Smutný konec. Osmnáctka schytala od USA nejvyšší debakl v historii

22. 4. 2016 7:36
Česká osmnáctka po slibném úvodu prohrála čtvrtfinále s domácími Američany 0:8 a na mistrovství světa končí. Podeváté za posledních deset let neprošla mezi čtyři nejlepší, navíc si připsala nejtěžší porážku v historii.
Takhle si kapitán Marek Zachar poslední klání českého týmu na turnaji nepředstavoval. | Foto: ČTK

Praha – Dlouho drželi naději, tu ale postupně vystřídala agónie. Česká osmnáctka po slibném úvodu prohrála čtvrtfinále s domácími Američany 0:8 a na mistrovství světa končí. Podeváté za posledních deset let neprošla mezi čtyři nejlepší.

Svěřenci Roberta Reichela byli před duelem v Grand Forks jasnými outsidery, přesto dopadli o dost hůř, než doufali. Takhle vysokou porážku na světovém šampionátu nikdy v historii nezažili. Dosud jim největší ostudu připravili Švédové, kteří před sedmi roky zvítězili 7:0.

Hokejisté Spojených států přidali ještě gól navíc, byť na gólmana Josefa Kořenáře dlouho nemohli vyzrát. První dějství sice vyhráli na střely 13:2, ale trápilo je bezbrankové skóre.

Zmar ve 25. minutě ukončil Casey Mittelstadt, jenž před Kořenářem ukázal dostatečný důraz. Poté góly domácích postupně přibývaly. Další a další. Jednou Američané skórovali 36 sekund po startu třetiny, jindy jejich góly dělilo pouhých 13 vteřin.

Kanonádu nezastavil ani Dominik Groh, jenž šel do brány ve 44. minutě. Zámořští favorité se nejvíc rozjeli právě v poslední periodě, kdy skórovali hned pětkrát. Debakl 8:0 završili v 59. minutě. V semifinále je čeká Finsko, které porazilo Rusko 4:3. Sborná však přivezla na šampionát o rok mladší mužstvo, neboť se bála, že hráčům původního výběru zůstaly v krvi zbytky zakázaného meldonia.

Dál jdou podle očekávání i Kanaďané, kteří smetli Švycary 9:1, a Švédové. Ti porazili Slováky 7:2.

Česká osmnáctka po senzačním stříbru nezdolala čtvrtfinále podruhé v řadě, také loni ztroskotala na Spojených státech. Tehdy odvezla z turnaje alespoň dvě výhry, nyní přehrála jen Dánsko.

MS hokejistů do 18 let v Grand Forks (USA):

Čtvrtfinále:

USA - ČR 8:0 (0:0, 3:0, 5:0)

Branky a nahrávky: 25. Mittelstadt (Brown), 26. Frederic (Lockwood), 36. Anderson (Bellows, Keller), 41. Keller (Fox, Lindgren), 44. McPhee (Fox, Greenway), 44. Pastujov (Walker, McPhee), 50. Anderson (Keller), 59. Lindgren (Pastujov). Rozhodčí: Hunnius (Něm.), Ingram - Vanoosten (oba Kan.), Goljak (Běl.). Vyloučení: 4:8. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2381.

Sestava ČR: Kořenář (44. Groh) - Hájek, L. Doudera, Budík, Vála, Kachyňa, Kvasnička, Sirota, Novák - K. Reichel, Zadina, Pavlík - Najman, Kantner, Kousal - Zachar, Havelka, Kodýtek - Kurovský, Karafiát. Trenéři: R. Reichel a P. Augusta.

Finsko - Rusko 4:3 (1:0, 3:2, 0:1)

Branky: 17. Tolvanen, 27. Puljujärvi, 31. Tolvanen, 40. Tolvanen - 31. Marušev, 32. Samorukov, 53. Alexejev

Švédsko - Slovensko 7:2 (3:1, 3:0, 1:1)

Branky: 12. Brännström, 16. Andersson, 17. Hugg, 34. Bokvist, 39. Jonsson Fjällby, 40. Bratt, 49. Wahlgren - 7. Ružička, 45. Zeleňák.

Kanada - Švýcarsko 9:1 (2:0, 3:1, 4:0)

Branky: 7., 24. a 51. Jost, 37. a 52. McLeod, 43. a 56. Howden, 12. Quenneville, 31. Morrison - 39. Loosli.