Jágra neřešil, Pastrňáka chválí. Růžička je zpátky ze zámoří

Borec Eliáš i chudák Neuvirth. Co Růžička viděl v NHL?
Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička se v neděli vrátil ze své inspekční cestě po NHL. Projděte si, jaké výkony českých hráčů během ní viděl.
NYR - Buffalo 6:1 - Nejhorší tým Východní konference schytal na ledě Rangers těžký debakl, což odnesl i brankář Michal Neuvirth. Z devíti střel dostal čtyři góly a už po necelých 13 minutách střídal.
Chicago - Dallas 5:4 prodl. - Dallas čtyřikrát vedl, domácí však vždycky dokázali srovnat a nakonec v prodloužení zvítězit. Z výhry se radoval i obránce Michael Rozsíval, jenž odehrál přes 13 minut s bilancí +1 a dvou hitů. Na bodu Dallasu se jednou asistencí podílel Aleš Hemský, jenž na ledě strávil 10,5 minuty.
New Jersey - Buffalo 4:1 - Velký večer Patrika Eliáše! Díky gólu a dvěma asistencím pokořil hranici tisíce bodů v základní části NHL, zároveň překonal metu 600 asistencí. Za 19 minut stihl kromě jiného také dva bodyčeky. Jednu gólovou přihrávku zaznamenal i obránce Marek Židlický, jenž na ledě strávil 22,5 minuty. Jaromír Jágr odehrál 15,5 minuty, ovšem po předchozím hattricku se tentokrát v kanadském bodování neprosadil. Martin Havlát a Neuvirth k tomuto utkání nenastoupili.
Foto: Reuters
Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
12. 1. 2015 14:55
Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička se vrátil z inspekční cesty po NHL, kde viděl české hráče v akci v šesti zápasech.

Praha - Hodně spokojený se musel vracet trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička ze své inspekční cesty po zámoří, na niž odletěl těsně před koncem minulého roku.

Stihl toho hodně a navíc čeští hráči, na něž se letěl podívat, o sobě dali před jeho zraky vědět.

"Je parádní, když hráč jako Patrik Eliáš udělá tisíc bodů. A také David Pastrňák hrál velmi slušně. Věřím, že svou šanci chytne za pačesy," říká kouč národního týmu v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Zápasy si vychutnal. Včetně debaklu

Kolik zápasů NHL jste během vaší mise stihl navštívit?
"Původně jsem jich měl naplánováno osm, ale vrátil jsem se o tři dny dřív, takže jich nakonec bylo šest. Odletěl jsem 29. prosince, abych se nejprve podíval na mistrovství světa dvacítek, kde jsem viděl pět zápasů."

Poté jste se přesunul na kolotoč NHL...
"Od doby, kdy jsme vyhráli Nagano a já jsem pak v roce 2000 ukončil svou aktivní hokejovou kariéru, sledoval jsem dění v NHL a její hráče více méně jen zpovzdálí v televizi. Proto jsem se chtěl nyní podívat na utkání NHL osobně, jak to tam vypadá, a především na české hráče. I když je dost těžké poznat z těch několika zápasů něco víc. Hráči se zrovna může hodně dařit nebo třeba naopak vůbec."

Máte na mysli třeba brankáře Neuvirtha z Buffala, který proti New Yorku Rangers dostal za třináct minut čtyři góly a brzy střídal?
"Přesně tak. Tomu toto utkání bohužel vůbec nevyšlo. Naopak potom chytal na Floridě proti Tampě, přestože nakonec prohráli 1:2, velmi dobře (Neuvirth měl 47 zákroků a byl vyhlášen první hvězdou zápasu - pozn. redakce). Určitě to tedy není tak, že tam trenér zaletí, uvidí šest sedm zápasů a má jasno. Naše hráče jsem viděl ve třech zápasech New Jersey, ve dvou Buffala a Bostonu, k tomu Philadelphii, Dallas a Chicago (přehled zápasů a jaké výkony českých hráčů trenér Růžička viděl, si projděte ZDE). Musím říct, že všechny zápasy jsem si poměrně vychutnal až do konce, chodili jsme ze stadionu mezi posledními."

Jágr? Kluci teď mají jiné starosti

Dostal jste se s českými hráči i do kontaktu? Mluvil jste s nimi?
"Nene, to jsem nechtěl, protože na to je brzy. Do mistrovství zbývá ještě docela dlouhá doba, proto jsem chtěl nechat hráče v klidu a ještě to neřešit, co bude za tři čtyři měsíce. Toho nejsem zastánce, kluci teď mají jiné starosti, vždyť je odehrána teprve polovina soutěže."

Hráči tedy o vás nevěděli, že jste se na ně přišel podívat?
"To nevím, protože mám dojem, že se o tom psalo. Samozřejmě na těch stadionech, když tam člověk přijede, tak se lidi okolo hokeje zajímají, co tam děláte. Bylo to hodně o přelétávání, ale jsem rád, že jsem to absolvoval, protože jsem si nějaký obrázek udělal."

Nekontaktoval jste ani Jaromíra Jágra, na jehož definitivní vyjádření k případnému startu na domácím šampionátu fanoušci čekají?
"Ani s ním jsem se nebavil. Nechávám všechny klidné. Kdybych se bavil s ním, tak bych se bavil se všemi."

Pastrňák šanci chytí za pačesy

Zdá se, že většině hráčů jste přinesl štěstí, alespoň co se kanadského bodování týče. Z tohoto pohledu vyčnívají především Patrik Eliáš, který před vašimi zraky pokořil hranici tisíce bodů v NHL, a premiérové góly Davida Pastrňáka.
"Když hráč jako Patrik Eliáš, který hraje v zámoří tolik let, udělá tisíc bodů, je to parádní."

A David Pastrňák, který zazářil proti Philadelphii? Jak jste vnímal jeho výkony?
"Viděl jsem ho ve dvou zápasech. Na to, že má za sebou jen pár zápasů, hrál velmi slušně. Je dobře, že dostává prostor. Trenér jej zařazuje do první nebo druhé lajny k Davidu Krejčímu, což mu hodně pomáhá, chodí i na přesilovky. Z ní dal po dorážce i ten svůj první gól. Věřím, že by svou šanci mohl chytit za pačesy."

Říkal jste, že jste nyní s jednotlivými hráči nemluvil. Kdy tedy nastane fáze, že je osobně zkontaktujete? Chystáte ještě nějakou další cestu do zámoří?
"Poletí tam ještě Jarda Špaček. Více méně si však mužstvo chceme dát postupně dohromady a hráče z NHL samozřejmě obvoláme. Nyní v lednu je však ještě brzy řešit to, co bude 1. května. Základní část NHL končí 12. dubna, samozřejmě že hráče, kteří nepůjdou do play off, budu řešit trochu dřív. A potom budeme sledovat také vývoj 1. kola play off, po němž oslovíme další hráče, kteří budou zdraví a budou mít chuť přijet."

Špaček bude sledovat KHL

Jakým způsobem budete hráče v NHL dál sledovat? V televizi, na internetu, nebo si necháte připravit sestřihy výkonů jednotlivých hráčů?
"Určitě je budu sledovat. Už jsem si nechal od našeho videokouče vytáhnout sestřihy některých našich hráčů, chci je vidět. Je to ale i případ hráčů v Evropě, které si také dobře hlídáme, jak hrají."

Jaký bude váš nejbližší program, co se týče sondování výkonů českých hráčů?
"Nyní se soustředím zpět na extraligu, KHL a další evropské soutěže. Jarda Špaček s Ondrou Weissmannem se jedou příští týden podívat do Bratislavy na zápasy KHL. Pomalu budeme dávat dohromady jména na únorové zápasy s Ruskem a připravovat se na tuto akci. Chystáme se pozvat zase trochu víc zkušenějších hráčů, protože předtím jsme chtěli dát příležitost především mladým, abychom je také viděli. Ti sice v žádném případě nezklamali, ale bohužel se nám v této sezoně zatím nepovedlo vyhrát ani jeden zápas, což je škoda. Hráči viděli, že je obrovský skok mezi tím, hrát extraligu, nebo za národní mužstvo."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy