Sparta ovládla i druhé derby, znovu nedostala ani gól

24. 11. 2013 15:40
Hokejisté Třince po kritické reakci na tři prohry v řadě podruhé za sebou zvítězili, když ve 24. kole extraligy porazili 3:0 Brno.
Sparta letos suverénně vládne celé extralize i derby se Slavií
Sparta letos suverénně vládne celé extralize i derby se Slavií | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Také druhou bitvu o vládce hokejové Prahy vyhrála jednoznačně Sparta. Alespoň co se výsledku týče.

Holešovičtí ve 24. kole extraligy dlouho vedli nad Slavií o jediný gól Formana z 5. minuty. Další dvě trefy přidala až v závěru. Ovšem jelikož gólman Pöpperle stejně jako v minulém vzájemném střetnutí puk za svá záda nepustil, Spartě to bohatě stačilo.

V sedmibodovém závěsu za Spartou se na druhém místě udržel Hradec Králové, jenž porazil 4:0 poslední Chomutov.

Po kritické reakci na tři prohry v řadě podruhé za sebou zvítězili hokejisté Třince, když porazili 3:0 Brno. Dvěma góly si zlepšil reputaci trápící se kanonýr Martin Růžička, který se trefil po pětizápasovém střeleckém půstu.

Čtvrtou porážku v řadě připravil Vítkovicím Liberec, jenž i díky čtyřem přesilovkovým brankám vyhrál 5:2. Totožné vítězství si připsal také Litvínov proti Kladnu.

Střelecky se vyznamenaly také Karlovy Vary, které doma zdolaly Pardubice 6:2. Díky skvělé pasáži v závěru druhé třetiny porazila Plzeň 3:2 Zlín.

Ton trefil stovku

Skvělé výsledky Sparty a výjimečnost derby přilákalo do Tipsport arény 13.082, a tak mohli pořadatelé ohlásit "vyprodáno!". Zaplněný stadion nejprve zatajil dech při slibné šanci slávistické posily Petrovického, ovšem už v 5. minutě vybuchl nadšením. Pěknou kombinaci čtvrté formace využil k otevření skóre Forman.

Záhy mohli sparťané zvýšit, ale Klimek s Rachůnkem své přečíslení nevyužili a Simon trefil břevno. Zkraje druhé části se ve dvou příležitostech ocitl Růžička, jenže ani teč ani dorážka se neujaly.

Ve 36. minutě měl druhý gól Sparty na holi Simon, ovšem z výborné pozice minul, a tak bylo utkání stále otevřené. Drama odmítl až v 54. minutě Ton, který z kruhu střelou do růžku zvýšil na 2:0. Definitivní pojistku pak tentýž hráč přidal 49 sekund před koncem. Byla to jubilejní stá trefa Sparty v této sezoně.

Růžička dvěma góly uklidnil Třinec

Zatímco v pátek Třinec Slavii přehrál především díky dobré obraně a skvělé efektivitě v útoku, proti Brnu nastoupili Oceláři o poznání aktivněji. A už v 8. minutě byl odměněn vedoucí brankou, kterou po pasu do jízdy od Krejčího vstřelil Rákos.

Kometa se před hrubce tlačila zřídka a před polovinou zápasu inkasovala podruhé. V přesilovce využil zakrytého výhledu brankáře Trvaje Růžička. V další velké příležitosti se ocitl Květoň, Trvaj mu však šanci i následnou dorážku zhatil.

Také třetí gól přidal Růžička, když využil Hrabalovu přihrávku zpoza brány. Ve třetí části se Kometa konečně nadechla k náporu, ale Hrubec svou čtvrtou nulu v sezoně, a pokaždé při výhře 3:0, už uhájil.

Skvělé přesilovky Liberce

Na minulé dvě utkání bez vstřelené branky chtěl dát zapomenout Liberec. To se mu docela dlouho nedařilo, když i přes tlak a šance Urbana či Vampoly neuměli Málka překonat. Povedlo se jim to až v závěru první třetiny, když se trochu překvapivou střelou prosadil Nedvěd.

Krátce po přestávce hosté vyrovnali, únik dvojice Hlinka - Kolouch Melicherčík nezpacifikoval. Ostravané však na Severočechy nestačili. Nejprve vrátil Bílým Tygrům vedení dorážející Filippi, poté Vítkovice nevyužili téměř minutovou přesilovku pěti proti třem a ve 38. minutě zvýšil v početní výhodě od modré Čakajík.

Přesilovky Liberci šly i nadále. Další dvě pojistky z nich přidali Derner a Nedvěd. Hosté už stihli jen snížit Hunou.

Vary přejely Pardubice

Karlovy Vary dostály proti Pardubicím svého názvu a vstoupily do zápasu hodně energicky. Odměnou jim byly dvě branky už v první dvacetiminutovce. Otevřít skóre jim pomohla Zdráhalova teč Balánovy střely, po přečíslení s Pohlem pak zvyšoval Zaťovič.

Domácí diktovali tempo i nadále, ale ve 26. minutě je po zmatcích před vlastní brankou nepříjemně zaskočilo Noskovo snížení. Od 37. minuty mohli být Energetici opět klidnější poté, co Zucker proměnil trestné střílení.

Východočeši ve snaze o zdramatizování výsledku otevřeli zadní vrátka, do nichž Varští podnikali rychlé kontry. Ve 48. minutě proměnil jedno z přečíslení Pohl a o minutu později si střelu Hovorky za Hudáčkova záda srazil opět pardubický hráč. Přestože necelých šest minut před koncem snížil Radil, domácí si už výhru ujít nenechali.

Debutový gól obránce Marcela

Plzeň proti Zlínu začala náporem, jenže Pletka pálil nad branku a Vlasák zblízka svatyni Moravanů také netrefil. Zlín se osmělil až ve druhé třetině, ale jejich snaha brzy vyzněla gólově. V 33. minutě využil ve vlastním oslabení nepozornosti plzeňské defenzivy k opakované střele mezi Machovského betony Kubiš.

Domácí však nesmutnili příliš dlouho. Ještě v téže přesilovce vyrovnal s pomocí teče od modré čáry Slovák. Vstřelená branka ´indiány´ povzbudila, což se promítlo i do další rychlé změny skóre. Svůj premiérový extraligový start okořenil gólem obránce Marcel a dvě minut před přestávkou přidal třetí trefu Lev.

Ve 49. minutě se o slovo přihlásil také Zlín a opět v oslabení. Při přečíslení dvou na jednoho zužitkoval Holíkovu nabídku Čech. Ke kontaktnímu gólu však už hosté další branku nepřidali.

Chomutov byl v Hradci bez šance

Brankář Růžička po příchodu do Chomutova v minulém kole ihned vychytal nulu, proti Hradci se mu však nedařilo. Už ve 36. vteřině totiž inkasoval po překvapivé Mertlově střele z úhlu.

Hradec byl po celé utkání jednoznačně lepší a papírové předpoklady potvrdil i dalšími góly. Ve 22. minutě zvýšil úspěšnou dorážkou Škoda, ve 31. minutě si hosté srazili Kudrnovu střelu a chvíli před druhou sirénou využil přečíslení Podlešák.

Litvínov náskok nepustil

Rytíři začali v Litvínově směle. Z mezikruží střílel Bajaruns, další nebezpečné pokusy vyslali Doudera a Dalecký, ovšem Francouz se měl na pozoru. Ve 14. minutě udeřilo na druhé straně. Tečí Chaloupkovy střely otevřel skóre Jánský. Tentýž hráč o chvíli později trefil ještě břevno.

Vervě se povedl také přelom třetin. Nejprve se chvíli před přestávkou z úhlu trefil Černý a na tříbrankový rozdíl upravoval Pšurný. Hosté se snažili, ale například při přečíslení ve 29. minutě sami zapomněli puk za sebou.

Kladno se dočkalo až zkraje třetí třetiny, kdy střelou z mezikruží vykřesal naději Dalecký. Šance hostů však vzápětí odvál další gól Rosy.

24. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Slavia Praha 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 5. Forman (T. Rachůnek, Simon), 54. P. Ton (J. Hlinka, Pilař), 60. P. Ton (Rolinek, J. Hlinka). Rozhodčí: Minář, Šír - Frodl, Charvát. Vyloučení: 4:4, navíc Kadlec (Slavia) 10 min a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 13.082 (vyprodáno).

Sparta: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Švrček, Kubát, Sičák, Philipp, Gřegořek - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Simon, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.
Slavia: Furch - Kadlec, Holub, Štich, Kolařík, Knot, Wharton, Šenkeřík - Bednář, Petrovický, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., Krenželok - Stránský, Poletín, Vrdlovec - Micka, Klhůfek, T. Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

HC Oceláři Třinec - HC Kometa Brno 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Rákos (Krejčí, Kania), 27. Martin Růžička (Hrabal, Roth), 36. Martin Růžička (Hrabal). Rozhodčí: Husička, Polák - Flegl, Štofa. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 3829.

Třinec: Hrubec - Hrabal, Galvas, Roth, Linhart, Krejčí, Kania, Lojek, Foltýn - Martin Růžička, Bonk, Varaďa - Orsava, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Matuš, Marek Růžička, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.
Brno: Trvaj - D. Nosek, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - Jenyš, Čermák, J. Káňa II - T. Svoboda, Němec, J. Hruška - Dočekal, Koreis, Burian - H. Zohorna, Holec, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Bílí Tygři Liberec - HC Vítkovice Steel 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 19. Nedvěd (Vampola), 25. Filippi, 38. Čakajík (Pospíšil, Filippi), 41. Derner (Nedvěd, Bartek), 51. Nedvěd (Hunkes, Výtisk) - 22. Kolouch (M. Hlinka, Bail), 57. Huna (Svačina). Rozhodčí: Kalivoda, Lacina - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 9:11, navíc Valský - M. Hruška, Kudělka všichni 10 min. Využití: 4:0. Diváci: 4067.

Liberec: Melicherčík - Hunkes, Derner, Voráček, Výtisk, Vitásek, Čakajík, Šimek - T. Urban, Nedvěd, Vampola - Bartek, Bulík, Víšek - Pospíšil, Filippi, Bulíř - Valský, Zacha, J. Vlach. Trenéři: Hynek a M. Černý.
Vítkovice: Málek - M. Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Stehlík, Kovář, Bail - Burger, Valčák, Szturc - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Húževka, Strapáč - Šedivý, M. Hlinka, Kolouch. Trenéři: Oremus a Šimíček.

HC Energie Karlovy Vary - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 15. Balán, 18. Zaťovič (Pohl, Balán), 37. Zucker z tr. střílení, 48. Pohl (Balán, Bičánek), 49. Hovorka (Gulaši), 59. Hovorka (Kytnár) - 26. T. Nosek (Vašíček, T. Zohorna), 55. Radil (Somík, T. Nosek). Rozhodčí: Fraňo, Wagner - Ondráček, Komárek. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. Diváci: 3047.

Karlovy Vary: Závorka - Rýgl, Bičánek, M. Rohan, J. Drtina, Dresler, Gulaši, Schusser - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Roman Vlach, Kytnár - Zucker, R. Hruška, Dlouhý - V. Tomeček, Vachovec, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.
Pardubice: Hudáček - Píša, V. Kočí, Benák, Zdráhal, Gregorc, Vašíček - P. Sýkora, Marha, Endál - Tybor, T. Zohorna, Semorád - Radil, T. Nosek, Kousal - Somík, Číp, Rys. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Mountfield Hradec Králové - Piráti Chomutov 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 1. Mertl (Kudrna, Harant), 22. Škoda (Pláněk, Mikuš), 31. Kudrna, 37. Podlešák (Knotek, Švagrovský). Rozhodčí: Jeřábek, Björk (Švéd.) - Bláha, Lhotský. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 4132.

Hradec Králové: Kantor - Harant, Vydarený, Mikuš, Pláněk, Ptáček, Frühauf, Plášil - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Langhammer, Škoda - Švagrovský, Knotek, Podlešák - Švihálek, Červený, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Chomutov: M. Růžička - Rutta, Bartejs, Krstev, Pulpán, J. Novák, Šulák, J. Mrázek - Balej, Divíšek, Kubinčák - D. Hruška, J. Straka, Bartečko - Hřebejk, Kämpf, Šagát - Jíra, Sikora, Račuk. Trenéři: Turek a R. Kaše.

HC Verva Litvínov - Rytíři Kladno 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 14. Jánský (Chaloupka), 19. J. Černý (Rosa, Zeman), 23. Pšurný (Jurčík), 45. Rosa (Hübl, Hanzl), 60. Ručinský - 42. Dalecký (Hlaváč), 51. David Růžička (T. Kaberle, Hlaváč). Rozhodčí: Turčan, Horák - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:1. Diváci: 3849.

Litvínov: Francouz - Stříteský, Zeman, Gula, Chaloupka, Posmyk, Kousalík - Jánský, Hübl, Ručinský - Martynek, Hanzl, Trávníček - Rosa, Piroš, J. Černý - Majdan, Jurčík, Pšurný. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.
Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, Doudera, L. Procházka, P. Hořava, Majeský, Jankovič - Tenkrát, Patera, M. Hořava - S. Treille, Machač, Rudovský - Bajaruns, Dalecký, Hlaváč - Strnad, Lukáč, Šilhavý. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

HC Škoda Plzeň - PSG Zlín 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 34. Slovák (Kratěna, Vlasák), 37. Marcel (Pitule), 39. Lev (Indrák) - 33. Kubiš (Řezníček, Leška), 49. F. Čech (Holík, Tesařík). Rozhodčí: Homola, Hrubý - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 4921.

Plzeň: Machovský - Jiří Hanzlík (22. Marcel), Seman, Slovák, J. Jeřábek, Mozík, Boháč - Š. Novotný, Kašpařík, J. Sýkora - Kratěna, Vlasák, Pletka - Dvořák, T. Sýkora, Hollweg - Indrák, Pitule, Lev. Trenéři: Razým a Michal Straka.
Zlín: Horčička - Marušák, Valenta, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Horák, od 30. navíc Matějíček - Balaštík, Leška, O. Veselý - Kubiš, Holík, Čajánek - Honejsek, Melenovský, F. Čech - Ondráček, P. Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

1. Sparta Praha 23 17 1 1 4 100:40 54
2. Hradec Králové 24 10 7 3 4 62:48 47
3. Plzeň 23 11 3 3 6 60:53 42
4. Třinec 24 12 2 1 9 70:64 41
5. Brno 23 11 2 2 8 53:44 39
6. Zlín 24 9 4 4 7 65:59 39