Jágra neřešil, Pastrňáka chválí. Růžička je zpátky ze zámoří

Borec Eliáš i chudák Neuvirth. Co Růžička viděl v NHL?
Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička se v neděli vrátil ze své inspekční cestě po NHL. Projděte si, jaké výkony českých hráčů během ní viděl.
NYR - Buffalo 6:1 - Nejhorší tým Východní konference schytal na ledě Rangers těžký debakl, což odnesl i brankář Michal Neuvirth. Z devíti střel dostal čtyři góly a už po necelých 13 minutách střídal.
Chicago - Dallas 5:4 prodl. - Dallas čtyřikrát vedl, domácí však vždycky dokázali srovnat a nakonec v prodloužení zvítězit. Z výhry se radoval i obránce Michael Rozsíval, jenž odehrál přes 13 minut s bilancí +1 a dvou hitů. Na bodu Dallasu se jednou asistencí podílel Aleš Hemský, jenž na ledě strávil 10,5 minuty.
New Jersey - Buffalo 4:1 - Velký večer Patrika Eliáše! Díky gólu a dvěma asistencím pokořil hranici tisíce bodů v základní části NHL, zároveň překonal metu 600 asistencí. Za 19 minut stihl kromě jiného také dva bodyčeky. Jednu gólovou přihrávku zaznamenal i obránce Marek Židlický, jenž na ledě strávil 22,5 minuty. Jaromír Jágr odehrál 15,5 minuty, ovšem po předchozím hattricku se tentokrát v kanadském bodování neprosadil. Martin Havlát a Neuvirth k tomuto utkání nenastoupili.
Foto: Reuters
Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
12. 1. 2015 14:55
Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička se vrátil z inspekční cesty po NHL, kde viděl české hráče v akci v šesti zápasech.

Praha - Hodně spokojený se musel vracet trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička ze své inspekční cesty po zámoří, na niž odletěl těsně před koncem minulého roku.

Stihl toho hodně a navíc čeští hráči, na něž se letěl podívat, o sobě dali před jeho zraky vědět.

"Je parádní, když hráč jako Patrik Eliáš udělá tisíc bodů. A také David Pastrňák hrál velmi slušně. Věřím, že svou šanci chytne za pačesy," říká kouč národního týmu v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Zápasy si vychutnal. Včetně debaklu

Kolik zápasů NHL jste během vaší mise stihl navštívit?
"Původně jsem jich měl naplánováno osm, ale vrátil jsem se o tři dny dřív, takže jich nakonec bylo šest. Odletěl jsem 29. prosince, abych se nejprve podíval na mistrovství světa dvacítek, kde jsem viděl pět zápasů."

Poté jste se přesunul na kolotoč NHL...
"Od doby, kdy jsme vyhráli Nagano a já jsem pak v roce 2000 ukončil svou aktivní hokejovou kariéru, sledoval jsem dění v NHL a její hráče více méně jen zpovzdálí v televizi. Proto jsem se chtěl nyní podívat na utkání NHL osobně, jak to tam vypadá, a především na české hráče. I když je dost těžké poznat z těch několika zápasů něco víc. Hráči se zrovna může hodně dařit nebo třeba naopak vůbec."

Máte na mysli třeba brankáře Neuvirtha z Buffala, který proti New Yorku Rangers dostal za třináct minut čtyři góly a brzy střídal?
"Přesně tak. Tomu toto utkání bohužel vůbec nevyšlo. Naopak potom chytal na Floridě proti Tampě, přestože nakonec prohráli 1:2, velmi dobře (Neuvirth měl 47 zákroků a byl vyhlášen první hvězdou zápasu - pozn. redakce). Určitě to tedy není tak, že tam trenér zaletí, uvidí šest sedm zápasů a má jasno. Naše hráče jsem viděl ve třech zápasech New Jersey, ve dvou Buffala a Bostonu, k tomu Philadelphii, Dallas a Chicago (přehled zápasů a jaké výkony českých hráčů trenér Růžička viděl, si projděte ZDE). Musím říct, že všechny zápasy jsem si poměrně vychutnal až do konce, chodili jsme ze stadionu mezi posledními."

Jágr? Kluci teď mají jiné starosti

Dostal jste se s českými hráči i do kontaktu? Mluvil jste s nimi?
"Nene, to jsem nechtěl, protože na to je brzy. Do mistrovství zbývá ještě docela dlouhá doba, proto jsem chtěl nechat hráče v klidu a ještě to neřešit, co bude za tři čtyři měsíce. Toho nejsem zastánce, kluci teď mají jiné starosti, vždyť je odehrána teprve polovina soutěže."

Hráči tedy o vás nevěděli, že jste se na ně přišel podívat?
"To nevím, protože mám dojem, že se o tom psalo. Samozřejmě na těch stadionech, když tam člověk přijede, tak se lidi okolo hokeje zajímají, co tam děláte. Bylo to hodně o přelétávání, ale jsem rád, že jsem to absolvoval, protože jsem si nějaký obrázek udělal."

Nekontaktoval jste ani Jaromíra Jágra, na jehož definitivní vyjádření k případnému startu na domácím šampionátu fanoušci čekají?
"Ani s ním jsem se nebavil. Nechávám všechny klidné. Kdybych se bavil s ním, tak bych se bavil se všemi."

Pastrňák šanci chytí za pačesy

Zdá se, že většině hráčů jste přinesl štěstí, alespoň co se kanadského bodování týče. Z tohoto pohledu vyčnívají především Patrik Eliáš, který před vašimi zraky pokořil hranici tisíce bodů v NHL, a premiérové góly Davida Pastrňáka.
"Když hráč jako Patrik Eliáš, který hraje v zámoří tolik let, udělá tisíc bodů, je to parádní."

A David Pastrňák, který zazářil proti Philadelphii? Jak jste vnímal jeho výkony?
"Viděl jsem ho ve dvou zápasech. Na to, že má za sebou jen pár zápasů, hrál velmi slušně. Je dobře, že dostává prostor. Trenér jej zařazuje do první nebo druhé lajny k Davidu Krejčímu, což mu hodně pomáhá, chodí i na přesilovky. Z ní dal po dorážce i ten svůj první gól. Věřím, že by svou šanci mohl chytit za pačesy."

Říkal jste, že jste nyní s jednotlivými hráči nemluvil. Kdy tedy nastane fáze, že je osobně zkontaktujete? Chystáte ještě nějakou další cestu do zámoří?
"Poletí tam ještě Jarda Špaček. Více méně si však mužstvo chceme dát postupně dohromady a hráče z NHL samozřejmě obvoláme. Nyní v lednu je však ještě brzy řešit to, co bude 1. května. Základní část NHL končí 12. dubna, samozřejmě že hráče, kteří nepůjdou do play off, budu řešit trochu dřív. A potom budeme sledovat také vývoj 1. kola play off, po němž oslovíme další hráče, kteří budou zdraví a budou mít chuť přijet."

Špaček bude sledovat KHL

Jakým způsobem budete hráče v NHL dál sledovat? V televizi, na internetu, nebo si necháte připravit sestřihy výkonů jednotlivých hráčů?
"Určitě je budu sledovat. Už jsem si nechal od našeho videokouče vytáhnout sestřihy některých našich hráčů, chci je vidět. Je to ale i případ hráčů v Evropě, které si také dobře hlídáme, jak hrají."

Jaký bude váš nejbližší program, co se týče sondování výkonů českých hráčů?
"Nyní se soustředím zpět na extraligu, KHL a další evropské soutěže. Jarda Špaček s Ondrou Weissmannem se jedou příští týden podívat do Bratislavy na zápasy KHL. Pomalu budeme dávat dohromady jména na únorové zápasy s Ruskem a připravovat se na tuto akci. Chystáme se pozvat zase trochu víc zkušenějších hráčů, protože předtím jsme chtěli dát příležitost především mladým, abychom je také viděli. Ti sice v žádném případě nezklamali, ale bohužel se nám v této sezoně zatím nepovedlo vyhrát ani jeden zápas, což je škoda. Hráči viděli, že je obrovský skok mezi tím, hrát extraligu, nebo za národní mužstvo."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy