Velkolepý večer Jágra a Straky v derby

SportPlus, ČTK
30. 3. 2006 6:59
New York - Velkolepé představení předvedli čeští Jezdci Jaromír Jágr a Martin Straka v městkém derby proti New Yorku Islanders. Straka nastřílel hattrick a na všechny góly mu přihrál nejproduktivnější hráč sezony Jágr. Ten navíc zaznamenal asistenci u úvodní trefy Petra Průchy. Rangers rozstříleli Ostrovany 5:1 a upevnili si místo na čele tabulky Atlantické divize.

Jágr v probíhajícím ročníku dosáhl na 113. bod a překonal letitý klubový rekord Jeana Ratellea v počtu bodů za sezonu. "Je to pro mě velké ocenění," řekl Jágr po zápase zámořským novinářům. Ale zdůraznil, že nejdůležitější je vítězství. "Potřebovali jsme body. Chtěli jsme se udržet na prvním místě v tabulce divize."

Rangers měli utkání od začátku pod kontrolou. Skóre otevřel po Jágrově přihrávce v 8. minutě v přesilové hře Petr Průcha, po něm se v první třetině dvakrát prosadil Martin Straka, jenž v 33. minutě dokonal svůj hattrick.

Na pět gólů potřebovali Rangers jen 22 střel. "Měli jsme spoustu šancí. Někdy, jako dnes, vypadá všechno velice jednoduše, jindy zase ne. Takový je hokej," poznamenal Jágr.

Díky čtyřem asistencím znovu zvýšil náskok v produktivitě NHL a přbližuje se své šesté Art Ross Trophy. Druhý Joe Thorton ze San Jose ztrácí na něj ztrácí sedm bodů. "MVP, MVP," skandovali fanoušci v hale konkurenčních Islanders.

Jágr je favoritem i na zisk Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu základní části. "Je nejplatnějším hráčem, bez debat," sklonil Jágrovi poklonu domácí brankář Rick DiPietro. "Vždy, když má puk, něco předvede. Je těžké ho ubránit."

Rozhodčí Thor Nelson odnesl srážku Denise Grebeškova a Martin Straka s centerem Islanders Mikem Yorkem. | Foto: Reuters

S 52 góly zůstává Jágr i nejlepším střelcem NHL. Ve třetí třetině mohl přidat další trefu, jenže neproměnil samostatný nájezd. "Nevystřelil jsem dobře. Měl jsem pocit, že mě někdo zezadu dojíždí. Škoda," litoval český útočník.

"Je to opravdu výjimečný hráč," uvedl na Jágrovu adresu asistent trenéra Islanders Brad Shaw. "Bylo to vidět od začátku jeho kariéry. Nevím, co se v poslední době stalo, ale v letošní sezoně zase našel obrovskou chuť do hokeje.

Stáli jsme dnes na střídačce a s úžasem sledovali jeho představení. Měli jsme z něho velký respekt a dali mu příliš mnoho prostoru," dodal Shaw.

Skóroval i Olesz

Střelecky se ve středu prosadil také útočník Rostislav Olesz, jenž svým osmým gólem v sezoně pomohl hokejistům Floridy v duelu proti Pittsburghu k sedmému vítězství za sebou. Panteři vyhráli po boji 5:3.

"Bereme dva body, ale s výjimkou brankáře Luonga jsme dnes nehráli dobře," přiznal útočník Joe Nieuwendyk. "Příště určitě musíme podat lepší výkon."

Florida porazila Pittsburgh ve dvanáctém vzájemném utkání za sebou, horší bilanci nemají Penguins s žádným jiným týmem v lize. "Někdy se vám prostě proti nějakému soupeři daří, bez ohledu na to, zda hrajete dobře nebo ne," podotkl finský útočník Olli Jokinen.

Brankář Anaheimu Jean-Sebastien Giguere chytá střelu hokejisty Dallasu Niklase Hagmana. | Foto: Reuters

Panteři stále nevzdali boj o play off, v tabulce Východní konference ztrácejí šest bodů na šestou Tampu, sedmé New Jersey i osmý Montreal. To hokejisté Bostonu se s vidinou účasti ve vyřazovacích bojích pomalu loučí.

Ve středu prohráli s Buffalem 3:4 a umožnili tak Sabres ukončit šňůru šesti porážek. "Poučili jsme se. Opravdu věřím tomu, když říkám, že série proher z nás udělala lepší tým," řekl útočník Daniel Briere.

Buffalo má postup do play off téměř zajištěný, stejně jako Carolina, navzdory porážce 1:5 s Washingtonem. V Západní konferenci se postupu přiblížili hokejisté Calgary, kteří v důležitém souboji zdolali Los Angeles 2:1.

Vítěznou branku vstřelil v druhé třetině v oslabení Jarome Iginla. "Skvěle načasovaný gól. Jeden z těch, které vyhrávají velké zápasy," radoval se Iginlův spoluhráč Tony Amonte. Flames se vrátili na první místo Severozápadní divize se stejným počtem bodů jako druhé Colorado.

Postupové ambice vylepšil také Vancouver, který porazil Minnesotu 2:1. O vítězství Canucks rozhodl gólem sedm sekund před koncem třetí třetiny v přesilové hře Anson Carter. Vancouver se v tabulce Západní konference bodově dotáhl na šestý Anaheim, jenž prohrál 1:2 v Dallasu.

Výsledky středečních zápasů NHL:

Buffalo - Boston 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
19. a 51. Dumont, 22. Afinogenov, 42. Drury - 7. Tanabe, 34. Stuart, 50. Reasoner. Střely na branku: 32:27. Diváci: 16.261.

New York Islanders - New York Rangers 1:5 (0:3, 1:1, 0:1)
40. Jašin - 9., 14. a 33. Straka (na všechny Jágr), 8. Průcha (Jágr, Rozsíval), 55. Betts. Střely na branku: 19:22. Diváci: 16.234.

Carolina - Washington 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)
29. Brind'Amour - 10. a 23. Bradley, 3. Willsie, 30. Ovečkin, 59. Clark. Střely na branku: 50:28. Diváci: 15.548.

Ptitsburgh - Florida 3:5 (0:2, 1:2, 2:1)
37. LeClair, 51. Hilbert, 60. Kolcov - 3. Gratton, 17. Horton, 21. Roberts, 31. Olesz, 59. Kolník. Střely na branku: 34:26. Diváci: 14.024.

Chicago - St. Louis 3:2 v prodl. (2:0, 0:0, 0:2 - 1:0)
7. Bartovič, 13. Keith, 64. Calder - 43. Dallman (Čajánek), 47. Whitfield. Střely na branku: 33:46. Diváci: 11.427.

Dallas - Anaheim 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
28. Zubov, 38. Kapanen - 29. Getzlaf. Střely na branku: 29:16. Diváci: 17.764.

Calgary - Los Angeles 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
8. Lundmark, 37. Iginla - 56. Conroy. Střely na branku: 25:26. Diváci: 19.289.

Vancouver - Minnesota 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
28. D. Sedin, 60. Carter - 28. Rolston. Střely na branku: 31:21. Diváci: 18.630.