Doma zářil, uprchl komunistům a trhal sítě v zámoří. Hokej se klaní Nedomanskému

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
17. 11. 2019 7:50
Václav Nedomanský bude v Torontu v noci z pondělí na úterý jako druhý Čech uveden do hokejové Síně slávy. Připomeňte si příběh fenomenálního útočníka a mistra světa, jenž v 70. letech utekl z Československa a ve vysněné NHL odehrál šest sezon.
Václav Nedomanský v dresu československé reprezentace.
Václav Nedomanský v dresu československé reprezentace. | Foto: ČTK

Olympijské stříbro a slavný Stockholm

Od MS 1965 ve Finsku objížděl hráč přezdívaný Nedo všechny významné reprezentační akce a přidával jeden gól za druhým. Množily se i medaile. Nedomanský byl u stříbra z MS 1966 i druhého místa na olympiádě 1968 v Grenoblu.

Ve Francii skončili Čechoslováci jen těsně za zlatými Sověty a o rok později před světovým šampionátem prahli po odvetě. Politické události v Československu spojené s okupací "přátelských vojsk" však přesunuly hokejové MS z Prahy do Stockholmu.

Výběr kapitána Golonky po váhání odcestoval a skončil třetí. Smutek z dalšího prodloužení čekání na titul ovšem převážila dvě vítězství nad nenáviděným Sovětským svazem. Nedomanský nasázel na turnaji devět branek a jednou se trefil také při druhé výhře 4:3 nad SSSR.

V prvním zápase proti Sovětům na MS 1969 uspěli Čechoslováci poměrem 2:0 a do dějin vstoupila jejich bouřlivá oslava prvního gólu Jana Suchého. Právě Nedomanský dal najevo nespoutanou radost, když vytrhl z kolíků sovětskou branku, Jaroslav Holík v nezapomenutelné scéně šermoval holí před brankářem sborné Viktorem Zingerem a častoval ho nadávkami. Nádech hokejové pomsty byl jednoznačný.

Do porobené země se bronzoví hoši včetně Neda vrátili jako hrdinové.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
před 2 hodinami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy