28. 9. 2015 8:23
Pět českých hokejistů opustilo v neděli tréninkové kempy klubů NHL. Čtyři z nich zamířili na farmy do nižší AHL. Zadák Jakub Zbořil se z Bostonu vrátil do Saint John do juniorské QMJHL.
Jakub Zbořil prošel prvním kolem draftu
Jakub Zbořil prošel prvním kolem draftu | Foto: Reuters

New York - Pět českých hokejistů opustilo v neděli tréninkové kempy klubů NHL. Čtyři z nich zamířili na farmy do nižší AHL. Obránce Vojtěch Mozík se přesunul z New Jersey do Albany, útočník Matěj Stránský z Dallasu do Texasu, brankáři Roman Will z Colorada do San Antonia a Marek Langhamer z Arizony do Springfieldu. Zadák Jakub Zbořil se z Bostonu vrátil do Saint John do juniorské QMJHL.

Dvaadvacetiletý Mozík podepsal v červnu jako nedraftovaný volný hráč s Devils dvouletou nováčkovskou smlouvu. V přípravě sehrál bývalý hráč Mladé Boleslavi a Plzně ve středu duel s New York Islanders (1:2) i páteční domácí odvetu s Ostrovany (4:2) a nebodoval.

V extralize má Mozík na kontě titul s Plzní z roku 2013. Celkem odehrál v české nejvyšší soutěži 197 zápasů a nastřádal 56 bodů za 22 gólů a 34 přihrávek. V české reprezentaci má na kontě 20 zápasů a osm bodů (2+6).

Stejně starý Stránský nastupoval za Texas už v minulých dvou sezonách a v roce 2014 získal v AHL Calder Cup. Celkem v soutěži zaznamenal ve 135 duelech 42 bodů (16+26). Ve 23 utkáních play off si připsal gól a čtyři asistence.

Vítkovický odchovanec odešel do zámoří už v roce 2010 a tři roky působil v Saskatoonu v juniorské WHL. Dallas draftoval Stránského v roce 2011 v šestém kole na 165. pozici. V přípravě dostal letos příležitost ve dvou utkáních a nebodoval.

Will opět míří na farmu

Třiadvacetiletý Will podepsal s Coloradem loni jako nedraftovaný hráč dvouletý kontrakt. V přípravě dostal šanci na 21 minut v úvodním duelu s Anaheimem a při výhře 5:4 v prodloužení inkasoval z 11 střel dvě branky.

Po příchodu z Mladé Boleslavi působil v uplynulém ročníku převážně v ECHL v Fort Wayne, kde odchytal včetně play off 36 utkání. V AHL odchytal za Lake Erie 11 duelů s průměrem 3,54 obdržené branky na zápas a úspěšností zákroků 86,9 procenta. Od nové sezony je farmou Avalanche v AHL San Jose místo Lake Erie.

O dva roky mladší Langhamer působil uplynulé tři sezony ve WHL v Medicine Hat, kam odešel v roce 2012 z Pardubic. Arizona jej draftovala v roce 2012 v sedmém kole jako 184. hráče v pořadí. V přípravě za Coyotes na rozdíl od loňska, kdy odchytal jednu třetinu a z osmi střel neinkasoval, nenastoupil.

Osmnáctiletého Zbořila si vybral Boston letos v prvním kole draftu jako třináctého v pořadí. Byl tak z Čechů druhý za útočníkem Pavlem Zachou, po kterém sáhlo na šesté pozici New Jersey. Odchovanec Komety Brno hrál za Saint John Sea Dogs už v minulé sezoně. Ve 44 zápasech základní části QMJHL si připsal 33 bodů (13+20), v pěti duelech play off přidal gól a dvě přihrávky.