Třinec smetl Slavii a dál vede ligu, na Spartě padlo 13 gólů

12. 10. 2014 17:35
Hokejisté Třince v 11. kole české hokejové extraligy smetli Slavii 4:0 a dál vedou tabulku.
Radost hokejistů Třince
Radost hokejistů Třince | Foto: Lukáš Filipec

Třinec - Ani gól nepovolili hokejisté Třince na svém ledě Slavii a v rámci 11. kola extraligy vyhráli jasně 4:0. Pojistili si tak první místo v tabulce před druhým Litvínovem.

Tři body si připsaly také Pardubice, které v Karlových Varech zvítězily 4:2. Západočeši tak vyšli podruhé za sebou naprázdno.

Pořádnou přestřelku viděli diváci v pražských Holešovicích, kde Sparta porazila Vítkovice 7:6.

Plzeňští indiáni se nechali na vlastním ledě obrat o body Olomoucí, která po první třetině prohrávala 1:2, ale nakonec slavila vítězství 5:2.

Překvapení se zrodilo v Litvínově, kde domácí Verva prohrála s Libercem 1:4. Hradec si naopak na vlastním ledě poradil se Zlínem 3:2.

Dramatický byl zápas mezi Mladou Boleslaví a Brnem, který nakonec v nájezdech ovládla Kometa a vyhrála 4:3.

Třinec střílel až od druhé třetiny

Proti houževnatě a aktivně hrající Slavii se Třinec dokázal do prvních šancí dostat až v přesilové hře, ale Irgl ani Rákos v desáté minutě neměli přesnou mušku. Jediné vítězství Ocelářů v první dvacetiminutovce tak obstaral Rufer, který si v roli mstitele po nevybíravém zákroku na Polanského podal 'pachatele' Beňoviče a už po dvou úderech slavil rychlý knokaut.

Dokud hrála Slavie bez chyb, držela s domácími krok. Jenže ve druhé části už se v její defenzívě objevily trhliny. Hned ve 22. minutě si šťastný odraz puku od slavistické brusle našel mezi kruhy Rákose, kterému zbylo i dost času na přesný švih do horního růžku. Pak Kreps lehce prošel přes Vase a nekrytý Rákos z přečíslení přidal i druhý gól.

Třinec převážil zápas na svoji stranu a soupeř jeho rychlému hokeji přestával stačit. Weissmann mohl sice v přesilovce snížit, ale Hrubec se štěstím jeho dorážky z brankoviště zmařil. Rufer mohl v oslabení dorazit rivala třetím gólem, jenže ve stoprocentní šanci minul odkrytou bránu.

Definitivní uklidnění tak znamenal až gól Orsavy, který ve 43. minutě ze sólového nájezdu poslal puk mezi Svobodovy betony. Domácí zbytek zápasu jasně kontrolovali a o jednu trefu výsledek ještě navýšil Polanský, jehož rána Svobodovi z výstroje vypadla za čáru.

Sparťanskou kanonádu řídil Rolinek

Repríza čtvrtfinále play off minulé sezony začala lépe pro Spartu. Piskáček našel v 7. minutě zcela volného Buchteleho, pro kterého nebyl problém trefit odkrytou branku Vítkovic. Podobně pohodlně zakončoval o 63 sekund později Pech, proti jehož střele také neměl brankář Dolejš šanci zakončit.

Vítkovičtí se ale vzpamatovali. Roman ještě trefil tyč, Němcovu šanci zlikvidoval Staňa, ale v 15. minutě snížit v přesilové hře Vandas. Po další teči, tentokrát Michaela Hlinky, bylo vyrovnáno a 19. minutě již Vítkovice vedly. Domácí sice reklamovali faul hostů, ale Huna po rychlém protiútoku překonal Staňu potřetí.

Spartě pomohla zpět do utkání její excelentní zbraň - přesilové hry. Hned na začátku druhé třetiny vyrovnal v první početní výhodě Pražanů v utkání Přibyl a i čtvrtý gól vstřelili domácí při hráčské převaze na ledě. Roman se Svačinou se na osmnáct sekund sešli na trestné lavici a Sparta toho využila. Dvě sekundy před Rolinkovým gólem sice skončilo vyloučení Romana, do hry se ale zapojit ještě nestihl.

Druhou přesilovou hru však v Tipsport Aréně využili i hosté. Vyloučení Jaroslava Hlinky potrestal Vandas a připsal si druhý gól v zápase. Sparta se sice následně dokázala opět dostat do vedení, Vítkovice však dokázaly i na tuto branku odpovědět.

Gólová přestřelka však nekončila a 55. minutě převážil duel na stranu domácích Pech, jenž tak po Vandasovi a Rolinkovi stal třetím dvougólovým střelcem zápasu. I tentokrát však hosté odpověděli. Den otevřených obran využil Šedivý. Než se však hosté doradovali, opět prohrávali. V čase 57:45 nakonec zápas rozhodl Jaroslav Hlinka.

Pardubice ve Varech otáčely

Po úvodní šanci Kočího se Pardubicím v Karlových Varech v 11. minutě po trestech Skuhravého a Jana Tomečka naskytla příležitost hrát 45 vteřin v pěti na třem. Početní výhodu po 18 sekundách využil bombou z levého kruhu Sýkora. V 15. minutě při Marcinkově vyloučení vyrovnal Skuhravý, který překvapil Kristana pokusem rovněž z levého kruhu.

Domácí v polovině zápasu stav otočili. Deylovo nahození od modré čáry tečoval Radim Hruška. Radost domácích netrvala ani dvě minuty. Po ideální přihrávce Benáka projel Nahodil domácí obranou a nedal Habalovi šanci. Po vyrovnávací brance Východočeši ožili a začali domácí přehrávat. Velkou příležitost Radila ještě dokázal karlovarský gólman zlikvidovat, ale pak už byl po zmatcích v obraně na Kautovu střelu z bezprostřední blízkosti krátký.

V posledním dějství si Pardubice hlídaly jednobrankový náskok a snahu Západočechů o vyrovnání mařila zejména jejich častá vyloučení. Pšurný na trestné lavici pobyl hned třikrát. Přesto Energie v posledních třech minutách vyvinula velký tlak v pásmu hostí a některé střely karlovarských hráčů jen těsně minuly hostující branku. V době největšího náporu sáhli karlovarští trenéři k power play, ale Čáslava střelou do prázdné branky pečetil výsledek.

Litvínovský Francouz šel poprvé z brány

Liberec v Litvínově udeřil hned v úvodu. Už po 71 sekundách vlétl před domácí branku Víšek a zřejmě s přispěním domácího obránce Zemana překonal Francouze.

Druhý úspěch liberečtí hráči přidali pouhých pět sekund před první přestávkou. Vitásek vracející se z trestné lavice atakoval na modré čáře obránce Pavlíka, podle rozhodčích dovoleně, a z následného brejku protlačil puk za brankovou čáru Bakoš, což musel potvrdit ještě sudí u videa.

Hostům vyšel také vstup do prostřední části hry. První šanci sice měl litvínovský Lukeš, ale proti brankáři Lašákovi neuspěl. Za chvíli se do podobné situace na druhé straně dostal Bakoš a s tentokrát nepříliš jistým Francouzem, který po druhé třetině přenechal místo v brance mladíkovi Horákovi, si bez problémů poradil. Bílých Tygrů byl plný led, u všeho byli o krok před soupeřem, což se potvrdilo i při Urbanově snadné dorážce na 4:0.

Tým kolem veterána Ručinského se z čtyřgólového manka už vzpamatovat nedokázal. Trefa Martynka, kdy se domácí při páté přesilovce už prosadili, první porážku Vervy v sezoně již pouze zkorigovala.

Indiáni neudrželi vedení

Plzeňští vstoupili do utkání s Olomoucí aktivněji. Vyrůbalík zastavil unikajícího Kratěnu jen za cenu trestného střílení. Plzeňský kapitán penaltu zvládl a bekhendovým blafákem překonal Trvaje mezi betony. Radost Indiánům ovšem vydržela pouze 14 vteřin, poté v pokračující početní výhodě vyrovnal dorážkou Ondruškovy střely Hrňa.

Olomouc po vstřelené brance viditelně ožila a v osmé minutě uchránil Machovský domácí od další pohromy při dvojité dorážce nekrytého Zuzina. Akce se střídaly na obou stranách, v 10. minutě se v ponechané výhodě nejlépe zorientoval na brankovišti Tomáš Sýkora a upravil na 2:1.

Po pauze přihrál Buc z otočky před branku a Patera usměrnil kotouč do sítě na 2:2. Ve 32. minutě si navíc po Dlouhého vyjetí od zadního hrazení nešťastně srazil puk do vlastní branky bruslí domácí Beran.

Domácí se pokoušeli odpovědět, ale Ján Sýkora v dobré pozici zakončil slabě. Před druhou sirénou se mohli naopak potřetí prosadit hosté. Bombu Dlouhého vyrazil Machovský jen k Majeskému, ten ale bekhendem nedokázal zakončit do odkryté branky.

Závěrečnou dvacetiminutovku zahájili Indiáni s pozměněným složením útoků, ale nepomohlo to. Naopak se po rychlém brejku prosadil střelou z otočky Zuzin. Domácí následně nevyužili přesilovou hru a v 57. minutě po krásné přihrávce Marosze přidal pátý gól Kucharczyk.

Zlín se dál drží u dna

V Hradci diváci čekali na gól až do třetí třetiny. Hlavně zásluhou brankáře přežil zlínský tým kouče Vlacha i dvě oslabení tři proti pěti. Především při šikovném manévru centra první formace Mertla, který po otočce vyjel před bránu, ukázal Štůrala velký um.

Činil se však rovněž Kantor na druhé straně. Také Zlín dostal příležitost hrát dvojnásobnou přesilovku, a to bez sedmi vteřin celé dvě minuty. Vlach poslal na led matadory Čajánka, Lešku, Marušáka, Balaštíka - ani to však nepomohlo. Nejlepší zákrok předvedl Kantor dvě vteřiny před koncem druhé třetiny, když se bleskově přesunul k pravé tyči a lapil Marušákovu dělovku.

I v poslední třetině pokračoval hradecký nápor. A nakonec byl úspěšný, klíčové branky střílely letní posily, které si shodně připsaly první zásahy v sezoně. Nejprve se v přesilovce prosadil Slovák střelou od modré čáry, poté navýšil vedení Hradce další Slovák Kukumberg. Po těchto dvou brankách, jež padly v rozmezí šesti minut, připravil Zlín nečekaný tah - Štůralu v brance vystřídal Kašík.

Ani on nezabránil třetí hradeckému úspěchu, jenž měl klasickou podobu - prosadil se totiž první útok. Po Kudrnově přihrávce skóroval Mertl. Hosté si poté nevytvořili nějak velký tlak, přesto snížili. Čtyři minuty před koncem ujel Veselý, byl faulován a nařízené trestné střílení proměnil střelou mezi Kantorovy nohy. Zlín na konci ještě skóroval v power play, kontaktní gól však přišel čtrnáct vteřin před koncem a Hradec vedení udržel.

Brno přerušilo sérii porážek

V Boleslavi začaly padat góly už po 66 vteřinách, kdy domácí Stříteský využil přesilovku střelou od modré čáry. Vzápětí po inkasovaném gólu hráli dvě přesilovky hosté a Němec při té druhé u tyče dorážel po nahození Kempného. Za dalších 28 vteřin Vondráček otočil skóre na 2:1, ale v házenkářském gólovém tempu pokračoval na druhé straně Mikulík a po patnácti sekundách dorovnal stav na 2:2.

K atraktivní přetahované nechtěně přispěl v polovině první třetiny domácí bek Trška, který chyboval na obranné modré, pustil před sebe Čermáka a brankář Rittich nedosáhl na blafák se zakončením pod horní tyč. Domácí v první třetině zasypali brněnskou bránu dvaceti střelami a dvě minuty před přestávkou srovnali na 3:3. Milan Hruška při hře 4 na 3 najel pravou stranou do útočného pásma a z kruhu se trefil ke vzdálenější tyči.

Brněnští hráči v závěru prostřední dvacetiminutovky srovnali hru, ale Jan Hruška v jediné výraznější šanci nepropálil Ritticha. Branky ovšem nepadaly ani ve třetí třetině.

Po bezgólovém prodloužení, v jehož závěru domácí nevyužili přesilovku čtyř proti třem, se jako jediný při nájezdech trefil v páté sérii brněnský Ptáček pod horní tyč.

11. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Slavia Praha 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky:
22. Rákos, 28. Rákos (Kreps, Dravecký), 43. Orsava (Rákos), 53. Polanský (Adamský, Irgl). Rozhodčí: Čech, Homola - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:9, navíc Rufer - Beňovič oba 10 min. Bez využití. Diváci: 4971.

Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Galvas, M. Doudera, Nosek, Linhart, Trončinský - Rufer, Kreps, Dravecký - Irgl, Polanský, Adamský - Rákos, Žejdl, Orsava - Jašek, M. Růžička, Kindl. Trenéři: Kalous a Varaďa.
Slavia:
A. Svoboda - Kolařík, Krejčí, Valach, Holub, Novák, Štich, Beňovič - Bednář, Vas, Sklenář - Stránský, Klhůfek, Poletín - M. Čermák, Weissmann, Tomek - Babka, Andres, Knot. Trenéři: Lubina a J. Beránek.

HC Energie Karlovy Vary - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
16. Skuhravý (Kverka ml., D. Hruška), 30. R. Hruška (Deyl) - 11. P. Sýkora (Tybor, Benák), 32. Nahodil (Benák, Tybor), 36. Kaut (Mojžíš, Endál), 59. Čáslava. Rozhodčí: Pešina, R. Svoboda - Ondráček, Komárek. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. Diváci: 3526.

Karlovy Vary: Habal - Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Šmach, Deyl, T. Dvořák - D. Hruška, Skuhravý, Heizer - V. Tomeček, Balán, R. Pšurný - Koblasa, Kverka ml., Vachovec - Gorčík, R. Hruška, Štals. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.
Pardubice:
Kristan - Čáslava, Ščotka, Havlík, Benák, Kočí, Gregorc, Mojžíš - P. Sýkora, T. Zohorna, Marcinko - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, M. Špaček, Semorád - Endál, Kaut, Voženílek. Trenéři: Venera a Říha ml.

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Steel 7:6 (2:3, 2:0, 3:3)
Branky a nahrávky: 7. Buchtele (Piskáček, Přibyl), 8. Pech (Kumstát, Rolinek), 22. Přibyl (Buchtele, J. Hlinka), 38. Rolinek (Barinka, Polášek), 48. Rolinek (Pech, Ďaloga), 55. Pech (Rolinek), 58. J. Hlinka (Buchtele) - 15. Vandas (E. Němec), 16. M. Hlinka (Zíb, Vandas), 19. Huna (Svačina), 42. Vandas (Roman, Svačina), 51. Roman, 58. Šedivý (Burger, Húževka). Rozhodčí: T. Horák, Hodek - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:2. Diváci: 3794.

Sparta: Staňa - Hrbas, Barinka, Polášek, Piskáček, Ďaloga, J. Mikuš - Kumstát, Pech, Rolinek - Sabolič, J. Hlinka, Klimek - Cingel, Přibyl, Buchtele - J. Černoch, Volek, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.
Vítkovice: Dolejš - Šenkeřík, Stehlík, Zíb, Kovář, Čerešňák, Pastor, Klok - Olesz, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, M. Hlinka, E. Němec - Šedivý, Kolouch, Zdráhal. Trenéři: Oremus a Šimíček.

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc 2:5 (2:1, 0:2, 0:2)
5. Kratěna z trestného střílení, 10. T. Sýkora (Johnson, Balej) - 6. Hrňa (Ondrušek, Škůrek), 21. Patera (Buc, Skrbek), 32. R. Dlouhý, 50. Zuzin (Patera), 57. Kucharczyk (Marosz). Rozhodčí: Lacina, Turčan - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4325.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Pulpán, Mozík, D. Boháč, Kubka, Moravčík - Kratěna, Simon, Lev - J. Sýkora, Divíšek, Pletka - Balej, T. Sýkora, Johnson - Schleiss, M. Beran, Kubalík. Trenéři: Razým, Michal Straka a J. Špaček.
Olomouc:
Trvaj - Majeský, Vyrůbalík, Houdek, Skrbek, Škůrek, Ondrušek - Kucharczyk, Marosz, Cibák - Zuzin, Patera, Buc - Hrňa, Matai, Laš - Diviš, Herman, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala a Dopita.

Mountfield Hradec Králové - PSG Zlín 3:2 (0:0, 0:0, 3:2)
44. Slovák (Dej), 50. Kukumberg (Dej, Skokan), 55. Mertl (Kudrna, Slovák) - 56. Veselý z trestného střílení, 60. Marušák (Leška, Čajánek). Rozhodčí: Šindler, Wagner - Frodl, Charvát.Rozhodčí: Šindler, Wagner - Frodl, Charvát. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 4227.

Hradec: Kantor - Vydarený, Slovák, Dietz, Pláněk, Plášil, Vašíček, Piegl - Kudrna, Mertl, Šimánek - Skokan, Kukumberg, Dej - P. Beránek, T. Knotek, Červený - Kopta, Nedvídek, Pospíšil - Valcourt. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Zlín:
Štůrala (50. Kašík) - Horák, Marušák, Urbanec, Žižka, Kotvan, Řezníček - Balaštík, Leška, Čech - Okál, Čajánek, O. Veselý - Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Šťastný, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Verva Litvínov - Bílí Tygři Liberec 1:4 (0:2, 0:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 45. Martynek (Pavlík) - 2. Víšek, 20. Bakoš (Bartek), 24. Bakoš (Vitásek), 35. T. Urban (A. Dlouhý). Rozhodčí: Fraňo, Souček - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci 5578.

Litvínov: Francouz (41. L. Horák) - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, T. Pavelka, Zeman, od 50. navíc Baránek - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - Šrámek, Piroš, Jurčík - Písařík, Smolka, Gerhát. Trenéři: Rulík a Hořava.
Liberec: Lašák - Vitásek, Kajínek, Šimek, Výtisk, Kolmann, Voráček - Bakoš, Vampola, P. Jelínek - Bartek, Bulík, Valský - Bulíř, Filippi, Víšek - A. Dlouhý, T. Urban, Kica. Trenéři: Čada a M. Černý.

BK Mladá Boleslav - HC Kometa Brno 3:4 po sam. nájezdech (3:3, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 2. Stříteský (Klimenta, Pacovský), 7. Mikulík (Klimenta, Stříteský), 19. M. Hruška (Pacovský) - 6. V. Němec (Kempný), 6. Vondráček (Burian, Koreis), 10. L. Čermák (T. Svoboda, Ostřížek), rozhodující sam. nájezd Ptáček. Rozhodčí: Hejduk, Hribik - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 7:9. Využití: 2:1. Diváci: 3365.

Mladá Boleslav: Rittich - Vidmar, Stříteský, Kučný, M. Hruška, Trška, Robar, R. Čermák - Klimenta, Broš, Mikulík - Pabiška, D. Výborný, Jarůšek - Rys, Vrbata, Pacovský - Lenc, Musil, M. Látal. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.