Večer švédského brankáře. Lundqvist oslnil Prahu

Ondřej Roubínek
5. 10. 2008 14:00
Švédský brankář zadržel úvodní nápor a vychytal výhru
Henrik Lundqvist (vlevo) oslavuje se spoluhráčem Marcem Staalem po vítězství nad Tampa Bay Lightning. | Foto: Reuters

Praha - Své vystoupení v předsezónní přípravě ohodnotil brankář New Yorku Rangers Henrik Lundqvist na stupnici od jedné do deseti pětkou.

"Co mám opravdu rád, je fakt, když hráč ví, že může být lepší," prohlásil na adresu švédského gólmana kouč Tom Renney.

"Myslím, že je to důležité pro každého hokejistu a on je ten, který pro to něco dělá," dodává trenér.

Lundqvist odchytal v přípravě dva celé zápasy, ale příliš se mu nedařilo. Před týdnem v sobotu proti New Jersey dostal za 30 minut čtyři góly a musel odejít na střídačku, ve Victoria Cupu proti Magnitogorsku zase Rangers prohrávali v polovině zápasu už 3:0.

Dubinsky a Girardi oslavují rozhodující gól
Dubinsky a Girardi oslavují rozhodující gól | Foto: Reuters
Čtěte více:
Ticho jako v kostele. Suchá NHL v Praze nenadchla
Slavná nuda. NHL začala výhrou Rangers nad Tampou

Nakonec však dokázali zápas čtyřmi brankami otočit. "To mě potěšilo. Bojoval jsem dál a tým se také zvednul a mohli jsme vyhrát. To byla velká věc," vzpomíná Lundqvist.

Strůjce vítězství

V sobotní pražské premiéře pak švédský brankář inkasoval jen jednou a stal se hlavní hvězdou duelu.

Hlavně při počátečním náporu Tampy svůj tým podržel. V prvních deseti minutách pochytal všech sedm střel Lightning (z celkových jednadvaceti) a zárodek vítězného vstupu do sezony byl na světě.

Rangers pak šli na konci druhé třetiny do vedení díky Näslundovi, ale Tampa dokázala hned na úvod závěrečné části ještě vyrovnat. (Martin) St. Louis se prosmýkl kolem obránce a bekhendem poslal puk přes Lundqvistovo levé rameno do sítě.

"Přímo pod víko, byla to skvělá střela," podotkl Tom Renney. "Možná to je jedna z těch, které Hanka (Lundqvista) budou štvát, ale nevím, jak by se tohle dalo chytit," dodal trenér Jezdců.

Navíc se Rangers díky Brandonu Dubinskému znovu dostali do vedení a první vítězství v nové sezoně už uhájili. I díky muži s maskou, který fantastickým způsobem vychytal Stevena Stamkose.

Jednička letošního draftu se při své premiéře mohl stát hrdinou, jenže jeho nájezd skončil jen v Lundqvistově lapačce.

"Branka byla hodně odkrytá, ale podařilo se mi to chytit," usmíval se Švéd. Ten mohl být po úvodním vítězství v sezoně více než spokojen, na jeho nepříliš vyvedené zápasy v přípravě se zapomnělo hned po několika minutách pražského duelu.

"Je to o psychice. Potřeboval jsem pár zápasů, abych se do toho dostal," uzavřel Henrik Lundqvist.