Válel s MacKinnonem, pak se zadrhl. Teď chce Frk taky NHL

Adam Sušovský Adam Sušovský
24. 9. 2014 6:00
Martin Frk rozjel kariéru v zámoří parádně, v jedné sezoně dokonce nasbíral více bodů než Nathan MacKinnon, jenže pak se jeho kariéra zadrhla. Teď se talent Detroitu dere zpět a chce hrát NHL.
Martin Frk byl ještě před dvěma lety klíčovým hráčem Halifaxu.V jedné formaci válel s Nathanem MacKinnonem a spolu dotáhli tým k vítězství v Memorial Cupu.
Martin Frk byl ještě před dvěma lety klíčovým hráčem Halifaxu.V jedné formaci válel s Nathanem MacKinnonem a spolu dotáhli tým k vítězství v Memorial Cupu. | Foto: Reuters

Praha - Možná si na to teď vzpomene málokdo, ale jsou to jen dva roky, co český talent Martin Frk v kanadské juniorce válel za Halifax a nasbíral dokonce více bodů než jeho spoluhráč z elitní lajny a současná hvězda NHL Nathan MacKinnon

To ještě oba nosili košík přes obličej, ale jen co ho sundali, dost se toho u nich změnilo. Zatímco MacKinnon se vypracoval v klíčového hráče Colorada, Frkova kariéra se najednou zadrhla a na farmě Detroitu v Grand Rapids se pral hodně sám se sebou.

"Bylo pro mě strašně těžké přejít z juniorky mezi chlapy," říká dvacetiletý český talent v telefonickém rozhovoru pro Aktuálně.cz. V Grand Rapids měl jen tři góly a devět asistencí a vše tehdy došlo tak daleko, že ho vedení klubu raději poslalo o úroveň níž do Toleda. 

Je na sebe tvrdý a má skvělou střelu

Letos už by se nic podobného stát nemělo a dvacetiletý Čech se pomalu drápe zpět nahoru. Chce dokázat, že se Detroitu před dvěma lety v druhém kole draftu vyplatil.

Frk dřel v létě jako kůň a teď válí na přípravném kempu Red Wings, kde si po roce trápení svým sebevědomím zase říká o pozornost. Bojuje o šanci v prvním týmu i pevné místo v elitních dvou formacích záložních Grand Rapids.

"V létě jsem si dal hodně do těla. Dal jsem si záležet na tom, aby byli v Detroitu všichni spokojeni. Hodně jsem zhubl a cítím se skvěle. Takhle jsem loni připravený nebyl," říká.

A reakce z Detroitu? Samá chvála! "Je na sebe hodně tvrdý. Makal celé léto a je na správné cestě, je ve skvělé kondici. Teď chceme, aby získal zpět sebevědomí a potvrdil to," říká o něm trenér Grand Rapids Jeff Blashill a dodává, že je to hráč s parádní střelou, který navíc umí tvořit hru. 

"V Grand Rapids počítají, že budu dávat góly. Je lepší hrát první druhou lajnu, protože máte více času na ledě a já bych si chtěl letos zahrát i NHL. Tam ale stejně vytáhnou toho, kdo bude nejvíc makat," uvědomuje si.

"Mám dobrou střelu, musím toho využít"

"Loni jsem se ponaučil. Už vím, co od toho čekat a v čem se zlepšit," slibuje.

Co tím myslí?

"Musím více střílet, protože mám dobrou střelu a měl bych toho využít. Ale udělal jsem velký pokrok i v bránění. V juniorce jsem kdysi skoro nebránil, ale zapracoval jsem i na tom. Teď už vzadu hořet nebudu," slibuje sebevědomě.

"Kdybych si nevěřil, nemohl bych hrát hokej," uzavírá Frk s tím, že se o místo v NHL popere už teď na kempu. Za Detroit nastoupil i v prvním přípravném utkání a byl u výhry 2:1 na ledě Pittsburghu. 

V Grand Rapids, kde už místo jisté má, si zahraje i s dalšími třemi Čechy. V jedné formaci by mohl hrát i s Tomášem Noskem. Za Grand Rapids ale hraje i  Andrej Nestrašil a v bráně bude poslední sezonu před vstupem do NHL chytat Petr Mrázek..

 

Právě se děje

před 27 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy