10. 6. 2009 9:05
O držiteli Stanley Cupu se rozhodne v sedmém utkání
Marc Andre Fleury uchoval v důležitou chvíli naděje Pittsburghu
Marc Andre Fleury uchoval v důležitou chvíli naděje Pittsburghu | Foto: Sport, Reuters

Pittsburgh - Velké finále NHL graduje. Hokejisté Pittsburghu Penguins dokázali v noci odvrátit mečbol Detroitu a po výhře 2:1 určili, že se slavný Stanley Cup bude předávat až po skončení sedmého utkání v Detroitu.

Kdo ho nakonec bude moci pozvednout nad hlavu? Na to si budou muset evropští fanoušci počkat až do sobotního rána.

„Bude to zábava. Je to velmi napínavá série. Vím, že si i spousta lidí myslela, že se bude rozhodovat v sedmi zápasech," přiznal brankář Detroitu Chris Osgood.

Zkušený gólman se měl od úvodních minut co ohánět. Pittsburgh zahájil svůj zápas pravdy nekompromisně a v první části svého soupeře jednoznačně přestřílel.

„Pochopitelně jsme doufali, že do toho vstoupíme lépe," usmíval se. „Oni mají dobrý tým a dnes předvedli opravdu výborný výkon. Na začátku jsme si nedokázali vůbec nic vytvořit," dodal.

„Doufám, že to v pátek bude o něčem jiném," přidal se i obránce Niklas Kronwall.

Po brankách Staala a Kennedyho se tak zdálo, že se duel bude jen dohrávat. Detroit se však nevzdal a do hry ho vrátilo snížení z hole Krise Drapera.

Středem pozornosti byl Fleury

Posledních jedenáct minut bylo tak pro domácí celek pořadně horkých. Obhájce loňského triumfu sevřel svého soupeře v obranné třetině a diváci tak i občas nervózně sledovali časomíru.

Zatrnout všem muselo zejména dvě minuty před koncem, kdy se po chybě Malkina řítil sám na branku Daniel Cleary. V důležitou chvíli se však vytáhl brankář Marc André Fleury, jenž svého protivníka vynikajícím zákrokem vychytal.

„Věděl jsem, že by to mohl být zlomový bod. Nejprve jsem přemýšlel, že bych se mu snažil kotouč vypíchnout, ale musel jsem byl trpělivý a počkat až udělá první pohyb. Nakonec jsem mu to chytil," byl spokojen Fleury.

Ten skutečně zažívá momenty jako na houpačce. Před pár dny byl při porážce 0:5 předčasně vystřídán, nyní se ale stal hlavním hrdinou ochozů.

„Vždycky vidím nerad, když se protivník dostane do takovéhoto úniku. Ale já jsem tentokrát věřil, že to „Flower" chytí. Dnes nás několikrát zachránil," pochválil spoluhráče i kapitán Sidney Crosby.

"Fleury byl vynikající, odehrál velký zápas," poklonil se na závěr svému soupeři i Chris Osgood.