Útočníku Birnerovi vyvolávala Sparta vzpomínky na Lva

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
7. 9. 2014 10:31
Útočník Michal Birner hrál v minulé sezoně za Lev Praha. Zápas s KalPou na Spartě v Lize mistrů mu minulé angažmá a jeho nenadálý konec dost připomínal.
Tomáš Birner slaví gól, tehdy ještě v dresu Lva, na který stále vzpomíná
Tomáš Birner slaví gól, tehdy ještě v dresu Lva, na který stále vzpomíná | Foto: ČTK

Praha - Český útočník Michal Birner přispěl k výhře KalPy nad Spartou 3:2 jednou asistencí. Přesto po utkání přiznával, že se v úvodních minutách těžko dostával do zápasu.

Hlavou se mu totiž honily vzpomínky na angažmá ve Lvu Praha, které v létě tak smutně skončilo.

"Sešli jsme se tehdy v Lokále, kde jsme to vydýchali, a pak jsme si začali hledat nové angažmá," zavzpomínal Birner na konec jediného českého týmu v KHL.

Ještě na jaře jste v Praze v dresu Lva bojoval o Gagarinův pohár. Jaké jste měl při návratu na ´místo činu´ pocity?
"Lehká nostalgie tam byla. Když jsem ráno přišel do haly, tak to na mne trošku padlo. První třetinu jsem se s tím srovnával, neměl jsem ve hře vůbec hlavu ani nohy. Pak jsem to rozjezdil a bylo to lepší. Jsem rád za mladé kluky v našem mužstvu, že jsme porazili takový tým jako Sparta, protože ona bere Ligu mistrů hodně vážně. To my ji bereme vyloženě jako přípravu, chceme se soustředit na finskou ligu. Byl to poslední test před jejím startem a zároveň velké vítězství."

Říkáte, že berete Ligu mistrů především jako přípravu, ale výhrou nad Spartou jste si vylepšili vyhlídky na postup. Je to pořád jen příjemné zpestření, nebo se o postup ještě budete chtít poprat?
"A tak my hlavně víme, že nám to se Spartou uteklo doma. Troufám si říct, že jsme byli lepší, měli jsme mnohem víc šancí, ale udělali jsme školácké chyby a nakonec prohráli na nájezdy. Kdybychom ten zápas vyhráli, tak jsme teď na první místě. Chceme se o to poprat, momentálně ztrácíme na první místo bod. Teď budeme hrát s jedním top týmem ze Švédska. Oni mají v kádru hodně finských hráčů, takže si myslím, že to bude hodně vyhecované. Uvidíme, jak se to vyvine."

Vraťme se ještě ke Lvu a jeho docela šokujícímu konci. Jak jste to rozdýchával, když klub v létě oznámil, že nebude pokračovat?
"Myslím si, že jsme to všichni rozdýchávali stejně. Sešli jsme se v Lokále, kde jsme to docela dobře rozdýchali. Pak už nebylo nic moc co řešit a každý si musel začít něco hledat."

Jak vypadalo hledání angažmá ve vašem případě?
"Jsem rád, že v KalPě pracuje pár známých lidí, kteří mě okamžitě kontaktovali. Hned jsme se dohodli."

Ve Finsku jste už před pár lety několik roků působil, takže to pro vás byl takový návrat domů, ne?!
"No, teď to pro mě bylo po těch dvou letech v Česku mnohem těžší se tam vrátit. Přece jen si tady člověk zvykne, vybuduje si nějaké zázemí, udělá si kamarády i mimo hokej a najednou musí ze dne na den odjet. Teď už se těším, až začne liga a rozběhne se takový ten klasický zápasový stereotyp."

V týmu jste s dalším Čechcem Tomášem Kubalíkem. Děláte mu takového finského průvodce?
"Já mu spíš dělám průvodce v posilovně, protože on nevím, co je to činka (směje se). Takže spolu chodíme každý den do posilovny a trochu ho do toho dostávám."

 

Právě se děje

před 32 minutami

Dobrovolníků v Česku přibývá, za rok odvedli práci za více než 9 miliard

Dobrovolníci v Česku odpracovali v roce 2018 v neziskových organizacích 56,87 milionu hodin. Zdarma tak odvedli práci, která by měla při mediánovém výdělku hodnotu přes 9,32 miliardy korun. Proti roku 2013 je částka o 3,32 miliardy vyšší a celkový čas, který lidé dobrovolnické činnosti věnovali, se prodloužil zhruba o pětinu. Výsledky představila v úterý na tiskové konferenci Jitka Fořtová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Mezi neziskové organizace řadí statistici spolky, nadace, obecně prospěšné společnosti, církevní organizace, ale i profesní komory, politické strany, zájmová sdružení firem či veřejné vysoké školy a asociace zdravotních pojišťoven. "Ve srovnání s rokem 2013 ocenění dobrovolnické práce vzrostlo o jednu třetinu," uvedla Fořtová. Podle ní se do částky promítl růst počtu odpracovaných hodin, ale také výdělků. Ty se v minulých letech zvedaly.

Dobrovolníků postupně přibývá. Při přepočtu na plné úvazky jich v roce 2014 bylo 27 661 a předloni 32 455.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Za schvalování útoku v mešitách potvrdil soud tříletou podmínku

Za schvalování teroristického útoku v novozélandském Christchurchi v úterý pražský vrchní soud potvrdil Jakubu Weingärtnerovi z Olomouce maximální možný podmíněný trest, tedy tříletý s pětiletou zkušební dobou. Uvedla to mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Rozhodnutí, které muže uznalo vinným z podpory a propagace terorismu, je pravomocné.

Třiatřicetiletý Weingärtner přispěl loni v březnu na webu drsnysvet.cz do diskuse pod článkem nazvaným "Takto vystřílel útočník novozélandskou mešitu". Napsal "Bravo. Kam mám posílat peníze na právníky střelců?" a připojil tleskající emotikon.

Proti tříleté podmínce si podal odvolání k vrchnímu soudu jak státní zástupce, který pro muže žádal pětileté vězení, tak i Weingärtner. Seřizovač strojů se hájil tím, že je vtipálek a že svůj komentář na internetu myslel ironicky. Tvrdil také, že nekomentoval střelbu, ale svou obavu z toho, že Nový Zéland po útoku omezí držení zbraní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy