Litvínov šokoval Třinec podruhé. Finále může doma dorazit

Podívejte se na fotogalerii z druhého finále mezi Třincem a Litvínovem
Litvínovští fanoušci jsou v extázi. Už jen dvě výhry je dělí od vysněného premiérového titulu v domácí nejvyšší soutěži. A protože se hraje ve středu a ve čtvrtek na ledě Vervy, je tento sen už docela blízko.
Kapitán třineckých Rostislav Klesla a jeho spoluhráči na něj dnes vyslali 36 střel, ale i když jej nakonec dvakrát propálili, bylo to všechno marné.
Pavel Francouz byl totiž onou pověstnou pojistkou za obětavou obranou Litvínova, která od druhé třetiny čelila obrovském tlaku Ocelářů.
"Bylo to náročné. Třinec do toho šel naplno, tlak byl chvilkami drtivý a obzvlášť ve druhé třetině se navíc pobláznili i diváci. Bylo to pro nás hodně těžké, ale tou týmovou dřinou a obětavostí jsme se s tím popasovali. Nakonec jsme z toho vytěžili dva góly ve třetí třetině a tam se to zlomilo," uvedl po zápase Francouz.
Aktualizováno 12. 4. 2015 20:15
Třinec ani na druhý pokus doma neporazil Litvínov a ve finále extraligy prohrává už 0:2 na zápasy.

Třinec - Ve finále měli tahat za jednoznačně kratší konec, ale hokejisté Litvínova dokazují, že svůj první extraligový titul opravdu chtějí získat už letos.

V neděli totiž Chemici vyhráli na ledě superfavorita z Třince i druhý finálový zápas, tentokrát 3:2, a před dvěma duely na severu Čech, které jsou na programu ve středu a ve čtvrtek, vedou v sérii 2:0.  Nedělní bitvu jsme sledovali živě zde.

"Od druhé třetiny jsme byli lepším týmem," prohlásil po zápase asistent domácího kouče Václav Varaďa. "Vyhořeli jsme ale na proměňování šancí a mrzí nás, že jsme tohle utkání pustili. Série je ale dlouhá. Jedeme do Litvínova podat minimálně stejný výkon jako dneska od dvacáté minuty."

Petružálek otevřel skóre ve 4. minutě

Litvínovští vstoupili do utkání jako uragán, což slavilo úspěch hned ve 4. minutě utkání. Z pravé strany ujel domácí obraně Jakub Petružálek a střelou nad lapačku Hrubce poslal Chemiky do rychlého vedení. Pro litvínovského kanonýra to už byl osmý gól v letošním play off, čímž si upevnil své postavení na čele tabulky střelců.

Herní převaha Litvínova trvala i nadále, Verva se snažila zakončovat z každé pozice a Hrubec musel být podstatně více v pozoru než jeho protějšek. Zhruba od desáté minuty se pravidelně do pásma svého soupeře začali dostávat i Oceláři, avšak vždy ztroskotali na připraveném Francouzovi.

Tlak Třince přinesl vyrovnání

Největší příležitost si Slezané připravili ve vlastním oslabení, kdy dvojice Adamský – Hrňa sprintovala před bránu, ale nepřesná přihrávka tuto akci zabrzdila.

Druhá třetina přinesla obrovský tlak domácích, který trval bez větší přestávky celou druhou třetinu. Domácí zjednodušili svou hru, Francouz musel hned z kraje periody čelit nebezpečným pokusům Erika Hrni a i dále držel svůj tým. Hosté odolávali až do 39. minuty, na dorážku Galvase už ale Francouz zareagovat nestihl, a tak se šlo do šaten za nerozhodného stavu.

"Bylo to náročné. Třinec do toho šel naplno, tlak byl chvilkami drtivý a obzvlášť ve druhé třetině se navíc pobláznili i diváci. Bylo to pro nás hodně těžké, ale tou týmovou dřinou a obětavostí jsme se s tím popasovali," uvedl po utkání Francouz (celý rozhovor čtěte zde).

Smolařem domácí Růžička

Závěrečné dějství ale opět patřilo Litvínovu. Hosté nejdříve přežili oslabení, když museli odpykávat trest za příliš mnoho hráčů na ledě, ve 46. minutě už ale zvedali ruce nad hlavu po gólové trefě Robina Hanzla. Velkým smolařem utkání byl třinecký Štefan Růžička, když nejdříve neproměnil dvě slibné šance domácích a následně musel z trestné lavice sledovat, jak se po jeho faulu z přesilové hry prosadil střelou pod horní tyč Viktor Hübl – 1:3.

Třinec mocně dotahoval dvoubrankové skóre, velkou překážkou mu ale byl skvěle chytající Francouz, kterému v 54. minutě dokonce za hlavou zazvonila horní tyč. O chvíli později vykřesal naději Polanský, víc už ale Oceláři nestihli a nepomohla jim ani závěrečná powerplay.

Litvínovští tak po výhře 3:2 dobyli třinecký led i podruhé a stav na zápasy 2:0 zní pro ně velice nadějně.

"My jsme byli většinu zápasu pod tlakem, pod obrovským tlakem. Výhru přičítáme jen obrovskému sportovnímu štěstí a jsme hrozně rádi, že se přiklonilo na naší stranu," uvedl po zápase litvínovský kouč Miloslav Hořava.

Finále play off hokejové extraligy - 2. zápas:

HC Oceláři Třinec - HC Verva Litvínov 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 39. Galvas (Orsava), 55. Polanský (Klesla, Roth) - 4. Petružálek (R. Hanzl), 46. R. Hanzl (Trávníček, F. Pavlík), 48. Hübl (Lukeš). Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. Diváci: 5200 (vyprodáno). Stav série: 0:2.

Sestavy:

Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Trončinský, M. Doudera - Dravecký, Klepiš, Ružička - Irgl, Polanský, Adamský - Hrňa, Plíhal, Orsava - Ciencala, Matuš, Rákos. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, Z. Sklenička, Gula, T. Pavelka - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - M. Hořava ml., Piroš, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.