Doma zářil, uprchl komunistům a trhal sítě v zámoří. Hokej se klaní Nedomanskému

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
17. 11. 2019 7:50
Václav Nedomanský bude v Torontu v noci z pondělí na úterý jako druhý Čech uveden do hokejové Síně slávy. Připomeňte si příběh fenomenálního útočníka a mistra světa, jenž v 70. letech utekl z Československa a ve vysněné NHL odehrál šest sezon.
Československá radost na MS v hokeji 1972.
Československá radost na MS v hokeji 1972. | Foto: Aktuálně.cz

Zlatá Praha, konečně na vrcholu

Na začátku 70. let přidal Nedomanský s reprezentací další stříbro a bronz ze světových šampionátů plus třetí místo z olympiády 1972 v Sapporu. V témže roce se slavná generace konečně dočkala domácího MS a v Praze si počínala suverénně.

Devět vítězství a jedna remíza se Sovětským svazem. V rozhodujícím utkání ale Čechoslováci vládce světového hokeje porazili ve Sportovní hale v Holešovicích 3:2 a skóre otevíral právě Nedomanský.

Na pražském šampionátu vstřelil celkem devět branek. Pět ve dvou zápasech proti Švýcarům, dvě ve dvou zápasech proti Švédům, jednu Německu a jednu právě Sovětům. S Janem Klapáčem a Jaroslavem Holíkem byli v útoku největšími postavami mužstva.

Československo i díky nim po 23 letech dobylo světový trůn a navázalo na generaci Vladimíra Zábrodského, Václava Roziňáka či Stanislava Konopáska. Svěřenci trenérů Jaroslava Pitnera a Vladimíra Kostky dopřáli národu vítěznou radost v těžké normalizační době.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy