V předkole hokejového play off poškodil Plzeň. Sudí Čech si nezapíská čtyři zápasy

9. 3. 2017 10:41
Hlavní sudí Robert Čech přijde o čtyři extraligová utkání. Komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje ho potrestala zastavením činnosti za chybný verdikt v úterním druhém duelu předkola play off mezi Vítkovicemi a Plzní. Čech měl v polovině třetí třetiny vyloučit domácího hráče, Vítkovičtí se ale místo toho dostali kontaktním gólem zpět do zápasu a nakonec zvítězili.
Vítkovice vedou v sérii nad Plzní 2:0 na zápasy
Vítkovice vedou v sérii nad Plzní 2:0 na zápasy | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Rozhodčí Robert Čech svým rozhodnutím ovlivnil vývoj utkání a dost možná i celé série mezi Vítkovicemi a Plzní. V 50. minutě hráli domácí v oslabení, během nějž zadák Karol Sloboda vysekl ve vzájemném souboji hůl plzeňskému kanonýrovi Dominiku Kubalíkovi. Z protiútoku Ostravanů pak vstřelil důležitý gól na 1:2 Erik Němec.

Vítkovice stihly do konce základní hrací doby vyrovnat, v prodloužení pak o jejich druhé výhře v sérii rozhodl Patrik Zdráhal.

"Přestože se nejednalo o úder značné intenzity, měl být zákrok potrestán menším trestem za sekání. Pochybení, které mělo přímý vliv na výsledek utkání, vyhodnotila komise jako závažné a následný přístup hlavních rozhodčích ke komunikaci s oběma střídačkami jako nevyvážený," odůvodnila komise trest pro Čecha.

Na základě podnětu plzeňského týmu se přiklonila na stranu Západočechů i ve druhém případě, který se týkal výkonu sudího Petra Laciny během pondělního úvodního utkání série. V jeho závěru byl v 57. minutě za stavu 2:1 pro Vítkovice vyloučen plzeňský forvard Martin Procházka za nafilmovaný pád.

Komise sice uznala, že z úhlu pohledu hlavního rozhodčího Procházkův pád některé známky přestupku vykazoval, ale plzeňský útočník se ho nedopustil. "Hráč byl předtím prokazatelně zasažen do obličeje koncem brankářské hole a jeho následné potrestání bylo chybou, třebaže rozhodčí neměl ze svého postavení šanci zásah vidět," uvedla komise.

Lacina byl za své pochybení, jež mohlo mít vliv na výsledek zápasu, a také za chybnou proceduru při komunikaci s hlavním trenérem Západočechů po skončení první třetiny potrestán finanční pokutou ve výši poloviny odměny, která náleží hlavnímu sudímu za odřízené utkání.