Nosek se možná dočká debutu v NHL. Záleží na Zetterbergovi

ČTK ČTK
20. 12. 2015 13:38
Hokejový útočník Tomáš Nosek má šanci poprvé v životě nastoupit ve slavné NHL. Stane se tak v případě, že hvězda týmu Henrik Zetterberg nepřekoná zdravotní obtíže.
Tomáš Nosek v přípravě.
Tomáš Nosek v přípravě. | Foto: ČTK

Detroit - Český hokejový útočník Tomáš Nosek byl povolán z farmy v Grand Rapids z nižší AHL do prvního týmu Detroitu. Má tak šanci na debut v NHL. Red Wings dnes doma nastoupí proti Calgary a otazník visí nad startem švédského forvarda Henrika Zetterberga. V případě, že hvězdě týmu nedovolí nespecifikované potíže v dolní části těla nastoupit, nahradí jej třiadvacetiletý pardubický odchovanec.

Potíže má i zadák Red Wings Jonathan Ericsson, místo něhož by mohl podle oficiálních internetových stránek klubu dostat příležitost Jakub Kindl, který poslední zápasy tráví na tribuně. Detroit do zálohy mezi beky povolal z farmy také Xaviera Ouelleta.

Nosek ještě v sobotu nastoupil v AHL za Griffins v duelu proti Texasu a pomohl k výhře 6:1 gólem a asistencí. Celkem si v této sezoně připsal v 25 zápasech na farmě dvě branky a pět přihrávek.

Nosek podepsal s Detroitem loni dvouletou dvoucestnou smlouvu jako nedraftovaný volný hráč. Celý ročník strávil v Grand Rapids, zaznamenal v základní části v 55 duelech 34 bodů (11+23) a v play off přidal ve 12 kláních dva góly a pět přihrávek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy