V Síni slávy IIHF budou Bykov, Yzerman či Lidström

ČTK ČTK
3. 1. 2014 18:32
Do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF) budou letos uvedeny legendy NHL a bývalý kapitán Detroitu Steve Yzerman či Vjačeslav Bykov.
Vjačeslav Bykov
Vjačeslav Bykov | Foto: Reuters

Curych - Do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF) budou letos uvedeny legendy NHL a bývalí kapitáni Detroitu Steve Yzerman a Nicklas Lidström, hvězdy evropského hokeje Vjačeslav Bykov a Andrej Chomutov i tragicky zesnulý Ruslan Salej. Ceremoniál se uskuteční během květnového mistrovství světa v Minsku.

Bývalý centr Yzerman kromě NHL, kde dovedl Red Wings jako kapitán ke třem triumfům ve Stanley Cupu, sbíral úspěchy i na mezinárodní scéně. Na mistrovství světa v Praze 1985 a ve Švédsku o čtyři roky později získal stříbro, ale především pomohl Kanadě v roce 2002 ke zlatu na olympijských hrách v Salt Lake City.

Z pozice výkonného ředitele se současný generální manažer Tampy Bay podílel na kanadském triumfu v roce 2010 ve Vancouveru a sestavuje také tým pro únorové ZOH v Soči.

Yzermanův dlouholetý spoluhráč z Detroitu Lidström vstřelil vítězný gól Švédska ve finále olympijského turnaje v Turíně 2006 proti Finsku. Obránce, jenž ukončil kariéru v roce 2012, má ve sbírce také zlato z MS 1991 a díky čtyřem triumfům ve Stanley Cupu je členem Triple Gold Clubu.

Další dvojicí spoluhráčů v Síni slávy IIHF budou Bykov a Chomutov, kteří spolu s Valerijem Kamenským vytvořili v druhé polovině 80. let obávanou útočnou trojici v sovětské reprezentaci.

Bykov získal dvě olympijská zlata, pět titulů na MS a k dalším dvěma dovedl Rusko jako trenér. Chomutov byl olympijským vítězem třikrát a mistrem světa šestkrát.

Symbolicky na premiérovém světovém šampionátu ve svém rodném městě bude uveden do Síně slávy bývalý obránce Salej. Častý kapitán běloruských týmů na velkých akcích tragicky zahynul v roce 2011 při letecké katastrofě Lokomotivu Jaroslavl.

Ve funkcionářských kategoriích vstoupí do elitní společnosti Kanaďané Murray Costello a Mark Aubry.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy