Úleva místo potupy. Slovan je díky svazu krůček od licence pro domácí ligu

Sport Sport
1. 8. 2019 13:39
Slovan nejspíš bude hrát v příští sezoně nejvyšší slovenskou ligu. Rozhodl o tom hokejový svaz, podle kterého by bratislavský klub měl dostat licenci.
Hokejisté Slovanu Bratislava prohráli v zápase KHL s čínským klubem Kunlun Red Star po prodloužení.
Hokejisté Slovanu Bratislava prohráli v zápase KHL s čínským klubem Kunlun Red Star po prodloužení. | Foto: Lukáš Caha

Krátce před verdiktem přitom vůbec nebylo jisté, že Slovan potřebné doporučení získá. Řadě svých bývalých hráčů totiž stále dluží peníze a někteří z nich ještě na konci července odmítali podepsat splátkový kalendář. Šlo například o útočníky Tomáše Hrnku a Dávida Buce.

Teď ovšem výkonný výbor svazu tvrdí: Slovan všechny podmínky pro udělení licence splnil.

Slavný bratislavský klub nicméně stále nemá stoprocentní jistotu, že do nejvyšší domácí soutěže v září zasáhne. O licenci definitivně rozhodne až Ligová rada, která zasedne v nejbližších dnech. Obecně se však předpokládá, že Slovan do půlky srpna "razítko" dostane.

Pokud všechno klapne, "belasí" se do nejvyšší slovenské ligy vrátí po sedmi letech v KHL, během nichž postoupili do play off jen dvakrát. Dlouhodobě měli potíže s financemi. V poslední sezoně patřili k nejhorším týmům a ztráceli podporu fanoušků.

V posledních týdnech splácelo vedení klubu dluhy. Městu zaplatilo 1,2 milionu eur za pronájem stadionu a hokejistům zaplatilo část z třímilionového dluhu. Zbytek částky má uhradit do konce dubna příštího roku. 

Na další ročník se Slovan chystá také se dvěma Čechy - brankářem Vladislavem Habalem a útočníkem Jindřichem Abdulem.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy