V NHL se rodí nová česká hvězda. Další Kladeňák Voráček

Sport Sport, Red Spo
22. 10. 2008 7:30
Ovládl juniorskou ligu, teď září i v NHL
Jakub Voráček se své šance v NHL chopil skvěle.
Jakub Voráček se své šance v NHL chopil skvěle. | Foto: Reuters

Columbus - Český nováček v zámořské NHL Jakub Voráček pokračuje v přesvědčivých výkonech.

V pondělí nahrál teprve devatenáctiletý útočník na první dva góly Columbusu v domácím zápase proti Vancouveru, který nakonec Jackets nakonec porazili 4:2 a udrželi domácí neporazitelnosti týmu.

S pěti body za dva góly a tři asistence patří Voráčkovi páté místo v klubových statistikách, v minitabulce české produktivity v zámoří je sedmý.

Čtěte více:
Kotalík znovu řádil. Trefil se i Špaček s Voráčkem
Voráček zažil premiéru snů. Trefili se i Eliáš a Lang

Český reprezentant do dvaceti let se dobře ukazoval již v přípravě na letošní sezonu, kdy se stal nejproduktivnějším Čechem. V sedmi zápasech získal osm bodů za dva góly a šest asistencí.

Vypadá to, že se rodí nová hvězda. A opět vyšla na Kladně, stejně jako celá souhvězdí před ním.

Ovšem kdyby se braly v potaz pouze jeho výkony v juniorské zámořské lize, hvězdou už dávno je.

Rekordní mladík

V ročníku 2006/2007 stanovil v týmu Halifax Mooseheads nový rekord co do počtu asistencí. V 59 zápasech jich zaznamenal 63, k tomu přidal 23 gólů a získal tak 86 bodů.

Jakub Voráček patřil k oporám české reprezentace do dvaceti let.
Jakub Voráček patřil k oporám české reprezentace do dvaceti let. | Foto: Ondřej Besperát

V další sezoně své osobní statistiky ještě vylepšil a držel si skvělý průměr téměř dvou bodů na utkání. V 53 duelech získal úctyhodných 101 bodů za 33 branek a 68 přihrávek.

"Jake" Voráček věřil, že další produktivní sezona mezi juniory a zlepšená fyzička mu následující rok otevřou cestu do NHL. Dočkal se. Premiéra mu navíc vychází dokonale.

Jedno přání si však už nesplní. Toužil si zahrát proti svému vzoru a krajanovi z Kladna, Jaromíru Jágrovi.

"Byl to můj oblíbený hráč a stále je. Pořád patří mezi nejlepší hráče na světě. Doufám, že se s ním jednou potkám na ledě," nechal se podle stránek nhl.com slyšet loni v říjnu. Jenže než se stačil probojovat do kádru Columbusu Blue Jackets, Jágr odešel do ruského Omsku.

Tampa poprvé vyhrála

Prvního vítězství v nové sezoně se dočkali hráči Tampy Bay. Tým se až v šestém zápase oklepal ze špatného úvodu do sezony, ke kterému přispěly i dvě pražské porážky s New York Rangers, a v úterý zdolal v prodloužení Atlantu 3:2.

K úspěchu přispěl i český útočník Václav Prospal, který vstřelil druhý gól Lightning. O rozhodující branku se postaral ve druhé minutě nastavení Vincent Lecavalier.

Výsledky:
Columbus - Vancouver 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Branky: 3. Chimera (Voráček), 7. Huselius (Voráček), 35. Dorsett, 60. Nash - 8. Wellwood, 46. Bieksa

Calgary - Washington 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 22. Iginla, 23. Lombardi - 5. Fjodorov

Toronto - Anaheim 2:3 SN (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 29. a 60. Antropov (na první Kubina) - 5. Beauchemin, 10. Parros, rozhodující nájezd Selänne

Buffalo - Boston 3:2 SN (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 34. MacArthur, 46. Stafford (Špaček), rozhodující nájezd Vanek - 11. Wideman, 32. Kessel

Tampa Bay - Atlanta 3:2 PP (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Branky: 8. Recchi (Vrbata), 34. Prospal, 62. Lecavalier - 47. Armstrong, 60. White

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy