Věčná pocta, vědci po brankáři Raskovi nazvali vosu

Sport Sport
24. 2. 2015 16:35
Vděčnost k výkonům sportovců se dá vyjádřit různě.Hokejový brankář Tuuka Rask z Bostonu Bruins má svoji vlastní vosu, kterou entomologové objevili na východě Afriky.
Brankář Tuukka Rask a "jeho" vosa Thaumatodryinus tuukkaraski
Brankář Tuukka Rask a "jeho" vosa Thaumatodryinus tuukkaraski | Foto: Koláž: Aktuálně.cz

Boston - Vděčnost k výkonům sportovců se dá vyjádřit různě. Hokejový brankář Tuukka Rask z Bostonu Bruins má svoji vlastní vosu, kterou entomologové objevili na východě Afriky. Zprávu přinesly noviny Boston Globe.

Raskovo jméno nese zcela nový druh hmyzu Thaumatodryinus tuukkaraski. Jeho autorem je Robert S. Copeland, vědec původem z Bostonu, jenž se expedice v Keni také zúčastnil. Jde o vášnivého fanouška týmu NHL Bruins, který svůj tým aspoň v mysli neopustil ani poté, co se před čtvrt stoletím odstěhoval do Afriky.

Výsledky svého bádání Copeland a jeho kolegové uveřejní ve sborníku pražského Národního muzea Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae.

"Druh je nazván podle akrobatického brankáře finského národního hokejového týmu a Bostonu Bruins, jehož rukavice se pohybuje stejně houževnatě jako přední končetiny tohoto nově objeveného druhu," stojí ve  věděckém článku jenž sborník přijal a bude ho publikovat v dubnu.

Rask má vosu, Hašek planetku

Copeland nyní pracuje na univerzitě v Nairobi, ale vyrůstal na předměstí Bostonu. Vosu podle Raska pojmenoval také proto, že obdivuje úspěšnou kariéru finského gólmana na jedné z nejtěžších sportovních pozic na světě.

Raskovo jméno "sedí" i z jiného důvodu. Grant, na jehož základě byl nový druh vosy objeven, přišel z Finska, tedy brankářova rodiště. "Je to zábavné a docela hezké," reagoval na zprávu o vědeckém objevu sám Rask, který si během poslední výluky NHL zachytal extraligu za Plzeň.

Nejde o zcela ojedinělý případ propojení vědy a hokeje. V roce 1998 pojmenovali čeští astronomové z hvězdárny v Ondřejově jednu z nově objevených planetek jménem "Dominikhašek" na počest gólmanského hrdiny olympiády v Naganu Dominika Haška.

 

Právě se děje

Další zprávy