Ve Zlatém utkání v Jihlavě se představí i Hašek a Jágr

ČTK ČTK
22. 8. 2014 12:50
I dvě největší hvězdy českého hokeje Jaromír Jágr a Dominik Hašek se příští týden v sobotu představí v Jihlavě v exhibičním Zlatém utkání
Ilustrační foto z Nagana 1998.
Ilustrační foto z Nagana 1998. | Foto: Sport

Praha - I dvě největší hvězdy českého hokeje Jaromír Jágr a Dominik Hašek se příští týden v sobotu představí v Jihlavě v exhibičním Zlatém utkání, ve kterém proti sobě nastoupí olympijští vítězové z Nagana a mistři světa z let 1999 až 2001. Hašek se navíc objeví v brankářské výstroji přímo na ledě, což bude zcela ojedinělá věc. Slavný gólman totiž po skončení aktivní kariéry do utkání nastupoval jen v útoku.

"Když jsem s ním jednal já, tak říkal, že v žádném případě do zápasu nenastoupí. Poté řekl, že se maximálně přijede kouknout a postaví se na střídačku. Ale Béďa Ščerban se s ním dohodl," ocenil trenér naganského výběru Slavomír Lener na tiskové konferenci přínos jednoho z hlavních organizátorů.

Chybět bude jen Petr Svoboda

"Jak se mi to podařilo? To je tajné, ale bylo to v duchu Ivana Hlinky. Na Zlaté hokejce jsme se dohodli, že třetinu odchytá. Ale je pravda, že ve čtvrtek jsem si ještě ověřoval, že to platí," pousmál se bývalý úspěšný obránce Ščerban, který momentálně působí v Jihlavě. Proto se utkání hraje právě na Horáckém stadionu.

Exhibiční duel bude zároveň vzpomínkou na bývalého skvělého útočníka a trenéra Hlinku, který před deseti lety tragicky zemřel. Hlinka byl u naganského úspěchu i u zlaté medaile v roce 1999. "Myslím si, že to je neuvěřitelné, že se sejde prakticky kompletní olympijský tým. Jsem přesvědčený, že to bude famózní akce a mimořádný zážitek pro všechny," podotkl předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

Z týmu, který v roce 1998 ovládl olympiádu v Naganu, bude v Jihlavě zřejmě chybět jen obránce Petr Svoboda. Pouze na střídačce ale budou Vladimír Růžička a Jiří Dopita, třetí brankář Milan Hnilička bude chytat za tým světových šampionů. "S Petrem Svobodou ale ještě jednáme a je možné, že přijede i on," řekl Lener.

V akci bude 175 medailí

Fanoušci na vyprodaném stadionu i diváci České televize, která bude exhibici v přímém přenosu vysílat, na ledě uvidí hráče, jenž za československou a českou reprezentaci odehráli celkem 4289 zápasů a získali v součtu 175 medailí, z toho 22 zlatých olympijských a 81 zlatých ze světových šampionátů.

"Zápas by mohl mít i dobrou sportovní úroveň. Na obou stranách je řada aktivních hráčů," uvedl trenér Josef Augusta, který povede společně s Vladimírem Martincem tým mistrů světa. "V Jihlavě bylo naposledy vyprodáno, když tam hrál Jarda Jágr v dresu Kladna při výluce (NHL v roce 2004). Teď se vrátí a opět bude vyprodáno," těšil se Augusta.

Na zápas se těší i sami hráči. Například Robert Reichel prý začal trénovat s litvínovskými juniory. "Berou to poctivě. Robert si vyžádal i rozbruslení. Určitě půjde i o výsledek," pousmál se Lener. "V takové sestavě se sejdeme asi naposledy. Nemá cenu si nic namlouvat, nejsme už nejmladší. Diváci o zápas mají velký zájem, za což jsme rádi. Musíme to odehrát tak, aby se na to dalo koukat," dodal obránce Jiří Šlégr.

Sestavy týmů:

Nagano 1998:

Brankáři: Dominik Hašek, Roman Čechmánek,

obránci: František Kučera, Libor Procházka, Jaroslav Špaček, Richard Šmehlík, Roman Hamrlík, Jiří Šlégr,

útočníci: Pavel Patera, Robert Lang, Jan Čaloun, Martin Procházka, Robert Reichel, David Moravec, Milan Hejduk, Martin Ručinský, Martin Straka, Josef Beránek, Jaromír Jágr.

Trenér: Slavomír Lener, nehrající kapitán Vladimír Růžička.

Zlatý hattrick 1999-2001:

Brankáři: Milan Hnilička, Vladimír Hudáček, Dušan Salfický,

obránci: Petr Buzek, Martin Richter, Radek Martínek, Ladislav Benýšek, František Kaberle, Karel Pilař, Martin Štěpánek, Jiří Vykoukal,

útočníci: Michal Broš, David Výborný, Viktor Ujčík, Václav Prospal, Petr Čajánek, Jaroslav Hlinka, Jan Tomajko, Václav Varaďa, Tomáš Vlasák, Roman Šimíček, Tomáš Kucharčík.

Trenéři: Josef Augusta, Vladimír Martinec.

 

Právě se děje

Další zprávy