reklama
 
 

Vaše daně živí hlavně hokej v Kladně. Praha je z obliga

21. 9. 2011 9:58
Kdyby Praha dávala tolik co Litvínov, měly by Sparta se Slavií 900 milionů ročně

Praha - Pražská hokejová ´S´ vedou v extralize nerovný souboj se všemi zbývajícími celky.

V tom, jak využívají v boji o body peníze daňových poplatníků. Tedy veřejné zdroje.

Od magistrátu totiž Sparta a ani Slavia nedostávají v porovnání se svými konkurenty málem ani ´floka´.

Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí hlavního města Tereza M. Krásenská. "Žádné kluby spojené s extraligovým hokejem magistrát nepodporuje," konstatovala.

Sparta i Slavia dosáhnou na pražském magistrátu pouze na peníze z grantových a dotačních programů - například na mládežnické turnaje. "Nejedná se o miliony korun ročně, ale spíše o statisíce," řekl předseda představenstva hokejové Sparty Petr Bříza.

Čtěte také:
Mistr z Třince opět prohrál, Slavia je stoprocentní
FOTO Šampiony z Třince na úvod sezóny zastínila Kometa

Většina českých a moravských hokejových měst nastavuje extraligovým klubům hodně štědré dlaně. Zcela v duchu starého dobrého římského úsloví ´Chléb a hry´.

Třinecká radnice v tabulce mecenášů zaostává

Není mezi nimi ale mistrovský Třinec. I když co by za jeho peníze od města Sparta a Slavia daly.

Třinecká radnice letos Ocelářům uvolnila pro žáky, dorostence a juniory 4,6 milionu korun. Na dospělé extraligisty jim neposlala nic.

Rozpočty čtrnácti nejlepších tuzemských hokejových klubů se pohybují od 65 do 160 milionů korun.

Nejvíce si letos nad veřejnými penězi libují kladenští Jágrovi Rytíři. Radnice vyvážila jejich přínos městu 30 miliony korun. Jedná se téměř o polovinu ročního rozpočtu nejchudšího extraligového klubu.

Kdyby Praha na hokej dala, co třeba Litvínov, měla by ´S´ celkem 900 milionů

Zlín dotuje hokej 22 miliony korun. Litvínov ho okysličuje zhruba 20 miliony korun.

Mimochodem, žije v něm necelých 30 000 lidí.

Kdyby Praha se svými 1,3 milionu obyvatel myslela na své extraligové hokejisty stejně usilovně jako Litvínov, Sparta i Slavia by ročně přišly dohromady k 900 milionům korun.

Podobně ´macešsky´ jako Praha se ke svým hokejistům chová Liberec a Plzeň.

Pro Tělovýchovnou jednotu Bílí Tygři schválilo liberecké zastupitelstvo na rok 2011 příspěvek 62 330 korun, loni 72 895 korun. Peníze poslalo na mládež (týmy do 19 let).

"Extraligový hokej město nepodporuje a nepodporovalo ho ani v minulých letech," řekl Aktuálně.cz Lukáš Kozaczka z kanceláře primátorky.

Extraligový hokej nedotuje ani plzeňský magistrát. Mládežníkům HC Indiáni Plzeň 1929 poskytl z letošního rozpočtu 320 000 korun.

Hokej je reklama a vyžití pro mladé, tvrdí města

A jak odůvodňují svou masivní pomoc extraligovým klubům v Kladně, Ostravě, Litvínově, ve Zlíně? A v Karlových Varech (11,3 milionu) a v Brně (11,6 milionu)?

Kladno si vymínilo, aby sedm z darovaných 30 milionů obdržely žákovské a mládežnické celky. Magistrát doporučil Rytířům, ať sníží příspěvky rodičů na hokejovou výstroj a členství v klubu.

"Šanci rozvinout svůj talent dostanou i děti z méně majetných rodin," vysvětlil kladenský primátor Dan Jiránek. Město vlastní 30 procent klubu a přeje si, aby Rytíři zaplatili mládeži kvalitní trenéry.

V Litvínově pak hokej - a nejen extraligový - patří mezi rodinné stříbro. „Pro město má zásadní význam," uvedl starosta Milan Šťovíček. "Jde o významnou propagaci města a společenskou i sportovní aktivitu, která má v Litvínově obrovskou tradici."

"Proto podporujeme i v časech hospodářské krize vrcholový, mládežnický a ženský hokej," dodal Šťovíček. Město hradí provozní náklady na Zimním stadionu Ivana Hlinky a peníze poskytuje na žákovská, dorostenecká a juniorská družstva.

Zlín dává do svého. Patří mu skoro půlka klubu

Zlín posílá hokejovým ´Beranům´ročně asi 22 milionů korun. Dotace zůstane stejně vysoká až do roku 2013 kvůli dlouhodobým smlouvám - například s hráči.

"Pak by měli rozpočet naplňovat hlavně sponzoři," konstatoval mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Městská dotace tvoří přibližně čtvrtinu příjmů klubu.

Radnici patří 49 procent akcií klubu PSG Zlín a hokeji pomáhá, poněvadž dává příležitost ke sportování stovkám dětí a mládežníků. A dělá prý městu významnou reklamu.  

Podobné důvody vedly k letošní dotaci 11,3 milionu korun Karlovy Vary. Hospodářská krize se promítá také  tam. Ještě před dvěma lety věnovalo lázeňské město hokejistům 18 milionů korun.  Dva z nich si ovšem vysloužili mistrovským titulem.

Brno dává Kometě z dotačního titulu vrcholový sport 1,6 milionu korun a za propagaci města dalších deset milionů. A proč?

Magistrátu se zamlouvá majitel klubu. Podle ´vládců města´ mu na hokeji záleží a nezapomíná ani na mládežnický. Do svého projektu vtáhl celé Brněnsko a korektní fandění při extraligovém hokeji se stalo celorepublikovým fenoménem.

Ostrava je štědrá, České Budějovice na hokeji šetří

HC Vítkovice měly loni od Ostravy 19 milionů korun, letos zatím 16 milionů.

V moravskoslezské metropoli vynakládá radnice každoročně na vrcholový, mládežnický a amatérský sport okolo 350 milionů korun.

V Pardubicích směřují peníze z městské pokladny výhradně na mládežnické týmy.

Radnice tam však netroškaří tak jako v Liberci a v Plzni. Na nájemné a využívání ledové plochy jim přispívá okolo 11 milionů korun ročně.

Město drží 34 procent akcií klubu HC ČSOB Pojišťovna Pardubice.

Mladá Boleslav je v extraligovém klubu stejně velkým akcionářem jako Pardubice a uvolnila pro něj letošní rok bezmála 4,3 milionu korun. Peníze musí jít jedině na náklady spojené s využívání ledové plochy a zázemí na zimním stadionu.

České Budějovice dotují mládežnický hokej ročně částkou 1,63 milionu korun.

"Extraligové hokejisty HC Mountfield podporujeme tak, že klub může pronajímat parkoviště, bufety a další prostory na stadionu," upřesnil náměstek primátora Miroslav Joch.

autor: Miloslav Lubas | 21. 9. 2011 9:58

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama