Sázka na bývalé hvězdy. V týmu pro Světový pohár budou i Fischer, Ručinský a Prospal

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2016 12:38
Generálním manažerem týmu pro Světový pohár bude Martin Ručinský, jeho asistentem Milan Hnilička. V týmu bude i Jiří Fischer, který bude mít na starosti skauting. Nový kouč Josef Jandač bude spolupracovat s Jiřím Kalousem, Václavem Prospalem a Jaroslavem Špačkem.
Josef Jandač
Josef Jandač | Foto: Lukáš Filipec

Praha - Tři asistenty bude mít trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač na Světovém poháru Nový kouč bude spolupracovat s Jiřím Kalousem, Václavem Prospalem a Jaroslavem Špačkem na začátku příští sezony v Torontu.

Generálním manažerem bude Martin Ručinský, jeho asistentem Milan Hnilička. V týmu bude i Jiří Fischer, který bude mít na starosti skauting.

"Světový pohár se hraje v Torontu, našimi soupeři budou Kanada i Spojené státy. Proto jsme realizační tým rozšířili o osobnosti, které v zámoří žijí nebo mají s místním hokejem velké zkušenosti," uvedl Jandač, pro kterého bude zářijová akce premiérou v nové funkci. V současnosti je asistentem Vladimíra Vůjtka staršího, který bude v případě zájmu v realizačním týmu rovněž.

Zatímco Jandač, Kalous i Špaček mají s národním týmem již zkušenosti z aktuální sezony nebo z minulosti, Prospala a Ručinského čeká premiéra. Oba však mají za sebou hvězdnou kariéru s řadou úspěchů v reprezentaci. S Českým svazem ledního hokeje v minulosti spolupracoval i Fischer, který byl jedním z asistentů u dvacítky. Podobně je na tom také Hnilička.

"Václav Prospal s Jardou Špačkem sehráli v NHL spoustu zápasů, stejně jako Martin Ručinský, který se s aktivní kariérou rozloučil teprve nedávno a ke všem kandidátům nominace má velmi blízko," uvedl Jandač, který počítá s tím, že s Fischerem bude spolupracovat na sledování přípravy a předpokládaného herního systému zámořských celků. Hnilička by měl poté zúročit zkušenosti, které získal jako generální manažer osmnáctky a dvacítky.

Ručinský: Je čas to nároďáku vrátit

Volbu Jandače, kterou odsouhlasil i výkonný výbor ČSLH, ocenil také prezident svazu Tomáš Král. "Všichni považujeme Světový pohár za výjimečnou výzvu srovnatelnou s olympiádou. Realizační tým tomu odpovídá a hodně si od něj slibujeme. Jeho složení je zárukou, že bude výborně fungovat," podotkl Král.

Zapojení bývalých vynikajících hráčů je podle něj jen pokračováním trendu, které současné vedení českého hokeje razí. "Je to vždy ke prospěchu věci a často jsou to právě ty rozdílové věci," řekl Král, který potvrdil, že stávající realizační tým byl jmenován jen na SP. Jeho složení na další část sezony 2016/17 se bude řešit až po kanadském turnaji. "Bude záležet na tom, zda budou mít chuť pokračovat či jak je to bude naplňovat. A taky jak na tom budou s časem," řekl šéf hokeje.

Ručinský dostal nabídku na novou roli v polovině ledna, kdy byl potvrzen posun Jandače do pozice hlavního kouče. A přiznal, že ji dlouho zvažoval. "Je to něco nového. Nebylo to jednoduché rozhodování, ale plusy nakonec převážily. Všichni ví, jaký mám vztah k reprezentaci. Národní mužstvo mi vždy dávalo radost a teď mu chci něco vrátit," uvedl olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa.

Přestože po loňském odchodu do hokejového důchodu plánoval hlavně odpočívat a cestovat po světě, teď bude vše jinak. "Budu se snažit, abych se rychle zapracoval," slíbil Ručinský, jenž už nyní počítá s tím, že brzy odletí do zámoří, aby se setkal s adepty startu na poháru.

I Jandač totiž počítá s tím, že hráče bude oslovovat Ručinský. "Je jim věkově blíže, to je hlavní plus. Navíc moje práce je trénování a je jasné, že když hráči zavolá Martin Ručinský, tak to má větší váhu, než když mu volá nějaký Jandač," podotkl budoucí reprezentační kouč.

Světový pohár se v Torontu uskuteční od 17. září do 1. října. Česká reprezentace se ve skupině střetne 17. září s Kanadou, 19. září s výběrem Evropy a 22. září se Spojenými státy americkými. Prvním úkolem dnes zveřejněného realizačního týmu bude nahlásit nominaci 16 hráčů, což musí udělat 2. března.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy