Vancouver porazil Dallas a postupuje

ČTK, SportPlus
24. 4. 2007 7:04
Praha - Hokejisté Vancouveru porazili v sedmém utkání série prvního kola play off NHL Dallas 4:1 a stali se posledním postupujícím do další fáze bojů o Stanleyův pohár.
Hráči Vancouveru Canucks se radují z postupu do 2. kola playy off NHL.
Hráči Vancouveru Canucks se radují z postupu do 2. kola playy off NHL. | Foto: Reuters

Kanadský klub narazí v semifinále Západní konference na Anaheim, druhou dvojici tvoří Detroit a San Jose, v semifinále Východní konference se utkají Buffalo s New York Rangers a New Jersey s Ottawou. Ve středu začnou série v Buffalu a Anaheimu.

Pondělní poslední zápas prvního kola přitom začali lépe Stars a skóre otevřel Joel Lundqvist. Pak se ale postupně trefili domácí Henrik Sedin a Trevor Linden, konečnou podobu výsledku v závěru stanovili střelami do prázdné branky Taylor Pyatt a Bryan Smolinski.

Texaskému celku se nepovedlo dokonat obrat, ačkoliv si poté, co prohrávali již 1:3 na zápasy, vynutili sedmý duel. Na tom měl výrazný podíl především jejich brankář Marty Turco, který v předchozích dvou zápasech udržel čisté konto. Henrik Sedin jej v pondělí překonal po dlouhých 165 minutách a 45 sekundách.

I v pondělí Turco předvedl několik fantastických zákroků, na další úspěch to ale nestačilo.

"Před začátkem zápasu jsme byli hodně nervózní. Ale pak jsme se uklidnili a jak padl puk na led, byli jsme v pohodě. V první třetině to z naší strany nebylo úplně ono, ale od prostřední části se naše hra dost zlepšila. Pak přišel Henrikův gól, který byl hrozně důležitý," řekl novinářům střelec vítězné branky Trevor Linden.

Henrik Sedin si zase pochvaloval spolupráci se svým bratrem Danielem. "Danny to zahrál úžasně. Jsem si jistý, že mě ani neviděl. Byla to úžasná nahrávka, Marty (Turco) ani nevěděl, že tam jsem," popsal svou trefu Henrik Sedin.

Nejblíže vyrovnání, které by znamenalo prodloužení, byl čtyři minuty před závěrečnou sirénou útočník hostů Mike Modano, ale nedokázal trefit odkrytou branku nad ležícím gólmanem Robertem Luongem a jeho střelu zastavila tyč. Srovnat skóre se Dallasu nepovedlo ani při závěrečné hře bez brankáře, naopak ještě dvakrát inkasovali.

Turco po utkání neskrýval svůj smutek. "Teď nemůžu myslet na nic jiného, než že jsme vypadli. Potom, co jsme se dokázali dostat ze stavu 1:3 na zápasy, a zvlášť když víme, že jsme hráli opravdu dobře, tak to prostě bolí. Nemůžeme být spokojení," řekl Turco novinářům.

V sérii se vyznamenal i druhý z brankářů Luongo, který při své první účasti v play off drží lichotivou úspěšnost zásahů 95 procent. "Jen já jsem dnešní triumf zařídit nemohl. Kluci hráli neuvěřitelně, proto jsme vyhráli," komentoval rozhodující duel kanadský gólman. "Tahle série byla opravdu těžká.

Celý rok jsme tvrdě dřeli a tohle je pro nás hezká odměna. Na play off jsem čekal hrozně dlouho, takže jsem nechtěl, aby to skončilo už dnes," dodal Luongo.

Stars tak pokračují v neúspěšné bilanci v play off z posledních let, když potřetí za sebou skončili již prvním kole. Canucks mohou být o něco spokojenější, do konferenčního semifinále postoupili teprve podruhé od roku 1995.

Statistika 1. kola play off NHL:
Západní konference - 7. zápas:
Vancouver - Dallas 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)

Branky: 36. H. Sedin, 47. Linden, 59. Pyatt, 60. Smolinski - 17. J. Lundqvist. Střely na branku: 32:20. Diváci: 18.630. Konečný stav série: 4:3.