Stavjaňa nahradí u hokejistů extraligového Zlína Svobodu

ČTK ČTK
17. 4. 2019 16:34
Hokejisty extraligového Zlína povede v příští sezoně jako hlavní kouč Antonín Stavjaňa, který nahradí Roberta Svobodu. S vedením Beranů podepsal šestapadesátiletý bývalý obránce dvouletou smlouvu. Realizační tým ale jinak zůstává ve stejném složení. Stavjaňovým asistentem bude Martin Hamrlík, trenérem brankářů pak Richard Hrazdira.
Antonín Stavjaňa
Antonín Stavjaňa | Foto: ČTK

Stavjaňa, který patřil v minulosti k dlouholetým oporám reprezentace a je mistrem světa z let 1985 a 1996, se do českého prostředí vrací po necelých dvou letech. Naposledy zde působil v prvoligových Českých Budějovicích, posléze vedl na Slovensku Nitru, kterou letos dovedl po loňském bronzu ke stříbru. V roce 2016 s ní během prvního působení slavil mistrovský titul.

"Je to přemýšlivý, zkušený trenér s velkou řadou úspěchů, což naposledy dokázal v Nitře. Jeho představa hraní hokeje se příliš neliší od našeho současného pojetí. To znamená velký pohyb, aktivní napadání, nedat soupeři prostor. Každopádně náš současný trend chceme udržet, být aktivní, hrát moderní hokej a posunout se ještě o krůček výše," vysvětlil pro klubový web generální manažer a jednatel PSG Berani Zlín Martin Hosták.

V mateřském Zlíně už ale v minulosti Stavjaňa rovněž působil. Rodák z tehdejšího Gottwaldova právě na zlínské střídačce načal svou trenérskou dráhu poté, co v roce 1998 ukončil ziskem čtvrtého domácího titulu se Vsetínem hráčskou kariéru. Nejprve byl u týmu jako asistent a zastával také funkci manažera, od sezony 1999/2000 už jako hlavní trenér. Na zlínské střídačce stál naposledy v říjnu 2002.

Posléze působil v extralize rovněž v Třinci, ve Vsetíně a v Karlových Varech. Na Slovensku má za sebou angažmá v bratislavském Slovanu, v Trenčíně a v Košicích. S Trenčínem a Slovanem získal stříbro, v Nitře skončila ziskem cenného kovu každá z šesti sezon pod jeho vedením. Klub získal vedle titulu i dvě stříbrné a tři bronzové medaile. V letech 2002-2004 byl asistentem Slavomíra Lenera u české reprezentace.

Jednapadesátiletý bývalý obránce Svoboda byl u mužstva od listopadu 2016, kdy ho převzal jako kouč zlínské juniorky po odvolaných trenérech Rostislavu Vlachovi s Jurajem Juríkem. Letos skončili Berani se Svobodou na střídačce stejně jako loni v předkole play off.

"S jeho prací jsme byli spokojeni a patří mu velké poděkování za to, co s týmem dokázal. Mužstvo pod jeho vedení dvakrát postoupilo do vyřazovacích bojů. Na druhou stranu jsem názoru, že každý trenér se po určité době okouká a je potřeba dát týmu nový impulz. Po dvou a půl letech dozrál čas na změnu," řekl Hosták.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy