Vzniká zákon, jenž odkryje platy sportovců. Má to ale háček

Adam Sušovský Luděk Mádl Adam Sušovský, Luděk Mádl
29. 11. 2013 9:28
Městské kluby v Česku budou muset podle chystaného zákona zveřejnit i to, kolik platí měsíčně svým profesionálním hráčům.
Kolik bral Jaroslav Kalla v Kladně, to nikde nezjistíte. Teď ale hraje za slovensku Žilinu a bere 2 000 eur měsíčně. Informační otevřenost přikazuje klubu zákon, který by mohl brzy platit i v České republice.
Kolik bral Jaroslav Kalla v Kladně, to nikde nezjistíte. Teď ale hraje za slovensku Žilinu a bere 2 000 eur měsíčně. Informační otevřenost přikazuje klubu zákon, který by mohl brzy platit i v České republice. | Foto:

PrahaJaroslav Kalla má na kontě i pár zápasů za českou hokejovou reprezentaci. Dozvědět se, jaký měsíční příjem mu plní peněženku, bylo v době jeho angažmá na Kladně či ve Slavii nemožné.

Jenže teď hrává za slovenskou Žilinu. A na klubovém webu si po pár klicích můžete přečíst, že měsíčně bere 2000 eur. Hvězda týmu, brankář Marek Laco, je na tom lépe, inkasuje 2700 eur měsíčně.

A to není všechno. Na webu Žiliny si přečtete nejen výši měsíčních odměn všech hráčů klubu, ale můžete si tam dokonce prohlédnout i prakticky kompletní kopie jejich hráčských smluv.

Proč to hokejová Žilina dělá? Musí. Majoritním vlastníkem klubu je totiž město Žilina. A municipalitám slovenský zákon nařizuje naprostou informační otevřenost, vyvěšení prakticky všech smluv na internetu. Od ledna 2015 by měla obdoba tohoto zákona platit i v České republice.

S principem, že by městské smlouvy měly být veřejné a viset na webu, počítá projekt Rekonstrukce státu, k němuž se hlásí i politické strany a hnutí, jež uspěly v tuzemských volbách do Poslanecké sněmovny. Pokud zákon o registru smluv skutečně projde, budou muset i česká města zveřejňovat téměř všechny smlouvy, které uzavřou.

Zlínu chybí 1% akcií. Gáže Balaštíka a Lešky zůstává tabu

A stejná povinnost by se pak vztahovala i na sportovní kluby, v nichž právě města ovládají alespoň padesát procent akcií. I smlouvy těchto klubů s jejich hráči by se pak musely objevit na internetu. A nejen ty. Volně přístupné by pak měly být i kontrakty, které tyto „městské“ kluby uzavřou například v souvislosti s nákupem či prodejem hráčů, ale i sportovního materiálu, vybavení, čehokoli.

"Minulá sněmovna nestihla zákon o registru smluv projednat, teď už by se to zvládnout mělo. Doufám, že to bude s účinností od 1. ledna 2015," řekl Aktuálně.cz poslanec Jan Farský, který sněmovně tento návrh zákona předložil. Počítá v něm s pěti výjimkami. Zákon by se například netýkal pracovních smluv a jiných dohod o výkonu závislé práce.

Jenže sportovci v Česku jsou z drtivé většiny osoby samostatně výdělečně činné. A jako takoví s kluby zpravidla uzavírají tzv. smlouvy o díle. A na ně se žádná výjimka nevztahuje. Tyto smlouvy by podléhaly povinnosti zveřejnění. Samozřejmě jen v případě, že daný klub z padesáti či více procent vlastní město.

V tuto chvíli by se to v Česku dotklo například Hradce Králové a Ústí nad Labem, tedy klubů, které bojují ve Fotbalové národní lize o návrat do Gambrinus ligy. A také hokejové Dukly Jihlava působící v první lize, druhé nejvyšší soutěži českého hokeje. Jen těsně se nařízením chystaného zákona vyhne extraligový Zlín, kde platy Jaroslava Balaštíka či Petra Lešky zůstanou nadále tabu – a to proto, že město v klubu vlastní pouze 49% procent akcií.

"Až ten zákon nabude platnosti, tak ho pochopitelně budeme respektovat. A pokud nám nařídí smlouvy zveřejnit, tak je zveřejníme. To je jasné," řekl Aktuálně.cz Pavel Staněk, předseda představenstva FC Hradec Králové a bývalý poslanec za ODS.

Teplice to už zkusily. Ale zůstaly na půli cesty

V Česku by šlo o průlomovou novinku. Zatímco v amerických profesionálních soutěžích jsou veřejné platy superhvězd tradiční součástí sportovního marketingu, který má přilákat fanoušky do hlediště, u nás je to stále citlivě střežené tajemství.

Na jaře se k poodhalení tajemného závoje odhodlávaly fotbalové Teplice, jenže zůstaly na půli cesty: zveřejnily nakonec pouze platové škály. Díky tomu se veřejnost dozvěděla, že nejlépe placený fotbalista v teplickém týmu si za sezonu vydělal 2,6 milionu hrubého.

Aby svůj plat přiznal sportovec sám od sebe, to je ještě větší výjimka. Učinil tak jen hokejista Lukáš Krajíček, který připustil, že v Třinci před třemi lety bral 600 tisíc korun měsíčně.

Pokud nový zákon, inspirovaný tím slovenským, projde i v Česku, „městské“ kluby budou muset hráz mlčení rozbořit. Ale co ty ostatní? "Že by se zveřejnění platů některými kluby stalo startovním signálem i pro ostatní? To nevím, asi bych se spíš divil, kdyby něco zveřejňovaly nad rámec svých povinností," naznačuje Pavel Staněk z fotbalového Hradce, že nový zákon asi vlastníkům privátních týmů jazyky nerozváže.

Kluby neví, že by měly smlouvy poskytnout už teď

Ale zpět k těm klubům, kde je majoritním vlastníkem město. Existují právní výklady, že na požádání by měly být informace o platech jejich hráčů k dispozici už nyní. A to na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. "Ty smlouvy by vám měli dát i teď, ale vaše žádost by musela být opravdu dokonale napsaná. V praxi to totiž funguje tak, že se takové informace většinou nikomu zveřejňovat nechce, takže oslovení raději volí cestu komplikací a průtahů," vysvětluje poslanec Farský.

Deník Aktuálně.cz se na případné zveřejnění smluv hráčů tázal v Jihlavě, kde město vlastní všech 100 procent akcií hokejového klubu, i v Ústí nad Labem, kde město fotbal ovládá ze 78 procent.  Výsledkem byly spíše odmítavé a nejisté reakce.

„Já si myslím, že jsme vázání i jistými regulemi fotbalové asociace. A že naše vazby na FAČR a město by nám to asi jako klubu ani nedovolily zveřejnit,“ míní Jan Linhart, předseda představenstva FK Ústí nad Labem. „Pro mě je tohle pouze informace z médií a nevím, jestli to takhle opravdu platí. Podle mě by s tím musel souhlasit i samotný hráč,“ reagoval zase Bedřich Ščerban, jednatel Dukly Jihlava.

„Je to něco, co se tady ještě nedělalo a přiznám se, že s tím teď neumím pracovat. Osobně na tom nic tajného nevidím a jsem pro, ale nepřipadá mi férové, že by se to mělo týkat jen některých. Města přece mají vlastnický podíl ve většině sportovních klubů v Česku,“ dodal Ščěrban.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

před 1 hodinou

Rada bezpečnosti zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb

Rada bezpečnosti OSN zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb. Státy se neshodly ohledně výjimky pro útoky na teroristy.

před 1 hodinou

Bulharský fotbalový útočník Berbatov ukončil v 38 letech kariéru

Fotbalový útočník Dimitar Berbatov ukončil v 38 letech kariéru. Někdejší hráč Manchesteru United to oznámil na twitteru. Naposledy působil v minulém roce v indickém klubu Kerala Blasters.

"Aktivní fotbal mi bude chybět, ale po téměř dvaceti letech v profesionálním fotbale nastal čas," napsal Berbatov.

Rodák z Blagojevgradu začal profesionální dráhu v CSKA Sofia, odkud zamířil do Bayeru Leverkusen. Poté vystřídal Tottenham, Manchester United, s nímž získal dva ligové tituly, Fulham, Monako a před angažmá v Indii působil v PAOK Soluň.

V bulharské reprezentaci nastřílel v 78 zápasech 48 gólů a dělí se v pořadí kanonýrů o první místo s Christem Bonevem.

před 1 hodinou

Správa železnic čelí exekuci kvůli sporům o desítky tisíc korun

Správa železniční dopravní cesty čelí exekuci kvůli dvěma sporům o desítky tisíc korun. Uvedl to server Euro.cz. Jedna firma a jeden živnostník, které zastupuje stejný advokát, se v řízení dožadují dohromady asi 54 000 korun. Zatím nebyl vydán žádný exekuční příkaz. Státní organizace se k situaci zatím nechce vyjadřovat.

Další zprávy