VIDEO Už jen čtyři triumfy! Jágr a spol. jsou ve finále NHL

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
8. 6. 2013 4:34
Hokejisté Bostonu Bruins se nejrychlejší možnou cestou prodrali do finále Stanley Cupu.
Video vítězného gólu rozhodujícího zápasu série Boston - Pittsburgh

Boston - Hokejisté Bostonu Bruins se nejrychlejší možnou cestou prodrali do finále Stanley Cupu, když v semifinále play off NHL smetli Pittsburgh Penguins ve čtyřech zápasech. V tom rozhodujícím vyhráli na svém ledě 1:0, když vítězný gól zařídil obránce Adam McQuaid.

Tohle byl sprint, který by mohl hráčům Bostonu závidět i jamajský blesk Usain Bolt. Asi ani ten největší fanoušek "Medvědů" nečekal, že série dvou nejnadupanějších celků Východní konference bude trvat jen čtyři zápasy. A dvě třetiny navrch díky prodloužení toho třetího...

První třetina byla hodně opatrná

Jenže parta kolem obra Zdena Cháry to dokázala. Naprosto precizním výkonem nedala Pittsburghu snad vyjma závěrečné minuty de facto šanci. Oba celky nastoupily do dnešního duelu hodně opatrně, všichni hráči si byli vědomi, co je hře.

"Dneska jsme hráli jednoznačně nejlepší hokej v celé sérii. V předchozích zápasech jsme měli problém hrát dobře po celých šedesát minut, dneska jsme to dokázali," pronesl po zápase pro zámořskou televizi ještě na ledě gólman vítězů Tuukka Rask.

Bergeron pěl chválu na gólmana Raska

"Hráli jsme náš nátlakový hokej, poučili se z chyb, ale za postup vděčíme hlavně Raskovi. On je důvod, proč jsme postoupili," doplnil parťáka, který letos vyhrál s Plzní českou extraligu, autor vítězné branky ze třetího duelu série Patrice Bergeron.

V úvodu čtvrtého duelu byli sice o něco aktivnější hosté, stoprocentní gólovku si ale nevypracovali. Jestliže brankáři byli téměř bez práce, odolnost mantinelů i soupeřů hráči otestovali řádně - jen během prvních dvou střídání koupil Crosby tři hity, na led jej srazil i Jágr, což mu lídr "Pens" ve třetí třetině krosčekem do zad vrátil.

Když si ve druhé třetině odnesl z jedné srážky krvavý šrám v obličeji domácí mladík Krug, jako kdyby se začal hrát i hokej se šancemi. Tu největší spálil Daugavinš, který se proháčkoval až před Vokouna, ale trefil jen tyč.

Rozhodla životní rána McQuaida

Po něm se tlačil do šance i Krug, od modré pálil Chára. Český brankář hostí ale odolával. Jenže jako kdyby to předznamenalo, že tento zápas rozhodně střela obránce.

Ve 46. minutě podržel u mantinelu v útočném pásmu kotouč Marchand, nechal projet Krejčího, do druhé vlny naservíroval černou gumu na hůl McQuaida a ten životní střelou nedal Vokounovi šanci - 1:0!

Vedení Bostonu mohl v 53. minutě potvrdit Jágr, kotouč po jeho střele z oblíbené pozice na pravých kruzích v přesilovce ale na sobě vstupenku do finále Stanley Cupu vyražen neměl, trefil jen břevno. Mimochodem, pokud by se trefil, byl by to první přesilovkový gól série.

Hostům k vyrovnání nepomohla ani power play

Domácí se posledních pět jen bránili a vyráželi do rychlých brejků, jenže Paille tváří v tvář Vokounovi selhal. Ten se nakonec dvě minuty před koncem pakoval na střídačku, hosté ale power play nevyužili.

Důvod? Skvělý Rask a také Chára, který v leže zády ke střílejícímu Malkinovy vytáhl zákrok série svojí "lapačkou" (VIDEO ZDE!). A když i střela Letanga v poslední setině zápasu skončila semaforem Raaska, bylo rozhodnuto.

O "Svatý hokejový grál" si to rozdají s vítězem Západní konference svěřenci Clauda Juliena. Jaromíru Jágrovi tak zbývají poslední čtyři vítězné zápasy ke splnění jeho "bostonské mise"!

Se dvěma vstřelenými góly sérii vyhrát nelze

Naopak nadupaný Pittsburgh se s play off loučí. Posily Iginla či Morrow se svého vysněného prvního Stanley Cupu nedočkají. A to přesto, že ve venkovních zápasech byli "Tučňáci" většinu času lepším týmem.

Jenže pokud za čtyři zápasy vstřelíte pouhé dva góly ani čistou matematikou prostě postoupit nemůžete. Mimochodem, jen sám David Krejčí v sérii s Pittsburghem vyzrál na Vokouna hned čtyřikrát...

Finále Východní konference NHL - 4. zápas:

Boston Bruins - Pittsburgh Penguins 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 46. McQuaid (Marchand, Bergeron). Vyloučení: 4:4, bez využití. Tomáš Vokoun pochytal 23 ze 24 střel, úspěšnost zákroků měl 95,8 procenta. Konečný stav série: 4:0.