (v play off si litvínovská "devítka" připsala v pěti zápasech stejný počet bodů, dala dva góly a na tři přihrála).

Vedle něj ale válí také gólman Pavel Francouz, který potvrzuje pověst nejlepšího brankáře extraligy. Ve čtvrtfinále s Pardubicemi působil obrovsky jistým dojmem, což se odrazilo v jeho statistikách. S průměrem 1,13 inkasované branky na zápas a procentuální úspěšností zákroků 95,24 % suverénně kraluje extraligovým brankářům. 

Litvínov se do semifinále hokejové extraligy dostal po dlouhých patnácti letech. Podobně jako Sparta naprosto suverénním a přesvědčivým způsobem. Nepříjemné Pardubice vyřadil 4:1 na zápasy a potvrdil, že se s ním v boji o titul musí počítat. 

Série s Pardubicemi byla, nebýt jednoho zaváhání, z pohledu Litvínova v podstatě jednoznačná. Na góly 15:6, na střely 209:126. I to svědčí o chuti Vervy dosáhnout velkých věcí. Dokážou mu v tom Kýhos s Kometou zabránit?

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy